خلق اقیانوس‌های آبی

خلق اقیانوس‌های آبی

استراتژی اقیانوس آبی

گای لالیبرته که روزی با نوازندگی آکوردئون و بندبازی، نقش‌آفرینی می‌کرد، هم‌اکنون مدیر ارشد اجرایی شرکت سیرک دوسولیل یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان فرهنگی کانادا است. این شرکت در سال ۱۹۸۴ توسط گروهی از اجراکنندگان نمایش‌های خیابانی تأسیس شد و قریب به چهل میلیون نفر در نود شهر سراسر دنیا، محصولات این شرکت را تماشا کردند. شرکت مذکور در کمتر از بیست سال به سطحی از درآمد رسید که بر برادران رینگلینگ و بارنوم و بایلی رقیب اصلی صنعت سیرک که بیش از صد سال پیشتاز بودند، پیشی جست.
آنچه که سبب می‌شود تا این رشد شتابان به مراتب بیشتر مورد توجه واقع شود این است که رشد مزبور نه در صنعتی جذاب، بلکه در صنعتی رو به افول به دست آمد که تحلیل‌های سنتی استراتژیک، قابلیت محدودی را برای رشد آن منظور می‌کردند. قدرت چانه‌زنی تأمین‌کنندگان به خصوص بازیگران و هنرمندان سیرک و همین‌طور قدرت چانه‌زنی خریداران بالا بود. محصولات جانشین مانند انواع مختلف سرگرمی‌ها – از سرگرمی‌های خاص زندگی شهری گرفته تا رویدادهای ورزشی و سرگرمی‌های خانگی – بر این صنعت سایه افکنده بودند. کودکان به بازی با پلی‌استیشن علاقه بیشتری نشان می‌دادند تا بازدید از یک سیرک دوره‌گرد. در نتیجه، این صنعت از افت قابل ملاحظه و مستمر مخاطب و متعاقب آن کاهش درآمد و سود رنج می‌برد. همچنین گروه‌های مدافع حقوق حیوانات نیز به استفاده از حیوانات در سیرک به شکل فزاینده‌ای اعتراض می‌کردند. بارنوم و بایلی و برادران رینگلینگ استانداردی را تنظیم کردند که سیرک‌های کوچک‌تر رقیب بایستی از این استاندارد پیروی می‌کردند، یعنی حضور تازه‌واردان نیز با مشکلات زیادی همراه بود. در آن هنگام، صنعت سیرک از نگاه استراتژی رقابتی، جذاب نبود.
یکی دیگر از عوامل موفقیت شرکت سیرک دوسولیل این بود که به دنبال کسب پیروزی از طریق جذب مشتریان صنعت رو به افول سیرک که در گذشته برای کودکان عرضه می‌شد، نرفت. این شرکت به جای رقابت با سیرک بارنوم و بایلی یا برادران رینگلینگ، فضای بازار جدیدی از مشتریان را در نظر گرفت: بزرگسالان و مراجعین فروشگاه‌ها که حاضر بودند برای تجربه کردن تفریحات و سرگرمی‌هایی همچون سیرک دوسولیل بهایی چندین برابر قیمت سیرک‌های سنتی را بپردازند.
بدین ترتیب، یکی از نخستین برنامه‌های این شرکت با عنوان «ما سیرک را دوباره اختراع می‌کنیم» نام‌گذاری شد.

برگرفته از کتاب استراتژی اقیانوس آبی، نوشته دبلیو. چان کیم و رنه مابورن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *