انواع برنامه‌های بازاریابی

انواع برنامه‌های بازاریابی

انواع برنامه‌های بازاریابی

برنامه‌های بازاریابی طبقات گوناگونی برای مقاصد متفاوت دارند. دو نوع اصلی برنامه‌ی بازاریابی عبارت‌اند از: برنامه‌ی بازاریابی محصول جدید و سالانه.

برنامه‌ی محصول جدید: برنامه محصول جدید برای یک محصول، خدمت، خط محصول و یا نام تجاری تهیه می‌شود که هنوز توسط شرکت معرفی نشده است. این اقدامی هوشیارانه است که حتی پیش از آغاز پروژه، یک برنامه‌ی کامل محصول جدید تدوین نمایید. اگر چه اطلاعات در این مرحله ممکن است بسیار ناقص باشد، اما هنوز بسیار بهتر است هر چه زودتر و پیش از آن که منابع اصلی تخصیص داده شوند، تفکرتان را آغاز کنید. در این شیوه گزینه‌ها می‌توانند مقایسه و تحلیل شوند. همچنین شما نظری کلی از مجموع هزینه‌ها و زمان‌بندی پروژه‌های رقابتی خواهید داشت. به طور طبیعی برنامه‌ی بازاریابی برای یک محصول جدید، ناشناخته‌های بسیار بیشتری در مقایسه با برنامه‌ی بازاریابی سالانه دارد. این بدین دلیل است که هیچ بازخوردی از بازار در مورد محصول در دست نیست و این محصول هیچ سابقه‌ای در شرکت شما ندارد. این نکته‌ی آخر، مورد مهم است که باید در ذهن داشت. خیلی عجیب نیست محصولاتی که عملکرد فروش موفقیت‌آمیزی در یک شرکت به دست آورده‌اند، در شرکتی دیگر از این اهداف فاصله‌ی بسیار داشته باشند. به طور عمده علت این امر نقاط قوت مشخص است که شرکت نخست دارا می‌باشد و شرکت دوم نمی‌تواند آن‌ها را تقلید نماید و یا ممکن است حتی از آن‌ها آگاه نباشد. گاهی در برنامه‌ی محصول جدید ضروری است بر مبنای محصولات یا خدمات مشابهی که شرکت ارائه کرده است یا توسط سایر شرکت‌ها معرفی شده است، فرضیه‌هایی بنا نهاد. اما هرگز فراموش نکنید: چنانچه اطلاعات مبتنی بر تجربیات سایر شرکت‌ها را استفاده می‌کنید، باید توانایی خود را در تقلید عملکرد آن‌ها ارزیابی نمایید. چنانچه قصد داشته باشید داده‌های حاصل از تجربیات سایر شرکت‌ها را اصلاح نمایید، ممکن است استفاده از منابع دیگر اطلاعات ضروری باشد. البته پیرامون این موضوع در ادامه‌ی این کتاب بحث خواهد شد. برنامه‌ی بازاریابی برای یک محصول یا خدمت جدید ممکن است همچنین دربرگیرنده‌ی توسعه‌ی محصول از طرح اولیه‌ی آن باشد. البته چنانچه محصول پیش‌تر موجود باشد، توسعه‌ی فنی آن به عنوان بخشی از برنامه‌ی بازاریابی مورد نیاز نیست.

برنامه‌ی بازاریابی سالانه: این برنامه‌ها برای محصولات، خدمات و نام‌های تجاری‌ای هستند که پیش از این در خط محصول شرکت شما وجود داشته‌اند. این برنامه‌ریزی باید به صورت دوره‌ای، ترجیحاً سالی یک‌بار به طور رسمی بازبینی شود. البته این برنامه ممکن است با وقوع تغییرات در محیط یا اقتصاد به صورت موقت نیز تعدیل یا اصلاح گردد. به هر حال بازبینی جدید برای سال پیش رو ممکن است در شناسایی مشکلات، فرصت‌ها و تهدیدهایی که امکان دارد طی عملیات‌های روزانه و اقدام‌های مربوط به مدیریت یک محصول یا خدمت موجود، مورد توجه قرار نگیرند، کمک نماید. در اینجا نیز دوباره توجه داشته باشید که این برنامه برای آینده است؛ این برنامه چگونگی حرکت شما از موقعیت کنونی‌تان به سمت موقعیتی دیگر است. در نتیجه هنوز ناشناخته‌هایی وجود خواهند داشت که نیاز است برای کسب اطلاعات در مورد آن‌ها پیش‌بینی صورت گرفته، تحقیق انجام شود و یا در برخی موردها گمانه‌زنی صورت پذیرد. اگر چه برنامه‌های بازاریابی سالانه معمولاً تنها برای یک سال تدوین می‌گردند، اما این امکان نیز وجود دارد که برای چند سال برنامه‌ریزی انجام شود و این برنامه به صورت سالانه اصلاح گردد. از سوی دیگر، برنامه‌های محصول به طور عمومی، کل حیات محصول، از پیدایش آن تا استقرارش در بازار را پوشش می‌دهند. استقرار در بازار بدین معنی است که محصول از مرحله‌ی معرفی فراتر رود و با سرعت پیش‌بینی‌شده، در حال رشد باشد.

 

برگرفته از کتاب برنامه بازاریابی، نوشته ویلیام ای. کوهن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *