بازاریابی و فروش در آینده‌ای نامشخص

بازاریابی و فروش در آینده‌ای نامشخص

بازاریابی و فروش در آینده‌ای نامشخص

بازاریابی و فروش در آینده‌ای نامشخص

یک ضرب‌المثل چینی می‌گوید: ماهی آخرین موجودی است که می‌فهمد در آب غوطه‌ور است. چنین نگاهی به «بازار ایران» این واقعیت را به ما می‌آموزد که بکوشیم با ابزار و امکانات به همراه توسعه‌ی دانایی‌هایمان آینده را ترسیم کنیم و البته به موقع اقدام کنیم.  زیست‌شناس سوئدی اینگوار، نيز در باب ضرورت آينده‌آگاهي مي‌گويد: «یک انسان متوجه آینده می‌تواند حتي صدای رشد یک گیاه را بشنود». آیا گوش‌ها، چشم‌ها، مغزهای ما می‌تواند تلاطم و آشفتگی فراوان بازارها و حضور کنشگران وسیعی که در این بازارها در حال اجرای بازی‌های خود هستند را بشنود؟ در اين ميان، برخی از کسب‌وکارهای کوچک همیشه این نگرانی را دارند که زمانی که با آینده‌ای نامشخص روبه‌رو هستند، چگونه بازاریابی کنند. باید به این نکته توجه داشته باشید که کسب‌وکار شما آن‌قدر کوچک نیست که به راحتی از بین برود البته آن‌قدر هم بزرگ نیست که بقای آن تضمین‌شده باشد. نسبت به کسب‌وکارهای کوچک، شرکت‌های بزرگ ابزارهای بیشتری برای مقابله با بحران‌های اقتصادی در اختیار دارند. مالیات، تغییر در قوانین و مقررات، کاهش میزان نقدینگی در اختیار شرکت‌ها، خطر تورم، رکود بازار مسکن، کاهش ارزش پول، بدهی‌ها، رقبای خارجی و آینده‌ی نامشخص بازار نفت و گاز عواملی هستند که باعث می‌شوند صاحبان کسب‌وکارهای کوچک به آینده‌ی فعالیت خود بیندیشند. در ادامه پیشنهادهایی مطرح می‌شود که می‌توانند تا حدی کسب‌وکارهای کوچک را برای آینده‌ی کاری مبهم آماده کنند.

اولین اصلی که باید به آن توجه کنید این است که همواره  مشتریانی وجود دارند که نیازمند کالاها و خدمات شما هستند. زمانی که شرایط اقتصادی مساعد است طبعاً مشکلی وجود نخواهد داشت. اما زمانی که با رکود روبه‌رو هستیم مشتریان باید بدانند که نفعشان در این است خرید خود را به تأخیر نیندازند. من می‌دانم که نقاشی منزل، نجاری و یا نصب کاغذدیواری ارزان‌تر نخواهد شد پس اکنون که از عهده‌ی هزینه‌های آن برمی‌آیم این کارها را انجام می‌دهم.

باید به مشتریان خود نشان دهید که در آینده نیز آن‌ها به خدمات یا محصولات شما احتیاج خواهند داشت. این یک سرمایه‌گذاری برای آینده است.

عامل دیگری که باید به آن توجه داشته باشید یک ترس طبیعی در مشتریان است. مهم‌ترین دلیلی که مشتریان اقدام به خرید نمی‌کنند این است که نگران‌اند که در آینده متوجه شوند کار اشتباهی انجام داده‌اند. این نگرانی در بسیاری از موارد بی‌اساس است. این ترس مشتریان محصول حجم زیادی از دیدگاه‌ها و نظرات منفی است که هر روز به یکدیگر منتقل می‌کنند.

مزایای معامله با شما را برای مشتریان توضیح دهید. اگر مشتریان ببیند فردی از معامله با شما سود برده است ترسشان از بین می‌رود. تلاش کنید ترس و نگرانی مشتریانتان از بین برود. الآن زمان فروش نیست بلکه باید به مشتریان کمک کنید تا بخرند.

منبع: دل گفته‌ها و دل نوشته‌های معلم بازاریابی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *