ادراک

ادراک

ادراک

ادراک

جدا از موضوعات بسیار فنی، مهمترین بخش تفکر، ادراک است. ادراک، نحوه‌ی نگرش ما به جهان است: برای چه چیزهایی اهمیت قائل هستیم؟ دنیا را چگونه می‌سازیم؟
پرفسور دیوید پرکینز، از دانشگاه هاروارد، نشان داده است که تقریباً همه‌ی خطاهای تفکر، خطاهای ادراکی هستند. در زندگی واقعی، خطاهای منطقی، نسبتاً کمیاب هستند. با این حال بر این اعتقاد، پا می‌فشاریم که به طور کلی، تفکر مسئله‌ی اجتناب از خطاهای منطقی است.
در نخستین روزهای به کارگیری کامپیوتر، اصطلاح ساده‌ای به نام گیگو (GIGO) به وجود آمد. این اصطلاح، مخفف عبارت: «آشغال بده، آشغال بگیر!» است؛ یعنی، اگر به کامپیوتری که بی‌هیچ عیب و نقصی کار می‌کند، اطلاعات مهمل بدهید، پاسخ‌های مهملی نیز دریافت خواهید کرد.
در مورد منطق نیز دقیقاً همین‌طور است. اگر ادراک شما محدود باشد، در آن صورت منطق سالم شما پاسخی نادرست خواهد داد. منطق بد، به تفکر بد منجر خواهد شد. همه با این نظر موافق‌اند. با این حال خلاف آن صدق نمی‌کند. منطق درست به تفکر خوب منجر نمی‌شود. اگر ادراک ضعیف باشد، در آن صورت منطق درست، پاسخ غلطی به شما خواهد داد. حتی خطر دیگری نیز وجود دارد و آن این است که منطق درست، خودپسندی کاذبی را به وجود می‌آورد که موجب پذیرش پاسخ غلط خواهد شد.
کتاب درس‌های درست اندیشیدن، برخلاف اکثر کتاب‌هایی که در خصوص تفکر نوشته شده‌اند، درباره منطق نیست، بلکه درباره ادراک است. اکنون بسیار محتمل به نظر می‌رسد که ادراک مثل یک «دستگاه اطلاعات خودسازمان» کار کند. چنین دستگاه‌هایی، سلسله مراتبی را به وجود می‌آورند که در آن‌ها اطلاعات به ایجاد طرح‌هایی منجر می‌شود. لذا، به راه‌هایی برای گسترش ادراک و تغییر ادراک (خلاقیت) خود، نیاز داریم.
این‌ها، آن‌گونه مطالبی است که در این کتاب آمده است.

[podcast]http://www.modirha.com/wp-content/uploads/2014/12/attitude.mp3[/podcast]

برگرفته از کتاب درس‌های درست اندیشیدن، نوشته ادوارد دوبونو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *