توسعه ی بازاریابی واقعاً خلاق

توسعه ی بازاریابی واقعاً خلاق

چریک ها برای خلاقیت در بازاریابی فقط یک توصیف دارند: چیزی که برای آن ها سود آوری دارد. سودهای بزرگ؟ خیلی خلاقیت می خواهد. سودی وجود ندارد؟ خلاقیت در بازاریابی با سودآوری سروکار دارد، ن با جایزه یا تعارف و تعریف.

بهترین جنبه ی بازاریابی، معمولاً خلاقیتی است که به وجود می آید و در صورتی که بخواهید شرکت کوچک خود را بزرگ کنید، باید بدانید که خلاقیت در تمام جنبه های آن قرار دارد. در مورد این که چطور می توانید بازاریابی خود را خلاق کنید؟ و سپس در مورد خلاقیت در انتخاب رسانه، طرح و روابط عمومی نیز صحبت خواهیم کرد.

تقریباً تمام افرادی که در بازاریابی فعال هستند، خواهند گفت که بازاریابی ، کار خلاقی نیست مگر این که بتوانید آن چه را که ارائه می دهید، بفروشید.

می توانید تا حد زیادی مطمئن باشید که اگر در ابتدا یک استراتژی خلاق به وجود آورید، بازار خلاقی هم خواهید داشت. چنین استراتژی ای شبیه طرح بازاریابی است، اما به مواد بازاریابی محدود می شود و به محتویات آن ها اشاره می کند.

در صورتی که فکر می کنید که فرمول ساده ای برای چنین استراتژی وجود دارد، درست فکر می کنید. با ساده ترین عبارت، نمونه ای از استراتژی خلاق چریکی سه جمله ای که توصیف کننده ی هدف پیام خلاق، منافعی که برای رسیدن به آن هدف هستند، و شخصیت و نوع آن را به شما نشان می دهیم.« هدف از کید- ا- لیشس غذایی برای صبحانه است. کید- ا – لیشس مغذی ترین و سالم ترین جعبه ی غذایی در بازار است. با نوشتن فهرستی از ویتامین ها و مواد معدنی، بر مغذی بودن تاکید می کنیم. حالت و لحن آگهی، مثبت، طبیعی، صادقانه و گرم است.»

تعیین کنید که این استراتژی خلاق مربوط به چه محصولی است.

«هدف از آگهی باتری ……. برای متقاعد کردن مخاطبان مورد هدف ما ( مخصوصاً افراد مذکر هجده ساله تا چهل و چهار ساله ) است که باتری های…….. را دارد. حالت و لحن آگهی، شاد است و برای جا انداختن ایده ای دوام باتری است، در حالی که آگهی تلوزیونی را هم شاد میکند.»

وقتی که برنامه بازاریابی خود را خلق می کنید، قدم اول شما، نوشتن یک استرا تژی خلاق ساده است.

همان طوری که باتری« اوری دی انرژایزر»، توجه را به دوام و پایداری معطوف کرده است. در ابتدا با نوشتن استراتژی های خلاق برای آگهی کنندگان نمرین کنید. یک آگهی دهنده ی روزنامه ای یا تلوزیونی، وب سایت یا پست مستقیم را انتخاب کنید، سپس یک استرا تژی خلاق ۳ جمله ای برای آن ها خلق کنید. همین کار رابرای را با رقبای خود انجام دهید. این به شما کمک خواهد کرد تا موقعیت خود را مشخص کرده و از تقلید دوری کنید.

پس از تشکیل استراژی خود، برای اطمینان به موقعیت بازاریابی خود می توانید برنامه ای با هدف قدم را شروع کنید. این هدف قدم عبارتند از:

۱-درباره ی ویژگی ذاتی اجناس در معرض فروش، چیزی جالب پیدا کنید. نقشه ی شما، فروش محصول یا خدمت است یا هر دو. برای اینکه مردم کالایی را از شما بخرند، باید به آنها نشانه ای از جذابیت ذاتی کالا یا خدمت را نشان بدهید. چیزی در مورد کالا که ذاتاً جذاب است؛ در غیر این صورت، آن را نخواهید فروخت. این موضوع در کید- ا – لیشس تمرکز بالای ویتامین و مواد معدنی است.

۲- جذابیت ذاتی را به یک منفعت مفهوم دار تبدیل کنید. همیشه به خاطر داشته باشید که مردم، منافع را می خرند نه خصوصیات را. مردم شامپو نمی خرند، آن ها موهای تمیز و زیبا می خرند، مردم ماشین نمی خرند، آن ها سرعت، مقام، سبک، اقتصاد، طرز عمل و نیرو میخرند. مادران دارای فرزند کوچک ، غذا یصبحانه نمی خرند. آن ها تغذیه را می خرند، اگر چه افرادی نیز هستند که هر چیزی که فرزندشان بخورد، می خرند.

منافع مهم کالای خود را پیدا کنید و آن را بنویسید. این مستقیماً از خصوصیات جذاب ذاتی سرچشمه می گیرد. حتی اگر چهار یا پنج مورد از منافع رادارید، یک یا دو تای آن ها را معرفی کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *