تعهد عدم همکاری بدهم یا نه؟!

تعهد عدم همکاری بدهم یا نه؟!

تعهد عدم همکاری بدهم یا نه؟!

آیا لازم است در قراردادم با شرکت، متعهد شوم که با شرکت‌های رقیب کار نخواهم کرد؟

نباید این کار را انجام بدهید ولی شاید ناگزیر باشید. اگر می‌خواهید با شرکتی قرارداد ببندید که از همه کارمندانش خواسته است تا چنین تعهدی بدهند، چاره‌ای جز پیروی ندارید.
اگر چنین تعهدی دارید، باید شرایط را ارزیابی کنید. بعضی از این تعهدات ضمانت اجرایی دارند و بعضی‌ها ندارند. خیلی از شرکت‌ها فقط به جنبه‌ی صوری قضیه توجه دارند ولی شرکت‌هایی هم هستند که با متخلفان برخورد قانونی کرده‌اند.
پیشنهاد می‌کنم از یک وکیل برای تنظیم قرارداد کمک بگیرید و یا اگر شرکت قرارداد را آماده کرده است، پس از مشورت با وکیل آن را امضاء کنید.

توجه: اگر مدتی پس از استخدام، از شما خواستند چنین تعهدی بدهید، زیر بار نروید. من حقوقدان نیستم ولی عقل سلیم حکم می‌کند که چون ناگهان این تصمیم را گرفته‌اند، حتماً اشکالی وجود دارد.

هدف یک شرکت این است که بین کارفرما و مسئولان فروش بر اساس تفاهم و احترام رابطه‌ای پایدار شکل بگیرد تا حاصل کار، تحقق خواسته دو طرف، یعنی فروش بیشتر باشد.
در راه‌حل پیشنهادی من، منافع هر دو طرف در نظر گرفته شده است. چنانچه فروشنده به هر دلیل قصد ترک محل کارش را دارد، کارفرما مجاز است از او بخواهد:

  • اسرار، دستاوردها و شیوه‌های راهبردی شرکت را با دیگران در میان نگذارد. هر چه به شرکت، محصولات و مشتری‌ها مربوط می‌شود، تحویل بدهد.
  • رابطه‌ی کاری و حرفه‌ای خود را با تمام مشتری‌های شرکت قطع کند. بهتر است در ابتدای شکل‌گیری یک رابطه کاری، کارفرما و فروشنده بر اساس احترام متقابل به دنبال اتخاذ تدابیری باشند که منافع هر دو طرف در آن لحاظ شده باشد تا در پایان راه، خواسته‌های هر دو طرف برآورده شود. اگر قرار باشد کارفرما در همان ابتدای راه به فروشنده به دیده‌ی شک و بی‌اعتمادی نگاه کند، در پایان نباید توقع داشته باشد چیزی جز بی‌وفایی ببیند.

پاسخ نهایی: اگر هر دو طرف به این تفاهم رسیدند که سپردن چنین تعهدی عادلانه است، امضای آن مانعی ندارد. بدین ترتیب مشخص می‌شود که وظیفه‌ی هر کس در طول مدت همکاری و پس از قطع ارتباط چیست؟ مهم این است که همه احساس کنند عدل و انصاف رعایت شده است.

برگرفته از کتاب قرمز کوچک پاسخ‌های فروش (کیمیای فروش)، نوشته جفری گیتومر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *