فضای بازار جدید

فضای بازار جدید

استراتژی اقیانوس آبی

سیرک دوسولیل موفق شد، زیرا دریافت که شرکت‌ها برای موفقیت در آینده، باید رقابت با یکدیگر را کنار بگذارند. تنها راه رقابت، عدم تلاش برای مغلوب ساختن رقیب است.
به‌منظور درک آنچه که شرکت سیرک دوسولیل بدان دست یافت، تصور کنید که جهان از دو نوع اقیانوس تشکیل شده است: اقیانوس‌های قرمز و اقیانوس‌های آبی. اقیانوس‌های قرمز بیانگر همه صنایع موجود امروزی هستند که فضای بازار شناخته‌شده نام دارند. اقیانوس‌های آبی همه صنایعی را که امروزه وجود ندارند، توصیف می‌کنند که فضای بازار ناشناخته نامیده می‌شوند.
مرزهای صنعت در اقیانوس‌های قرمز تعریف و پذیرفته‌شده و قوانین بازی رقابتی شناخته‌شده‌اند. شرکت‌ها سعی دارند که برای تصاحب سهم بیشتری از تقاضای موجود، بر رقبا پیشی جویند. از آنجایی که فضای بازار اشباع می‌شود، دورنمای سود و رشد کاهش می‌یابد، محصولات به کالاهای مصرفی تبدیل و رقبا به اقیانوس قرمز سرازیر می‌شوند.
اما اقیانوس‌های آبی با فضای بازار تسخیر نشده، ایجاد تقاضا و فرصت رشد و سوددهی بسیار بالا تعریف می‌شوند. گرچه برخی از اقیانوس‌های آبی به خوبی و فراتر از مرزهای صنعت موجود خلق می‌شوند، اما اکثر آن‌ها از درون اقیانوس‌های قرمز و با بسط مرزهای صنعت موجود همانند آنچه که شرکت سیرک دوسولیل انجام داد، خلق می‌شوند. رقابت در اقیانوس‌های آبی معنایی ندارد زیرا قوانین بازی هنوز تعیین نشده‌اند.
برای شنای موفقیت‌آمیز در اقیانوس قرمز باید رقبا را از صحنه خارج کرد. اقیانوس‌های قرمز همواره مطرح هستند و واقعیت انکارناپذیر کسب‌وکارها تلقی می‌شوند. اما با توجه به فزونی عرضه بر تقاضا در اکثر صنایع، رقابت برای کسب سهم بیشتر بازارهای موجود، هر چند که لازم است اما برای بالا نگاه‌داشتن عملکرد کافی نیست. شرکت‌ها باید به فراتر از رقابت بیندیشند. آن‌ها برای تسخیر فرصت‌های جدید سوددهی و رشد باید اقیانوس‌های آبی را نیز خلق کنند.
متأسفانه، اقیانوس‌های آبی بسیار غیرساختاری هستند. استراتژی‌هایی که در بیست و پنج سال گذشته مطرح شده‌اند، بیشتر مبتنی بر استراتژی‌های رقابتی اقیانوس قرمز بوده‌اند. نتیجه اینکه شرکت‌ها دریافتند که چگونه متبحرانه در آب‌های قرمز، از تحلیل ساختار اقتصادی صنعت گرفته تا انتخاب استراتژی‌هایی مانند رهبری هزینه، تمایز یا تمرکز برای رقابت استفاده کنند. با این وجود راهنمای عملی اندکی درباره‌ی نحوه‌ی خلق این استراتژی‌ها وجود دارد. خلق اقیانوس آبی بدون در نظر گرفتن چارچوب‌های تحلیلی و رعایت اصول اولیه و مدیریت اثربخش خطر، تنها در حد آرزو باقی می‌ماند. این کتاب چارچوب‌های عملی و تحلیلی برای اقدامات نظام‌مند و تسخیر اقیانوس‌های آبی را ارائه می‌دهد.

برگرفته از کتاب استراتژی اقیانوس آبی، نوشته دبلیو. چان کیم و رنه مابورن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *