لازمه‌ی بازاریابی چریکی – ۱

لازمه‌ی بازاریابی چریکی – ۱

بازاریابی چریکی

اگر در کسب‌وکار تازه‌کار هستید، بازاریابی چریکی بیش از پیش به دردتان می‌خورد؛ زیرا امروزه رقابت زیرکانه‌تر، پیچیده‌تر و حتی خشن‌تر از سابق است. اما این برای چریک‌ها مشکلی به وجود نمی‌آورد.
فرض کنید که سابقه‌ی تجاری خوبی دارید و به خوبی از اصول اولیه‌ی بازاریابی، همان‌طور که از سوی شرکت‌های غول‌آسا به کار می‌رود، آگاهی دارید. بسیار قابل‌تحسین است. حالا هر چه قدر که می‌توانید فراموش کنید. برنامه‌ی بازاریابی شما با فورچون ۵۰۰ خیلی فرق دارد. بعضی از اصول ممکن است همان‌ها باشند، اما جزئیات متفاوت‌اند. برای مقایسه می‌توان آدم و حوا را در نظر گرفت. اصولاً خیلی شبیه هم بودند، اما قاطعانه در جزئیات با هم تفاوت داشتند.
به زودی بر بازاریابی چریکی، همان بازاریابی پرقدرتی که برای یک تازه‌کار موفقیت به ارمغان می‌آورد، مسلط خواهید شد. بازاریابی چریکی قبلاً برای شرکت‌های بزرگ ناشناخته بود، اما اکنون بعضی از آن‌ها در حال اجرای آن هستند. خوش‌حال باشید که این تکنیک به ندرت از سوی شرکت‌های عظیم به کار می‌رود؛ زیرا شرکت‌های بزرگ دارای سرمایه‌های بزرگ هستند که شما ندارید.
شما باید به چیزی با همان اثر، اما کم‌خرج‌تر متکی باشید. خوشحالم بگویم که اندازه‌ی شرکت شما برای این نوع بازاریابی کاملاً مناسب است. اگر شرکت کوچکی دارید، یا دست به ریسک جدیدی زده‌اید، یا یک نفر هستید، می‌توانید از تاکتیک‌های بازاریابی چریکی به نحو احسن استفاده کنید. با استفاده از مجموعه ابزارهای بازاریابی می‌توانید به سرعت روی پای خود بایستید و با ارزان‌ترین قیمت به بزرگ‌ترین مغزهای بازاریابی دسترسی یابید. لازم است که از هر اسلحه‌ای در زرادخانه بازاریابی خود استفاده کنید، اما باید طرز استفاده از آن‌ها را بدانید و اینترنت نیز باید یکی از ابزارهای راحتی شما باشد.
شاید کسب‌وکار شما احتیاجی به آگهی نداشته باشد، اما طرحی برای بازاریابی لازم دارد. تبلیغات دهان‌به‌دهان می‌تواند مانند شایعه سریعاً پخش شود و برایتان ثروت به همراه بیاورد. در این مورد، تبلیغات دهان‌به‌دهان با استراتژی بازاریابی مؤثری انگیزه دار شده است. در حقیقت، تبلیغات دهان‌به‌دهان قسمتی از کمپین تبلیغاتی بازاریابی است. همچنین کارت ویزیت، نوشت‌افزار (مقصود سربرگ، پاکت نامه و لوازمی است که در مکاتبات استفاده می‌شود و معرف کسب‌وکار شما است)، ساعاتی که به کار اختصاص می‌دهید و لباسی که می‌پوشید، همگی قسمتی از آن کمپین شما هستند. مکان کسب‌وکار نیز بسیار مهم است، اگرچه اکنون به نظر می‌رسید که بهترین مکان آنلاین است. بازاریابی، عملی بسیار آهسته است و شما مردم را از جای خود به فهرست مشتریان خود می‌برید، در عین حال، افکار آن‌ها را می‌خوانید و هرگز اجازه نمی‌دهید که فرار کنند. هر چیزی که باعث فروش محصولات یا خدمات بشود، قسمتی از کار بازاریابی است. هیچ جزئی بی‌اهمیت نیست. در حقیقت، هر چه که جزئیات کوچک‌تر باشند، برای مشتری اهمیت بیشتری دارند. هر چه بیشتر توجه کنید، بازار شما بهتر می‌شود و هر چه بازار شما بهتر شود، سود بیشتری خواهید داشت. در مورد فروش حرف نمی‌زنم، در مورد سود می‌گویم که در انتهای خط است.
این خبر خوبی است، اما خبر بد این است که روزی شما دیگر تازه‌کار نخواهید بود. اگر اصول بازاریابی را با موفقیت به کار ببرید، ثروتمند و مشهور می‌شوید، و دیگر احتیاجی به طرز تفکر تازه‌کارها نخواهید داشت.
پس از رسیدن به موفقیت، ممکن است از انواع کتاب‌های درسی بازاریابی استفاده نکنید، چون حس می‌کنید که کارمندان دست و پاگیر شده‌اند، سنت‌ها، سطوح مدیریت و نظام عریض و طویل اداری چنان شما را احاطه کرده‌اند که قادر به انجام بازاریابی چریکی نیستید. به هر حال، این مسائل مشکلات زیادی را به وجود نمی‌آورند. از این گذشته، کوکاکولا، مایکروسافت، پروکتر اند گمبل، و فورد تماماً با تازه‌کاران شروع شدند. می‌توانید مطمئن باشید که آن‌ها در زمان خود تا حد امکان از تکنیک‌های بازاریابی چریکی استفاده کردند و باز هم می‌توانید مطمئن باشید که این روزها بازاریابی خود را به صورت کاملاً ابتدایی انجام می‌دهند و شک ندارم که شکایتی هم نمی‌کنند.
در طی زمان، شرکت‌هایی که این روزها تأسیس می‌شوند و با تازه‌کارانی چون شما اداره می‌شوند، شرکت‌های بزرگ را پشت سر می‌گذارند و بزرگ‌تر از آن‌ها می‌شوند. این، به خاطر ترکیب عواملی خاص است که نبوغ بازاریابی یکی از آن‌ها است.
من این‌طور فرض می‌کنم که شما می‌فهمید برای موفقیت محصولی یا خدمتی را ارائه دهید. این محصول یا خدمت باید خوب باشد؛ زیرا حتی بهترین بازار جهان نیز نمی‌تواند یک مشتری را وادار به خرید جنس بد بکند. در حقیقت، بازاریابی چریکی قادر است مرگ یک جنس بد را سرعت بدهد، زیرا مردم سریع‌تر از بدی جنس باخبر می‌شوند. هر کاری که ممکن است انجام دهید، تا از خوبی جنس محصول و خدمات مطمئن شوید. اگر آنچه را که می‌فروشید با کیفیت است، برای آموختن بازاریابی چریکی آماده هستید.
باید سرمایه‌ی کافی نیز داشته باشید. توجه کنید که نگفتم سرمایه زیاد. سرمایه‌ی کافی و نه زیاد، برای اجرای قوانین بازاریابی چریکی کافی است. یعنی اینکه به‌اندازه‌ی کافی پول نقد داشته باشید تا بتوانید برای سه ماه و به‌طور ایده‌آل برای یک سال کسب‌وکار خود را انجام دهید. بستگی به نوع هدفی که دارید، این سرمایه می‌تواند ۳۰۰ دلار یا ۳۰هزار دلار و یا ۳۰۰هزار دلار باشد.
هزاران شرکت کوچک در آمریکا وجود دارند که تعداد زیادی از آن‌ها محصولاتی با کیفیت بسیار بالا و خدماتی بسیار عالی ارائه می‌دهند. اما کمتر از یک‌دهم درصد از آن‌ها موفق هستند. متغیری نامرئی که تفاوت بین فهرست صفحات زرد دفترچه تلفن و فهرست بازار بورس نیویورک است، به بازاررسانی محصول یا خدمات ارتباط دارد.
اکنون کلیدی را در دست دارید که باعث می‌شود از بین تعداد بسیار اندکی تازه‌کار، شما برتر باشید و با توجه به اینکه قسمت‌های از کسب‌وکار شما در قسمت بازاریابی است، به راحتی می‌توانید از رقبایی که تفاوت بین آگهی و بازاریابی را نمی‌دانند، پیشی بگیرید.
هر چه بیشتر از بازاریابی اطلاع داشته باشید، توجه بیشتری به آن خواهید کرد و توجه بیشتر، باعث بازاریابی بهتر محصولات خواهد شد. حدس می‌زنم که کمتر از ۱۰ درصد صاحبان کسب‌وکارهای کوچک و جدید، یک دو جین از ابزارهای بازاریابی در دسترس خود را آزمایش کرده‌اند. در بین این روش‌ها، وب‌سایت، نظرخواهی (برای درک خواسته‌ها و نیازهای مصرف‌کنندگان که بسیار مهم است)، نامه‌های شخصی، بازاریابی تلفنی، بروشور و کارت پخش‌کن، علائم روی تابلوها، آگهی روزنامه‌ها، پست مستقیم، پخش نمونه، برگزاری سمینار، نمایش محصولات، برگزاری مراسم، نمایشگاه، تبلیغ روی تی‌شرت، روابط عمومی، استفاده از پروژکتور، تبلیغ روی بدنه‌ی خودکار، آگهی در صفحات زرد، روزنامه‌ها، مجلات، رادیو و تلویزیون، و تبلیغ روی بیلبورد خیابان‌ها وجود دارند. در بازاریابی چریکی لازم است که هر یک از این روش‌ها به دقت بررسی شوند و سپس ترکیبی استفاده شود که مناسب تجارت شما است.
بعد از این که طرح چریکی خود را به کار انداختید، مراقب باشید که کدام اسلحه‌ها، هدف شما را می‌زنند و کدام به آن نمی‌خورند. این آگاهی می‌تواند، اثر بودجه‌ی بازاریابی شما را دو برابر کند.

برگرفته از کتاب بازاریابی چریکی، نوشته جی کنراد لوینسون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *