یادداشت نویسنده درس‌های درست اندیشیدن

یادداشت نویسنده درس‌های درست اندیشیدن

درس‌های درست اندیشیدن

ممکن است معتقد باشید که تفکر شما نسبتاً خوب است. بیشتر مردم این طورند. یا ممکن است معتقد باشید که درباره‌ی تفکرتان هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید. یا ممکن است معتقد باشید که تلاش برای افزایش مهارت در زمینه‌ی فکر کردن کاری دشوار و خسته‌کننده است.
افزایش مهارت در زمینه‌ی فکر کردن به راستی خیلی خیلی آسان‌تر از آن است که بسیاری از مردم تصور می‌کنند. این همان چیزی است که این کتاب بر آن است تا نشان دهد.
بیشتر اوقات، ما عقل و تیزهوشی را با هم اشتباه می‌کنیم. ما توجه خود را بر تیزهوشی متمرکز می‌کنیم و از عقل غافل می‌مانیم، زیرا معتقدیم که برای عاقل بودن عمری را باید گذراند. تیزهوشی در حل معماهای پیچیده و موضوع‌های فنی به کار می‌آید. عقل چیزی است که برای اندیشیدن درباره‌ی موضوع‌های عادی زندگی روزمره به آن نیاز داریم – از ساده‌ترین تصمیم‌ها تا مهم‌ترین آن‌ها.

  • عقل مانند یک دوربین دارای عدسی با زاویه‌ی باز است.
  • تیزهوشی مانند یک عدسی است با کانون مشخصی که جزئیات را می‌بیند اما نمی‌تواند آن را در کل تصویر نشان دهد.
  • بیشینه‌ی سرمایه‌ی انسانی، همانا خرد اوست. کیفیت آینده‌ی ما به کلی به کیفیت تفکر ما بستگی دارد. این امر در سطح فردی، در سطح جامعه و جهانی مصداق دارد.
  • به طور کلی، تفکر ما تقریباً ضعیف، کوته‌بینانه و خودمحور است. ما به این باور رسیده‌ایم که داوری و استدلال کافی است. در جهانی که به سرعت دگرگون می‌شود، درمی‌یابیم که تفکر ما در برآوردن نیازهایی که در برابر آن است کافی نیست.

برگرفته از کتاب درس‌های درست اندیشیدن، نوشته ادوارد دوبونو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *