زاگ 1 – شتاب فزاینده

زاگ 1 – شتاب فزاینده

زاگ، چگونه یک نام تجاری متمایز بسازیم؟

زاگ 1 – شتاب فزاینده

پیش‌بینی جسورانه‌ی گوردون مور در سال 1965، مانند شلیک اسلحه‌ای بود که آغاز مسابقه‌ی دوی سرعت را اعلام می‌کرد: «هر ساله تعداد ترانزیستورهای توزیع‌شده در بازار دو برابر می‌شود و این حالی است که قیمت هر ترانزیستور کاهش پیدا می‌کند و بر سرعت آن افزوده می‌شود.» اکنون بعد از چهل سال، قانون مور همچنان مصداق دارد و شرکت او یعنی شرکت اینتل همچنان در مرکز اصلی تحول و ایجاد سرعت در زندگی ما بوده است و تحول و دگرگونی که در زندگی همه‌ی ما ایجاد می‌کند، به خوبی قابل درک است.

همچنان که قدرت کامپیوتری افزایش یافته است، دسترسی ما به اطلاعات نیز بیشتر شده است. به عنوان مثال در سال 1998، فهرست عناوین گوگل 15 میلیون صفحه بود. در پایان سال 2004، این تعداد به 8 میلیارد صفحه رسید که به معنی افزایش 360 برابری بود.

اما سرعت چه وضعیتی پیدا کرده است؟ هنگامی که عبارت «سرعت تجاری» را در جست‌وجوگر گوگل وارد می‌کنم، فقط در عرض 2/0 ثانیه، 170 میلیون سند الکترونیکی را نشان می‌دهد.

اکنون ما با تلفن همراه، پیام کوتاه و پست الکترونیکی از ارتباط سریع با دوستانمان یا روابط شغلی خود در سراسر دنیا لذت می‌بریم. آن‌قدر با اطرافیان خود در ارتباط هستیم که قطع ارتباط را خطر تلقی می‌کنیم و برایمان مشکل است.

به عنوان مثال، شرکت‌ها اعلام کرده‌اند که «بازیگوشی در اوقات اداری» مانع از برگزاری منسجم و مفید جلسات می‌شود. ما یاد گرفته‌ایم که در یک جلسه، چگونه دزدانه به پست الکترونیکی خود نگاهی بیندازیم. همچنین در همان زمانی که مشغول گفت‌وگو با همکارانمان هستیم، با تلفن همراه صحبت کنیم، به موسیقی گوش دهیم و یا مقالات آنلاین را مطالعه کنیم. هنگامی که در خانه‌ی خودمان هستیم، می‌توانیم این‌طرف و آن‌طرف برویم، گه گاه مجله بخوانیم، موسیقی گوش کنیم، در اینترنت چرخی بزنیم، به تماشای مسابقه‌ی فوتبال بنشینیم، یک غذای حاضری درست کرده و یا اخبار رویدادهای جهان را دنبال کنیم.

برنامه خبری تلویزیون، دیگر برای ما پرمحتوا نیستند، مگر این که مثل خود ما چندکاره عمل کنند. یعنی دربرگیرنده‌ی گزارش بازار سهام، گزارش وضع آب‌وهوا و خبرهای جدید و تکان‌دهنده باشد. فقط در این صورت ممکن است تلویزیون را روشن کنیم.

تولیدکننده‌ها نیز به سرعت نیاز دارند. رمز برنده بودن تولیدکننده‌ها فقط به ارائه‌ی بهترین محصولات محدود نمی‌شود بلکه، آن‌هایی پیروزند که در زنجیره‌ی تولیدشان سرعت بیشتری داشته باشند. راب رودین، یکی از متخصصان در زنجیره‌ی عرضه‌ی کالاها می‌گوید: امروزه شرکت‌ها چاره‌ای ندارند جز پاسخگویی به سه توقع پایان‌ناپذیر مشتریان، یعنی «آزادی، سلامت و زمان حال». مشتریان می‌خواهند خودشان حق انتخاب داشته باشند. آن‌ها می‌خواهند در مقابل پولی که می‌پردازند، کالاهایی با کیفیت و سالم دریافت کنند و مهم‌تر اینکه در سریع‌ترین زمان ممکن آن را داشته باشند. شبکه اینترنتی، ارسال شبانه کالا، برچسب‌های شناسه با امواج رادیویی و فرایند تولید در زمان سفارش (نه تولید و نگهداری در انبار) از جمله عواملی هستند که به سومین خواسته‌ی مشتریان، یعنی زمان حال، جامه‌ی عمل پوشانده است.

الوین تافلر، جامعه‌شناس، در سال 1965 پیش‌بینی کرده بود که هر چه تجارت سرعت می‌یابد، هر لحظه از زمان هم ارزش بیشتری پیدا می‌کند.

تولیدکنندگان پیشگامی همچون تویوتا و دل با پذیرش و پیروی از این پیش‌بینی امروز جزو موفق‌ترین‌ها به شمار می‌آیند.

حدود یک قرن پیش، بعضی از مردم برای رفتن به یک مغازه باید به سفری یک روزه می‌رفتند، در حالی که امروزه بیشتر ما می‌توانیم خریدهایمان را در نزدیک‌ترین مکان به منزل یا محل کارمان انجام دهیم.

در سال 1986، قبل از آغاز عصر سرعت، در آمریکا تعداد دبیرستان‌ها بیشتر از تعداد مرکز خرید بود. در حالی که امروزه تعداد مراکز خرید دو برابر تعداد دبیرستان است. داخل این مراکز خرید، سوپرمارکت‌هایی وجود دارند که موجودی کالاهایشان نسبت به سال 86 سه برابر بیشتر شده است و مشتری‌ها کمتر از نصف زمان گذشته در صف معطل می‌شوند.

قبل از قانون مور، مشهور بود که مردم آمریکا علاقه‌ای به مسافرت ندارند. در آن زمان، هر ستا فقط 3 میلیون آمریکایی به اروپا سفر می‌کردند. ولی امروزه به دلیل خطوط هوایی، فرودگاه‌های متنوع و بلیت‌های ارزان که حق انتخاب بیشتری را برای آن‌ها ایجاد کرده است، سالیانه بیش از یازده میلیون آمریکایی به اروپا سفر می‌کنند.

حتماً می‌پرسید: «این تعداد مسافر کجا اقامت می‌کنند؟». قطعاً محل اقامت آن‌ها یکی از 54000 هتلی است که نامشان در سایت اکس‌پدیا‌دات‌کام ثبت شده است. آن‌ها با خرید آنلاین می‌توانند تصویر، توضیحات و قیمت این هتل‌ها را به سرعت با یکدیگر مقایسه کرده و با استفاده از کارت اعتباری، محل موردنظر خود را رزرو می‌کنند.

با سفر کردن، عادات غذایی ما هم از مرزها عبور می‌کند و تغییر می‌یابد. به عنوان مثال، بعد از مسافرت به اروپا ممکن است ذائقه‌ی ما با طعم صدف بلون آشنا شود و به آن تمایل پیدا کند. هنگام صرف غذا در یک رستوران دریایی اگر بفهمیم غذای موردعلاقه‌ی ما، به صورت کاملاً تازه با یک هواپیما از بریتانیا آورده شده، به شدت تحت تأثیر قرار خواهیم گرفت. صدفی که امشب روی میز غذای شما است شاید با پرواز همین امروز صبح رسیده باشد.

مک‌دونالد سلطان ارائه‌ی غذاهای حاضری سریع به شمار می‌آید، متوسط زمان آماده‌سازی غذاهایش را به 121 ثانیه کاهش داده است و قصد دارد با استفاده از برچسب‌های شناسه رادیویی، 15 ثانیه دیگر نیز از این مدت بکاهد. بدین ترتیب، مشتری‌ها حتی بدون آن‌که کیف پولشان را لمس کنند، می‌توانند مبلغ غذای خود را بپردازند. با این حال، برخی از ما هنوز هم عجله داریم و نمی‌توانیم حتی به همین اندازه هم منتظر بمانیم.

 

فهرست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *