فصل ۱۰- گلف باز عشق واقعی به گلف را کشف می کند

فصل ۱۰- گلف باز عشق واقعی به گلف را کشف می کند

«به زبان ساده، آن حالت عشق است، عشق به بازی. وقتی یاد گرفتی به هر موقعیتی که در آن قرار داری عشق بورزی، حتی موقعیت های فوق العاده سخت که باعث عصبانیت، بیزاری یا نارضایتی ات از گذشته می شود، وقتی به حالتی از خونسردی که مشخصه ی تمام گلف بازان بزرگ است رسیدی، احساس می کنی هر لحظه موجی از عشق از درونت به بیرون جاری می شود. در این حالت هر حرکت توپ، هر حفره ی بازی، هر دور و هر مسابقه برایت حکم یک ماجرا جویی را خواهد داشت، فرصتی برای تکمیل هشیاری ات در بازی.

گلف از آن ورزشهایی است که هرگز نمی توان در آن به مهارت کامل رسید، فرقی نمی کند چه قدر به این کمال نزدیک شده باشی. شاید راز جذابیت آن برای این همه طرفدار نیز همین باشد. اما درعین حال بازی است که در آن میتوان عشق به کامل شدن را یاد گرفت. برای این منظور باید درخشش وجودت را که نوع دیگری از عشق است، آزاد کنی، بگذاری تمام ابعاد زندگی ات رادر بگیرد، و تمام کسانی را که با آنها برخورد می کنی. بدین ترتیب، به این باور اساسی میرسی که هر شرایطی، هر چه دشوار یا نامطلوب باشد، کامل است، وهمین طور است بینش تو از گلف و زندگی.»

« فکر میکنم این مطالب آنقدر ساده است که نمی تواند واقعیت داشته باشد.»

«از من قبول کن که عشق بزرگترین چالش و بزرگترین موفقیت است. بیش از بلند پروازی، بیش از پشتکار و اراده، بیش از قدرت تجسم، و بیش از شهامت و ممارست، این عشق به بازی است که عده ای را به جایگاه عالی میرساند . عشق برترین نوع درخشش است که تمام جوانب دیگر را در بر می گیرد. عشق کمال نور است.سنت پل گلف باز نبود، اما سخنان او چکیده ی معنای گلف باز بزرگ بودن است، حداقل به نظر من . سخنان او همیشه در تجارت راهنمای من بوده و در لحظات یاس به من آرامش بخشیده است.»

میلیونر لحظه ای مکث کرد. چهره اش در حالی که به دور دست خیره شده بود، تغییر کرد و کلام سنت پل را به یاد آورد و نقل قول کرد:« آری، وقتی از زبان انسانها و فرشتگان حرف می زنم، چیزی نیستم جز یک منبع پر سرو صداو عاری از عشق .آری، آنگا که به قدرت پیشگویی ودانش دست می یابم، آنگاه که به اسرار پی میبرم و کوهها را با ایمانم جا به جا می کنم، چیزی جز عشق نیستم . عشق یعنی صبوری و توجه، نه غرور و حسادت . عشق از بدبختی دیگران لذت نمی برد، فقط از کامیابی آنها به وجد می آید. عشق یعنی تحقیق همه چیز، اعتماد به همه، امید به همه و تحمل همه. عشق هرگز پایانی ندارد.»

میلیونر ساکت شد. رابرت غرق در عاطفه، احساس کرد به اعماق قلب خود رفته است. حالتی غیر قابل وصف داشت. تا به امروز چنین حالی را تجزیه نکرده بود، اشک در چشمهایش حلقه زد.

میلیونر انگار که از جای دوری برگشته است گفت« اگر عاشق این بازی نیستی، بهتر است همین الان بلند پروازی را کنار بگذاری و قهرمان شدن را به کلی فراموش کنی.»

رابرت فریاد زد« اما من عاشق گلف هستم.»

« واقعاً؟ اگر این قدر عاشقش هستی، پس چرا سر آن گل آخر آن قدر عصبانی شدی؟»

رابرت برای اولین بار ذره ای بی قراری در صدای میلیونر دید و پی برد که حق با اوست. در واقع حیرتش از این بود که چطور پیر مرد بعد از چند دقیقه تماشای بازی اواین همه چیز به او یاد داده است. باور نکردنی بود، آنها حتی بازی حفره ی دوم را تمام نکرده بودند! قبل از اینکه بتواند جوابی برای آن سوال بیابد، میلیونر با ملایمت او را سرزنش کرد.

« مگر فکر می کنی که هستی؟ آیا می خواهی بگویی هرگز نباید حتی یک ضربه را از دست بدهی؟ حتی بزرگترین گلف باز ها هم گاهی کنترل خود را از دست می دهند. به چه حقی عصبانی می شوی؟ آیا تا به حال متوجه شده ای کسانی هستند که حاضرند همه چیزشان را بدهند تا جسموذهنی مثل تو داشته باشند و در هوای تازه ی یک صبح دل انگیز تابستانی در میان آن درختان دلکش قدم بزنند؟ آیا آن قدر دل خسته و غمگین هستی که با کمترین شکستی ناله و زاری راه می اندازی؟ آیا آن قدر لوس و کور هستی که فرصت فوق العاده ی زنده بودن را نمی بینی؟ اگر واقعاً عاشق بازی گلف هستی، پس وقت و انرژی ات رابا احساسات شکست خوردگی هدر نده. هر گاه حس کردی عصبانیت در وجودت بیدار می شود، این حرف سنت پل را به خاطر بیاور: بدون عشق هیچم. یک گلف باز بدون عشق هیچ است، و هرگز به سطح عالی نمیرسد. عشق صبر و اراده لازم برای موفقیت را به تو می دهد.

عشق متکبر، خشن، عصبانی یا کینه جو نیست. عشق بر هر مانعی غلبه میکند. این است راز واقعی رسیدن به جایگاه برتر.

اما نباید بگویی که این کلمات کافی است. تئوری یک چیز است، و بازی کردن یک چیز دیگر. حالا می خواهم نشان بدهی چه مقدار از حرفهایم را فهمیده ای. ضربه را بزن و یادت باشد که بگذاری استعدادت بدرخشد.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *