درس هایی که میتوان از فیلم های خاطره انگیز آموخت

درس های که میتوان از فیلم ها یخاطره انگیز آموخت

یک فیلم باید درحین جذب مخاطب نکات آموزنده هم در آن جای بگیرد. در این متن با گذری در خاطرات برخی ازاین فیلم‌های آموزنده را با چاشنی درس‌های آن برای بازاریابان مرور می‌کنم:

  • راکی

راکی بالبوآ عنوان ششمین قسمت از مجموعه فیلم‌های خاطره‌انگیز راکی با بازی درخشان سیلوستر استالونه است که با نویسندگی و کارگردانی همین شخصیت و در سال 2006 به اکران درآمد. راکی بالبوا ماجرای زندگی مردی خودساخته است که با از دست دادن همسر خود، حالا عهده‌دار اداره‌ی رستورانی کوچک است. زندگی بی‌هیاهوی قهرمان داستان ادامه می‌یابد تا آنکه راکی باز ناگزیر می‌شود تا در رینگ مسابقه به چالش با جوانان تازه‌نفس و جویای نام بپردازد. با اکران جهانی این فیلم و نظر مثبت منتقدین و تماشاچیان، راکی (سیلوستر استالونه)افسانه‌ای، بار دیگر نشان داد که خواستن توانستن است.
جمله آموزنده: «موضوع، سنگینی مشت شما نیست. بلکه موضوع توان تحملتان در مقابل ضربات و حفظ پیشرفتتان است. اینکه مشکلات تا چه اندازه می‌توانند برسرتان خراب شوند و بر دوشتان سنگینی کنند، اما باز بتوانید به مسیر روبه‌جلوی خود ادامه دهید. پیروزی این‌طور به دست می‌آید!»

درس اول: بازاریابی حرفه‌ای پیچیده بوده و بدیهی است که در این مسیر پرپیچ‌وخم، با مشکلات متعددی مواجه خواهیم شد. ممکن است بارها تیرمان به سنگ بخورد و استراتژی‌هایمان نتیجه مطلوب را به بار نیاورند. اما مهم این است که با صبر و شکیبایی و تحمل مشکلات و یادگرفتن از شکست‌ها، دوباره بلند شویم و به راهمان ادامه دهیم، آن‌هم با گوش و چشمی بازتر از گذشته.

ازاین‌رو باید بپذیریم که بازاریابی امروزه فضایی بسیار متفاوت با گذشته و شیوه‌های بازاریابی سنتی دارد و راه‌های رسیدن به مشتری در این بازار بسیار پرپیچ‌وخم است و به‌راحتی نمی‌توان به موفقیت دست‌یافت. این پیچ‌وخم می‌تواند زیبا باشد، به‌شرط آنکه راننده‌ای ماهر باشیم. شاید مصاحبه بیژن پاکزاد، خالق برند بیژن، را در خصوص محصول موردعلاقه‌اش شنیده باشید. بیژن در پاسخ به سؤال خبرنگار مبنی بر اینکه جدیدترین ایده وخلاقانه ترین محصولی که او عرضه کرده، پاسخ می‌دهد:

“یک ضرب‌المثل فارسی به خاطر دارم که می‌گوید: زندگی پیچ‌وخم زیادی دارد . من هم یک عطر پرپیچ‌وخم با بهترین و الهام‌بخش‌ترین رایحه‌های عالم ساخته‌ام به نام “Bijan with a Twist” می‌توان آن را ” بیژن پرپیچ‌وخم” ترجمه کرد . طراحی شکل ظاهری شیشه عطر و از همه مهم‌تر بوی دل‌انگیز ، هیجان‌آور و آرام‌بخش این عطر که می‌توانم به جرات بگویم معجونی از رایحه‌ای متضاد اما خواستنی است، باعث شده تا من ، ” بیژن پرپیچ‌وخم ” را از همه‌ی محصولاتم بیشتر دوست بدارم .”

  • شیر شاه

شیر شاه نام یکی از مجموعه‌های کارتونی شرکت والت دیزنی است که برنده‌ی جایزه‌ی اسکار بهترین موسیقی متن شد. این فیلم با استقبال چشمگیری در گیشه‌ها مواجه شد، به‌گونه‌ای که جایگاه دومین پویانمایی پرفروش جهان و چهاردهمین فیلم پرفروش در تمام تاریخ سینما را به خود اختصاص داده است. فیلمی که از دیدگاه بسیاری از انجمن‌های جهانی فیلم، در زمره‌ی 10 فیلم برتر پویانمایی جهان جای دارد. شیر شاه روایتی مهیج دارد و داستان آن برگرفته از آثار هنری معروف از قصه‌های پیامبران تا نمایشنامه‌های نمایش ویلیام شکسپیر است. فیلم روایتگر داستان شیری بدطینت به نام اسکار است که در خیال پادشاهی جنگل است. حال‌آنکه سلطان جنگل، برادرش موفاسا است و در آینده نیز سیمبا پسر موفاسا، وارث تاج‌وتخت پدر خواهد بود. اما اسکار با قساوت و بی‌رحمی تمام برادر خود را  به طمع حکومت می‌کشد و سیمبا فراری می‌شود. تا آنکه پس از سالها سیمبا بزرگ‌شده و به فکر انتقام‌جویی و بازگرداندن تاج‌وتخت می‌افتد.
جمله آموزنده: «به یاد بیاور کیستی!»

درس دوم: خودشناسی و اعتمادبه‌نفس از صفات بایسته‌ی فعالین کسب‌وکار است. اعتمادبه‌نفس حالتی است که فرد تصوری مثبت و البته واقع‌بینانه از خویش ساخته و به توانایی‌های خودباور و ایمان به توانستن دارد. لذا، اعتمادبه‌نفس به مفهوم خودشناسی، احترام به خود و ارزش قائل بودن برای خود است،(تقاضا می‌کنم برای انجام آزمونهای خودشناسی و تحلیل آن به کتاب مهارت‌های ارتباط با مشتریان شاکی به قلم این‌جانب مراجعه کنید.)

در طرف مقابل تردید داشتن به خود، به‌تنهایی از تمام محدودیت‌های بیرونی قوی‌تر است و انسان را از حرکت بازمی‌دارد. حال‌آنکه اعتمادبه‌نفس بالا ناشی از شناخت دقیق خود، انسان را توقف‌ناپذیر می‌کند و انسان‌های توقف‌‌ناپذیر به‌راحتی خستگی را به تن راه نمی‌دهند.

هرچند ترس، به‌ویژه ترس از تغییر در همه‌ی ما وجود دارد، اما اعتمادبه‌نفس بالا موجب می‌شود که ترس، کنترل زندگی ما را به دست نگیرد و بتوانیم علی‌رغم ترس‌ها خود را اداره کرده و کاری را که باید به سرانجام رسانیم. افراد دارای عزت‌نفس به‌جای آنکه قربانی تغییر باشند، خود استاد تغییرات بزرگ هستند و به همین واسطه استعداد بالایی در موفقیت‌های تجاری و به‌ویژه موفقیت در امور بازاریابی دارند، چراکه بازاریابی در یک معنای ساده به مفهوم مدیریت تغییر است.

 

  • تایتانیک

تایتانیک از آثار فاخر سینمای جهان و در ژانر حماسی –رمانتیک قرار دارد. این فیلم آمیخته‌ای از افسانه و واقعیت و ماجرای غرق شدن تایتانیک، بزرگ‌ترین کشتی زمان خود در اوایل دهه‌ی 90 میلادی است. فیلمی که به‌تنهایی 11 جایزه اسکار را نصیب خودکرده است.

جمله‌ی آموزنده: «اما این کشتی غرق ناشدنی است! قربان این کشتی از فولاد آبدیده ساخته‌شده است! به شما تضمین می‌دهم، این‌یک قطعیت ریاضیاتی است که هیچ اتفاقی نمی‌تواند این غول آهنین را از پای درآورد.»
درس سوم: می‌دانیم که رمز اصلی موفقیت شرکت‌ها، به‌ویژه شرکت‌های ایرانی، اسیر نشدن در دام غرور است. مدیران کار نابلد همواره تأکیددارند که در دنیا هیچ‌کس وجود ندارد که از آنها بزرگ‌تر باشد، اما تایتانیک هم در نوع خود بزرگ‌ترین بود، اما یک اشتباه کافی بود که این غول فولادین به قعر دریا برود و هزاران نفر را به کام مرگ بکشد. مدیران باید به‌عنوان سکان‌دار کشتی سازمان، از اسیر شدن در دام غرور پرهیز کنند و همواره با رصدگری و بهره‌گیری از ابزارهای نوین ازجمله تحقیقات بازار خود را روزآمد نگه‌داشته تا در مقابل امواج سهمگین تغییر، شکننده نباشند.

  • فارست گامپ

فارست گامپ یکی از درخشان‌ترین و البته آموزنده‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما است که داستان عقب‌مانده‌ای ذهنی به نام فارست گامپ را نقل می‌کند. مردی ساده‌دل که تمام دنیای او در مادر مهربانش خلاصه می‌شود. زنی صبور و مهربان که فارست را با تمام مشکلات بزرگ می‌کند و او را تحویل جامعه می‌دهد.

جمله آموزنده: “مامانم همیشه میگه زندگی مثل یک جعبه شکلات میمونه. هیچوقت نمیتونی بفهمی چه طعمی نصیبت میشه.”
درس چهارم: بازارها به‌ویژه بازارهای کشورمان به دلیل بی‌برنامگی و عدم قطعیت‌های زیاد، می¬توانند چندان قابل‌برنامه‌ریزی نباشند. به همین دلیل ممکن است بنگاه‌های اقتصادی و شرکت‌ها در بزنگاه‌های مختلف و همزمان با بروز تحولات، به‌ویژه تحولات سیاسی، روند پیش‌بینی و امکان سنجش آینده را از دست بدهند. بااین‌وجود، پیش‌بینی اینده و آینده پژوهی، ابزاری قدرتمند در فرآیند برنامه‌ریزی هر کاری به‌ویژه امور اقتصادی است. آینده‌پژوهی و پیش‌بینی بازار، فرآیند برآورد موقعیت‌های ناشناخته است و می‌تواند رویدادهای آینده را در آیینه امروز ترسیم کند. هرچند بازار ما شبیه همان جعبه شکلاتی است که فارست گامپ می‌گوید. اما علومی مانند آینده‌پژوهی و به‌کارگیری آن در علم مارکتینگ می‌تواند سلاحی نیرومند برای مقابله با عدم قطعیت باشد. بنابراین باید بکوشیم تا با ابزار و امکانات، اینده را ترسیم کنیم تا بتوانیم بموقع اقدام کنیم.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *