مقدمه نویسندگان

مقدمه نویسندگان

استراتژی اقیانوس آبی

کتاب استراتژی قیانوس آبی نمادی از دوستی، وفاداری و باور یکدیگر است. به دلیل این دوستی و باور است که ما عازم سفری شدیم تا ایده‌های این کتاب را کشف کنیم و درنهایت توفیق نگارش آن را به دست آوریم.
ما بیست سال پیش یکدیگر را در کلاس درس ملاقات کردیم – یکی به عنوان استاد و دیگری به عنوان دانشجو. از آن هنگام تاکنون همکار بودیم. این کتاب به معنای پیروزی یک ایده نیست بلکه برگرفته از دوستی‌ای است که ما آن را بسیار بامعناتر از هرگونه ایده‌ای در دنیای کسب‌وکار یافتیم. این دوستی زندگی ما را غنی و واژه‌هایمان را زیباتر کرد. ما تنها نبودیم.
هیچ سفری آسان نیست، هیچ دوستی‌ای سراسر خنده نیست و اما در هرروز این سفر به وجد می‌آمدیم، زیرا مأموریت داشتیم که بیاموزیم و رشد کنیم. ما با شور و هیجان ایده‌های این کتاب را باور داریم. این ایده‌ها برای افرادی که بلندپروازی آن‌ها فقط درگذران زندگی و بقاست، مناسب نیست و این هیچ‌گاه موردعلاقه‌ی ما نبوده است. اگر شما در زمره‌ی این‌گونه افراد هستید، این کتاب را نخوانید اما اگر شما می‌خواهید تفاوت ایجاد کنید و شرکتی داشته باشید که آینده‌ای را بسازد که در آن مشتریان، کارکنان، ذینفعان و جامعه، همگی برنده هستند، این کتاب را بخوانید. ما نمی‌گوییم که این کار ساده‌ای است، اما ارزشمند خواهد بود.
پژوهش ما حاکی از آن است که هیچ شرکتی و صنعتی که به‌طور ماندگار و دائمی برجسته بماند، وجود ندارد. در این جاده‌ی پر افت‌وخیز دریافتیم که ما نیز افزایش بنگاه‌ها، کارهای زیادی انجام دهیم که کمتر هوشمندانه هستند. ما برای افزایش موفقیت خود باید آنچه را تفاوت مثبت ایجاد می‌کند، پیدا کنیم و دریابیم که چگونه آن را به طور منظم تکرار کنیم. این همان کاری است که ما آن را حرکت‌های هوشمند استراتژیک می‌نامیم و دریافته‌ایم که حرکت استراتژیک در حکم کانون اصلی تلاش، اقیانوس آبی را خلق می‌کند.
«استراتژی اقیانوس آبی» شرکت‌ها را وادار می‌کند تا اقیانوس قرمز و خونین رقابت را با ایجاد فضای بازار غیررقابتی از بین ببرد. استراتژی اقیانوس آبی به‌جای تقسیم تقاضای موجود بین رقبا، به رشد دادن تقاضا از یک‌سو و از سوی دیگر، بی‌اثر کردن رقابت برای آنان، منجر می‌شود. این کتاب نه‌تنها شرکت‌ها را به چالش می‌کشد، بلکه به آن‌ها نشان می‌دهد که چگونه بر آن غلبه کنند. ما ابتدا مجموعه‌ای از ابزارها و چارچوب‌های تحلیلی را معرفی می‌کنیم که به شما نحوه‌ی رویارویی نظام‌مند با این چالش را نشان می‌دهند و سپس به اصولی می‌پردازیم که استراتژی اقیانوس آبی را تبیین و از تفکر استراتژیک مبتنی بر رقابت متمایز می‌کنند.
هدف ما این است که تدوین و اجرای استراتژی اقیانوس آبی را همانند رقابت کردن در آب‌های قرمز بازار کنونی، نظام‌مند و کاربردی کنیم. در این صورت است که شرکت‌ها می‌توانند گام‌به‌گام در چالش برای خلق اقیانوس‌های آبی به شیوه‌ای هوشمند و مسئولانه وارد شوند و فرصت را به حداکثر و خطرات را به حداقل برسانند.
مباحث این کتاب بر اساس بیش از پانزده سال پژوهش و بهره‌گیری از داده‌های بیش از صد سال مقالات مجله‌ی هاروارد بیزینس ریویو و مقالات دانشگاهی در ابعاد مختلف این موضوع است. ایده‌ها را به‌گونه‌ای ترسیم کرده است که چارچوبی یکپارچه را تشکیل می‌دهند. این چارچوب نه‌تنها جوانب فراسوی خلق استراتژی اقیانوس آبی، بلکه جوانب مهم انسانی در زمینه‌ی نحوه‌ی حرکت سازمان و کارکنان در این سفر و رضایت‌مندی آن‌ها برای اجرای عملی این ایده‌ها را بیان می‌کند. در اینجا درک اهمیت شناخت فکری و هیجانی بیان شده و در هسته‌ی اصلی استراتژی قرار می‌گیرد.
فرصت اقیانوس آبی خارج از بازارهای کنونی هستند و بازار با کشف این فرصت‌ها، گسترش می‌یابد. ما معتقدیم که این گسترش منشأ رشد است. البته هنوز درباره‌ی نحوه‌ی خلق منظم و تسخیر اقیانوس آبی از لحاظ نظری و علمی، درک ضعیفی وجود دارد. ما شما را به خواندن این کتاب و فراگیری نحوه‌ی گسترش بازار آینده دعوت می‌کنیم.

برگرفته از کتاب استراتژی اقیانوس آبی، نوشته دبلیو. چان کیم و رنه مابورن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *