ابرثروتمندها چگونه پولدار می‌شوند؟ تفکرات اشتباه پیرامون ثروت آفرینی

ابرثروتمندها چگونه پولدار می‌شوند؟ تفکرات اشتباه پیرامون ثروت آفرینی

«نه پول را خیلی عزیز بدانید و نه بی‌ارزش. پول خدمتکار خوبی است، ولی رئیس بسیار بدی است» الکساندر دوماس فیلس

روبرت اربن، میلیونر سرشناس، می‌گوید: «هر صبح که از خواب برمی‌خیزم، فهرست ثروتمندان فوربس را بررسی می‌کنم و اگر نام خود را در میان ثروتمندان آمریکا نبینم، با انگیزه بیشتری سر کار می‌روم و بیش از پیش تلاش می‌کنم». در واقع، علاقه به پولدار شدن در بسیاری از ما وجود دارد و همین شیفتگی موجب می‌شود تا باورهای اشتباهی در خصوص ثروت آفرینی داشته باشیم.

در طول تاریخ نیز، برخی از فلاسفه، گوشه‌نشینان و حتی هنرمندان و اهل ادب، در نکوهش پول و ثروت سخنان بسیار گفته‌  و بر باورهای اشتباه ما درباره راه‌های کسب ثروت به وجود آمده‌اند. شاید جمله مارک تواین را شنیده باشید که می‌گوید: «من با پولدارها مشکل دارم. خدا نکند به مقامی برسم، آن‌وقت است که اوضاع برای آن‌ها بیخ پیدا می‌کند.» در مقابل، برخی هم دیدگاهی متفاوت نسبت به ثروت داشته‌اند. به‌طور مثال جرج برناردشاو، بی‌پولی را ریشه حضور شیاطین و فساد می‌داند. صرف‌نظر از دیدگاه‌های متضاد صاحبان اندیشه، باز به جمله‌ای برمی‌گردیم که در ابتدای یادداشت آمد. دیل کارنگی نیز مردم را به سه دسته تقسیم می‌کند: نوکران پول، هم‌نشینان پول و اربابان پول؛ و به‌طور حتم کسانی برنده‌اند که پول را به خدمت خود و خلق در آوردند، نه آنکه برده آن باشند.

هرچند پول و ثروت در بسیاری اوقات، در معادله موفقیت بسیاری از افراد جایگاهی ندارد، اما چرا تعداد نسبتاً کمی از مردم به ثروت مطلوبشان دست می‌یابند؟

از نظر راجر جیمز همیلتون، مؤلف کتاب «برنامه کلان میلیونرها: مسیر ویژه دستیابی به موفقیت مالی» علت این امر آن است که بیشتر ما آموزش‌های نادرستی در خصوص ثروت دریافت داشته‌ایم و یا تاریخ مصرف آموخته‌‌هایمان گذشته‌اند. به‌طورکلی آموزش‌های رسمی و آموزش‌هایی که در مدرسه می‌گیریم شاید به ما توانایی تأمین صحیح هزینه‌های زندگی‌مان را یاد بدهند، اما زمانی ثروت روی خوش به ما نشان خواهد داد که خود به دنبال یادگیری و اصلاح باورهای غلطمان برویم.

راجر همیلتون در کتاب خود، 5 افسانه‌ی دروغ پیرامون ثروت را به همراه باورهای درست متناظر با آن‌ها فهرست می‌کند. 5گانه همیلتون به شرح زیر است:

دروغ‌های افسانه‌ای در کسب ثروت

  1. افسانه‌ای به نام سرچشمه‌های متعدد درآمدزایی

افسانه‌: هر چه سرچشمه‌های درآمدزایی خود را بیشتر کنید، ثروتمند‌تر خواهید بود.

حقیقت: ایجاد جریان‌های مختلف درآمدزایی درست مانند زمانی است که سعی می‌کنیم چندین توپ را به شکل همزمان شوت کنیم و احتمالاً هیچ‌کدام هم گل نمی‌شود و در مقابل زمان و تمرکز خود را نیز از دست خواهیم داد.

حتماً ضرب‌المثل پول، پول می‌آورد به گوشتان آشنا است؛ اما پول، پول ماندگار نمی‌آورد. بلکه این افراد هستند که تولید درآمد می‌کنند؛ بنابراین قبل از سرمایه‌گذاری روی دارایی‌ها، روی افراد درست سرمایه‌گذاری درست کنیم وگرنه خود می‌مانیم و چندین توپ بی‌سرانجام.

بنابراین بیشتر روی دارایی‌های نامشهود سرمایه‌گذاری  کنیم، نه افزایش دارایی‌های مشهود خود.

  1. افسانه‌ای به نام درآمد منفعل

افسانه: می‌توان با زیر قرض رفتن و دریافت وام به منظور خرید سرمایه‌هایی که ایجاد درآمد منفعل می‌کنند، یک عمر از کار کردن بی‌نیاز شد.

حقیقت: استقراض یک چاه برایتان می‌کند نه رودخانه. این یک ضرب‌المثل  شرقی است. متأسفانه یکی از تعاریف غلط برای کارآفرینی این است که از دل کوشش‌های دیگران و تلاش‌های پیشین خود کسب درآمد کنیم. این همان ایجاد جریان درآمدی منفعل است. فرض کنیم که یک شرکت تأسیس و کارکنان موردنظر را به استخدام درآورده‌ایم و بعد یک نفر را جذب می‌کنیم تا اداره‌ی کارکنان استخدام شده را عهده‌دار شود به‌گونه‌ای که شرکت بدون حضور ما اداره شود. این نوعی درآمدزایی منفعل است؛ که در جای خود پسندیده اما باورهای غلطی پیرامون آن وجود دارد.

درواقع کلیه درآمدها باید مدیریت شوند، این به معنای دانستن چگونگی مدیریت یک تیم و متخصصانی است که می‌توانند به ما در مدیریت دارایی‌هایمان کمک کنند. هرچند که ایجاد دارایی‌هایی که تولید جریان نقدینگی مثبت می‌کنند از اهمیت بالایی برخوردار است، اما اگر منابع خود را صرف خرید املاک یا دیگر سرمایه‌های این‌چنینی کنیم با مخاطرات جدی مواجه خواهیم شد. به‌طور مثال چنانچه ارزش این دارایی‌ها به ناگهان سقوط کند (کما اینکه در کشور خود ما نیز این مسئله را به‌تازگی تجربه کردیم) آنگاه نقدینگی نیز منفی خواهد شد و ارزش دارایی‌هایمان افت چشم‌گیری می‌کند، لذا احتمال ثروتمند شدنمان کاهش می‌یابد.

دارایی‌ها (خواه در قالب اموال، خواه در قابل کسب‌وکار)  باید مدیریت شوند. می‌دانیم که مدیریت  فرآیندی پویا است.

درآمد منفعل را فراموش کنیم و در عوض به  کسب درآمدهای تلفیقی (ترکیبی از درآمد فعال و درآمد منفعل) فکر کنیم. حالتی که دارایی‌هایمان به شکلی فعال و پویا توسط شخص خودمان و تیم تحت هدایتمان مدیریت می‌شود.

  1. افسانه‌ای به نام استراتژی خروج

افسانه: ثروت در اثر فروش مایملک به وجود می‌آید؛ بنابراین برنامه یک استراتژی خروج را ترتیب دهید. به این صورت که امروز سخت کار کنید تا فردا با تبدیل آن به پول نقد، کاشته‌های خود را برداشت کنید.

حقیقت: به کاری که به آن عشق می‌ورزید بپردازید، این‌گونه خروج برایتان معنا نخواهد داشت. بلکه هرروز بر تلاشتان می‌افزایید.

بسیاری از مردم چشم به روزی دارند که با فروش ماحصل کار امروز خود، فردایی روشن داشته باشند. آن‌ها از کار کردنشان لذت نمی‌برند.

به‌جای آنکه روی چگونگی خروج خود از بازی تمرکز کنیم. یک استراتژی موفقیت برای ماندن در گردونه بازی تدوین کنیم. این‌گونه نه تنها ثروت آفرینی می‌کنیم، بلکه با احساس رضایت ثروت خود را به شکلی مناسب خرج خواهیم کرد.

  1. افسانه‌ای به نام رئیس خود بودن

افسانه: اینکه خود رئیس خودمان باشیم، راه میانبری به‌سوی موفقیت مالی خواهد بود. چراکه این‌گونه خود انتخاب می‌کنیم که چه بکنیم و چه نکنیم.

حقیقت: این مهم است که رئیس یا رؤسای ما چه کسانی خواهند بود قرار است عهده‌دار مسئولیت چه کسانی باشیم.

در فرهنگ فارسی ما واژه‌ای به ‌نام ارباب‌رجوع داریم که به معنای اعتبار و احترام به کسی است که به ما رجوع می‌کند و این نشان از اهمیت مشتری در فرهنگ ایرانی دارد. لذا حتی اگر صاحب یک کسب‌وکار باشیم، باز مسئولیت فرد یا افرادی اعم از مشتریان، ذینفعان، کارکنان، … به عهده ما خواهد بود. به‌جای آنکه خود را رئیس بدانیم، مشخص کنیم که می‌خواهیم مسئولیت چه کسانی را بر عهده گیریم. چون مسئولیت‌پذیری یکی از روش‌های اساسی برای تحقق اهداف است. برای موفق بودن، خود خدمت نباشیم بلکه خادم باشیم. بررسی کارنامه ثروتمندان خودساخته نشان می‌دهد که آنچه باعث موفقيت ايشان در دستیابی به اين مهم گرديده است در درجه نخست اعتقاد كامل به نقش و جايگاه مشتري و ارباب‌رجوع (اعم از مشتریان درون‌سازمانی و برون‌سازمانی)  در بقاء و تداوم كاري سازمان تحت مدیریت خود است.

  1. افسانه‌ای به نام ریسک بالا، پاداش بالا

افسانه: کارآفرینان موفق جان خود را کف دست می‌گیرند و بر سر هر چیز قمار می‌کنند.

حقیقت: گام‌های سنجیده و آزموده، استقامت لازم برای طی مسیر پرفراز و نشیب و طولانی موفقیت را فراهم می‌کنند. هرچند ریسک‌پذیری جزء جدایی‌ناپذیر زندگی بشر است؛ اما می‌دانیم که شکست دو نتیجه‌ی اساسی دارد: می‌تواند غرقمان کند یا بر شتابمان بیفزاید و به مسیر درست  هدایتمان کند. زمانی که بیش‌ازحد خطر می‌کنیم، شکست می‌تواند ما را فرسنگ‌ها از مسیر درست منحرف سازد؛ بنابراین تلاشمان بر به حداقل رساندن ریسک‌های موجود باشد تا در وقت شکست توانایی لازم برای یادگیری از اشتباهات و پیشروی مجدد را داشته باشیم.

به نظرتان دیدگاه‌های راجر جیمز همیلتون در کتاب خود تا چه اندازه قابل استناد  هستند؟

فهرست ثروتمندترین‌ها را مشاهده کنید و زندگی‌نامه برخی از آن‌ها را به دلخواه مطالعه نمایید. سپس به سؤالات زیر پاسخ دهید:

  • آیا آن‌ها می‌کوشند تا سرچشمه‌های درآمدزایی خود را افزایش دهند یا تلاش می‌کنند تا با ایجاد و پرورش تیم‌های چندگانه این سرچشمه‌ها را ایجاد کنند؟
  • آیا آن‌ها به دنبال یک استراتژی خروج می‌گردند یا یک استراتژی موفقیت بلندمدت را در پیش گرفته‌اند؟
  • آیا آن‌ها تنها مسئولیت خود را دارند و یا خود را عهده‌دار مسئولیت تعداد دیگری نیز می‌دانند؟
  • آیا آن‌ها همواره در حال ریسک هستند یا هوشمندانه ریسک می‌کنند تا این‌گونه بتوانند نتایج را بهبود دهند؟

پاسخ با شماست.

منبع : دل نوشته و دل گفته های معلم بازاریابی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *