ساختار برنامه ی بازاریابی

ساختار برنامه ی بازاریابی

ساختار برنامه بازاریابی

پیش از انجام دادن هر کاری، باید ساختار برنامه ریزی شده یا طرح کلی از برنامه ی بازاریابی مورد نظرتان داشته باشید. داشتن این ساختار تضمین می کند که هیچ اطلاعات مهمی از قلم نیفتاده و همه چیز به یک شیوه ی منطقی ارائه می گردد. طرح کلی که من پیشنهاد می کنم در نگاره ی۱-۱ نشان داده شده است. با این وجود، راه های دیگری نیز برای سازمان دهی یک برنامه ی بازاریابی وجود دارند که استفاده از آن ها نیز مفید می باشد.

ممکن است شما به استفاده از یک طرح کلی خاص ملزم باشید و یا قادر باشید از هر طرح کلی ای که مایل هستید استفاده کنید. در این مرحله نوع طرح کلی ای که شما استفاده می کنید چندان مهم نمی باشد، بلکه آنچه اهمیت دارد این است که برنامه ی شما به شیوه ای منطقی و بی هیچ گونه حذف یا از قلم افتادگی ای ارائه گردد. بنابر این، چه ملزم به استفاده از یک طرح کلی خاص هستید و چه قادر به ایجاد یک طرح کلی برای خود، این دو هدف را درذهن داشته باشید.

حال قصد داریم تمامی بخش های ساختار برنامه ی بازاریابی نشان داده شده در نگاره ی۱-۱ را با جزئیات بیشتر بررسی کنیم . واضح است که شما بخش های مشترک بسیاری در برنامه های بازاریابی گوناگون خواهید یافت.

خلاصه مدیریتی

نخستین بخش طرح کلی یا ساختار برنامه بازاریابی، خلاصه ی مدیریتی است. این بخش، خلاصه یا چکیده ای از کل برنامه است. این خلاصه شامل توصیفی از محصول یا خدمت شما، مزیت رقابتی محصول یا خدمت شما نسبت به رقبایتان، میزان سرمایه گذاری لازم و نتیجه هایی که پیش بینی می کنید، می باشد. این موردها می توانند به صورت بازده سرمایه، فروش، سود، سهم بازار و یا به شیوه های دیگر بیان گردند.

خلاصه ی مدیریتی به ویژه زمانی اهمیت پیدا می کند که شما بخواهید از برنامه ی بازاریابی خود به منظور کسب منابع لازم برای اجرا بهره گیرید. مدیران سازمانی بسیار پر مشغله می باشند. ممکن است علاوه بر برنامه ی شما برنامه ی بسیار دیگری نیز برای تصمیم گیری در مورد تخصص بودجه پیش روی آنان باشد. گاهی اوقات چندین برنامه بازاریابی رقیب به صورت همزمان به مدیران ارائه داده می شوند و آنان باید تنها یکی را برای تخصیص بوجه و اجرایی شدن برگزینند.

چنانچه بخواهید برنامه ی بازاریابی خود را به یک سرمایه گذاری ارئه دهید، باید بدانید که برنامه های رقیب بسیاری خواهید داشت. سرمایه گذاران سالانه صدها برنامه دریافت می کنند که از این میان تنها بر روی تعداد اندکی از آن سرمایه گذاری می نمایند . بنا براین، خلاصه مدیریتی از اهمیت چشمگیری بر خوردار است.

خلاصه مدیریتی چکیده ای از کل برنامه است و ممکن است حجم آن از تنها یک پاراگراف تا چندین صفحه متغیر باشد. با مطالعه این خلاصه مدیریتی ، یک مدیر پر مشغله می تواند بدون خواندن کل برنامه به سرعت تصمیم گیری کند که آیا بر روی این برنامه زمان بگذارد یا خیر. از این رو، بخش اصلی برنامه ی شما به هر شکلی که باشد، خلاصه مدیریتی باید موجز و گیرا باشد. این خلاصه مدیریتی باید نشان دهد که شما می دانید از چه صحبت می کنید و نیز این که برنامه ی پیشنهادی شما از پتانسیل موفقیت قابل قبولی برخوردار است. چناچه این اتفاق روی ندهد ، آن مدیر احتمالاً برنامه ی شما را کنارمی گذارد.

معمولاً خلاصه ی مدیریتی یکی از آخرین اجزای است که آماده میشود . این بدین دلیل است که ممکن نیست بتوانید پیش از تکمیل سایر بخش ها ،خلاصه ی دقیقی ارائه دهید. با این حال، اگر چه این بخش را در آخر تدوین می کنید، به خاطر داشته باشید که جایگاه آن در آغاز برنامه ی پیشنهادی شما است و باید خواننده را به دنبال کردن مطلب متقاعد سازد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *