برنامه‌ی بازاریابی1 – جاذبه و توان برنامه بازاریابی

برنامه‌ی بازاریابی1 – جاذبه و توان برنامه بازاریابی

برنامه‌ی بازاریابی

برنامه‌ی بازاریابی1 – جاذبه و توان برنامه بازاریابی

در گذشته‌ای نه‌چندان دور، یکی از نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا با کمپینی که توسط کارکنانش تدارک دیده شده بود، خود را معرفی کرد. این برنامه باعث شد که وی برگزیده شود. در همین زمان، دو دانشجوی دانشکده‌ی بازرگانی هاروارد به نام‌های مایک ویگلی و جری دلاوگا، در مورد این‌که چگونه می‌توانند آهنگ‌های صوتی را ترویج نمایند، برنامه‌ریزی می‌کردند. نظر آنان بر این بود تا افراد را قادر سازند که انواع موسیقی دلخواه خود را از خانه‌ی خود سفارش دهند. دیوید ایشاگ، یکی دیگر از همکلاسی‌هایشان در هاروارد نیز به این تیم پیوست. این سه کارآفرین در یک شبکه تلویزیونی کابلی 24 ساعته که ویدئوهای راک اند رول پخش می‌کرد، آگهی دادند. آنان شرکت خود را هات راک نام نهادند. هات راک در همان 17 روز نخست، 50 هزار استعلام دریافت کرد. فروش آنان ماهانه 10 تا 14 درصد افزایش می‌یافت. این سه فروشی معادل 7/6 میلیون دلار برای سال نخست انتظار داشتند که البته انتظار اعجاب‌برانگیزی هم نبود.

در جای دیگری در کشور، استوفرز لین کوییزین – یک شرکت تولید غذای منجمد – ناگهان سهم بازارش را در بازار 500 میلیون دلاری غذاهای منجمد آمریکا، 30 درصد افزایش داد. این اقدام، کل صنعت را با تعجب مواجه کرد؛ اما استوفرز می‌دانست چه کاری انجام می‌دهد. فروش شرکت کلوروکس به یک میلیارد دلار رسیده بود، اما سود حاصل چندان چشمگیر نبود. مدت زمان کوتاهی پس از آن با فروش یک بخش کلیدی از شرکت نیمی از درآمد یک میلیارد دلاری ناپدید شد، اما تنها 6 سال بعد کلوروکس دوباره به فروش یک میلیارد دلاری دست یافت. افزون بر این‌که این بار سود حاصل دو برابر بود… و کلوروکس این ارقام را پیش‌بینی کرده بود و کاملاً انتظار داشت. در این خصوص مدیر بازاریابی کلوروکس، گلن آر. سوج، اشاره کرد: «قدرت در ارائه‌ی اهداف بسیار واضح ب مردم نهفته است»!

گوردون بتیون، مدیرعامل خطوط هوایی کنتیننتال – یکی از بزرگ‌ترین خطوط هوایی آمریکا – می‌باشد. این شرکت در سال 1994 ورشکسته شد. آن زمان بود که بتیون مدیریت عاملی را در دست گرفت. از آن زمان این شرکت به یکی از تحسین‌برانگیزترین شرکت‌های آمریکایی تبدیل شد و توانست جایزه‌های بسیار معتبری را نیز از آن خود نماید. برخی از این جایزه‌ها عبارت‌اند از: بهترین خط هوایی بر روی اقیانوس اطلس، بهترین خط هوایی ملی و بین‌المللی بر مبنای مطالعه‌ی رده‌بندی کیفیت، رتبه‌ی نخست رضایت مشتری توسط جی.دی. پاور و شرکت‌های تابعه، رتبه‌ی نخست عملکرد به موقع توسط وزارت حمل‌ونقل آمریکا و حضور در جمع 100 شرکت برتر آمریکایی منتخب مجله فورچون. پیش از واقعه‌ی 11 سپتامبر 2001، این شرکت بیشترین سود تاریخ خود را تجربه کرد و پس از آن، به‌رغم وقوع رکود گسترده‌ی صنعت که به نابودی رقبا منجر گردید، این شرکت همچنان به سمت سودآوری در حرکت بوده و جایزه‌ها را یکی پس از دیگری از آن خود کرده است.

این چهار نوع کاملاً متفاوت از شرکت‌ها در صنایع کاملاً متفاوت، به غیر از موفقیتشان چه وجه اشتراکی دارند؟ پاسخ، برنامه بازاریابی است. در تمامی این موردها برنامه بازاریابی در دستیابی این شرکت‌ها به موفقیت و اهدافی که برنامه‌ریزی کرده بودند، نقش چشمگیر داشت. این واقعیت همگان را به جز کسانی که آن را انجام داده بودند، متعجب ساخت، آن‌ها یک برنامه بازاریابی داشتند.

 

فهرست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *