فروش به بالادستان

فروش به بالادستان

فروش به بالادستان

چطور از دست کارمندان رده پایین شرکت خلاص شوم؟

پاسخ: اصلاً هرگز به سراغ آنان نروید! هر چقدر از افراد بالاتر شروع کنید، راحت‌تر و زودتر به کسی که تصمیم‌گیرنده است، می‌رسید. علت اینکه بیشتر فروشنده‌ها سراغ افراد رده پایین می‌روند، این است که تصور می‌کنند راحت‌تر وارد سیستم می‌شوند؛ در حالی که این کار دردسرهایی را به دنبال دارد.

یک پاسخ مناسب: حالا اگر این اشتباه را مرتکب شده‌اید و از رده‌های پایین شروع کرده‌اید و می‌خواهید از نردبان بالا بروید، بهتر است در همان نخستین ملاقات بگویید: من چندین پرسش مهم دارم که می‌خواهم جوابشان را از زبان شما و رئیستان بشنوم. لطفاً ترتیبی بدهید که ظرف چند روز آینده ملاقات دیگری با حضور ایشان داشته باشیم.

یک پاسخ بهتر: راحت‌ترین روش برای خلاص شدن از شر افراد رده پایین این است که اجازه ندهیم احساس کنند نیازی به وجودشان نیست.

بدترین اتفاق ممکن: کارمند رده پایین مانع برقراری ارتباط شما با بالادستی‌ها بشود. به عبارت دیگر، نخستین کسی که به او مراجعه می‌کنید، به فکر شرکت نیست و فقط می‌خواهد هر طور شده موقعیت خودش را حفظ کند.

بهترین پاسخ و پیشنهاد من: سعی کنید اطلاعات جامع و سودمندی کسب کنید تا بتوانید به کمک آن‌ها با یک مسئول رده‌بالا ارتباط برقرار کنید. اطلاعات اندک برای باز کردن گفتگو با افراد رده پایین کافی هستند. ولی هرگز برای برقراری ارتباط با رده‌های بالاتر کفایت نمی‌کند. با یک فهرست از ایده‌های نوینی که بهره‌وری و سوددهی شرکت را افزایش می‌دهند، وارد جلسه ملاقات شوید. همچنین باید مجله اقتصادی را که مقاله شما در آن چاپ شده است، به همراه داشته باشید.
پیش از رفتن هم اطلاعات مفید و جامعی گردآوری کنید. هر آنچه حدس می‌زنید مورد توجه مسئولان تصمیم‌گیرنده شرکت قرار می‌گیرد.
کسانی که در رأس هرم قدرت قرار دارند، دنبال افزایش بهره‌وری و سوددهی‌اند، ولی افرادی که در جایگاه‌های پایین‌تر هستند فقط به صرفه‌جویی می‌اندیشند.

نکته مهم: هرگز به این فکر نیفتید که خوب است سر این مزاحم را از تنش جدا کنم (می‌دانم گاهی حس می‌کنید چاره‌ای جز این نیست)، در نهایت آرامش به آنان بگویید اطلاعات جامعی دارید که مطمئن هستید دانستن آن به نفع شرکت است و می‌خواهید به طور شخصی این اطلاعات را در اختیار مقامات بالای شرکت قرار دهید.
وقتی موفق شدید آنان را ببینید، خیلی سریع قراردادهای لازم را به امضا برسانید.
چون همیشه هستند کسانی که از قدرت اندک خود نهایت استفاده را می‌کنند تا رشته‌ی دیگران را پنبه کنند.

برگرفته از کتاب قرمز کوچک پاسخ‌های فروش (کیمیای فروش)، نوشته جفری گیتومر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *