فقط با 6راه کلیدی به خود انگیزه کار کردن بدهید

فقط با 6راه کلیدی به خود انگیزه کار کردن بدهید

فقط با6راه کلیدی به خود انگیزه کار کردن بدهید

همان‌طور که میدانید در اکثر مواقع رازهایی برای رسیدن به موفقیت وجود دارند.وواضح است که برای رسیدن به نتیجه مثبت چشمگیر نیاز به تلاش بی‌وقفه دارد.

تابه‌حال شده این سؤال را از خو بپرسید؟ “چگونه می‌توانم به خودم انگیزه بدهم که بهتر کارکنم؟”. محققان پس از تحلیل این پاسخ‌های مختلف به 6 پاسخ کلیدی رسیدند که با خواندن و عمل کردن به آنها می‌توانید مطمئن باشید انرژی و تعهدتان باانگیزه‌ای که برای کار کردن دارید، متناسب هستند.

1)    هدف نهایی خود را مشخص کنید

برای اینکه در زمان‌هایی که خسته و بی‌انگیزه هستید، بتوانید مجدداً انگیزه‌ی خود را بازیابی کنید به تکنیک بهره‌وری یا انگیزشی خیلی خاصی نیاز ندارید. بلکه تنها لازم است که واقعاً پاسخ این سؤال را پیدا کنید که “چرا من دارم این کار را انجام می‌دهم؟” فردی که می‌خواهد سخت‌تر کار کند، به‌سختی کار فکر نمی‌کند بلکه تمام تمرکز خود را معطوف به این نکته می‌کند که کاری که انجام می‌دهد، بخشی از مسیری است که باید طی کند تا به‌جایی که می‌خواهد برسد. وقتی انتخابی انجام دادیم، دیگر نباید به‌سختی و مشکلات آن فکر کنیم بلکه باید کاری کنیم که خودمان و دیگران انتخاب ما را تحسین کنند.
2)    مراقب سلامتی جسمانی خود باشید.

گاهی اوقات مشکل، ذهنی نیست بلکه به جسم ما مربوط می‌شود. شما ممکن است بتوانید اراده و انگیزه‌ی خود را همیشه در سطح بالایی نگه‌دارید، اما اگر از توان و سلامت جسمانی لازم برای رسیدن به اهدافتان برخوردار نباشید، چگونه می‌توانید در مسیر موفقیت گام بردارید؟ متأسفانه گاهی آن‌قدر سرگرم مشکلات و معضلات کاری می‌شویم که فلسفه‌ی کار کردن را فراموش می‌کنیم و وقتی مشکلات جسمانی ظاهر می‌شوند، آن‌وقت است که متوجه می‌شویم باید کمی هم به فکر سلامتی خودتان باشید.

آیا زیاد خسته می‌شوید؟ آیا به‌اندازه‌ی کافی می‌خوابید؟ آیا برنامه‌ای برای ورزش کردن دارید؟ آیا بدون هیچ دلیل خاصی ناراحت و عصبی می‌شوید؟ به این سؤالات فکر کنید و اگر فکر می‌کنید لازم است، حتماً به پزشک مراجعه کنید. اگر سالم و سرحال نباشید، تقریباً غیرممکن است که بتوانید باانگیزه‌ی بالا کارکنید.
3)    از طریق برنامه‌ریزی، در خودتان انگیزه ایجاد کنید

اگر برای انجام دادن کارهایتان برنامه‌ریزی داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید در خودتان انگیزه ایجاد کنید. برنامه‌ریزی کردن باعث می‌شود که یک فعالیت خاص به‌صورت خودکار به قسمتی از رفتار کاری شما تبدیل شود و بنابراین لازم نیست برای انجام دادن آن فعالیت، در خودتان انگیزه و اراده‌ی خیلی بالایی ایجاد کنید.

گاهی اوقات مشکل فرد بی‌انگیزه بودن نیست بلکه چون کارهای زیادی دارد و برای انجام دادن آنها برنامه‌ای ندارد، نمی‌تواند به لحاظ ذهنی، انگیزه‌ی خود را مدیریت کند و نتیجه این می‌شود که نمی‌تواند انگیزه‌ی خود را در مسیر درستی هدایت کند.
4)    گاهی اوقات خودتان را به‌زحمت بیندازید

همه‌ی ما می‌دانیم که نابرده رنج، گنج میسر نمی‌شود. شاید این عبارت کلیشه‌ای به نظر برسد، اما واقعاً اگر از منطقه‌ی راحتی که برای خودمان تعریف کرده‌ایم، بیرون نیاییم و رنج و زحمت را تحمل نکنیم، نمی‌توانیم در کارمان شاخص و برجسته شویم. بعضی‌اوقات برای اینکه انگیزه‌مان برای کار کردن را بالا ببریم، لازم است خودمان را به چالش بکشیم. این موضوع به‌ویژه در مورد نیروهای فروش خیلی اهمیت دارد. فروشندگان و ویزیتورها، برای آنکه همیشه برای کار کردن انگیزه‌ی بالایی داشته باشند، باید فروش را علاوه بر یک حرفه که منبع درآمد‌شان است، نوعی چالش برای خودشان ببینند که در صورت موفقیت، می‌توانند ثابت کنند که در زندگی شخصی نیز توان غلبه بر مشکلات رادارند.
5)    به خودتان پاداش بدهید

برای انجام برخی کارها می‌توانید از محرک‌های مثبت و منفی استفاده کنید. برای مثال اگر باید پروژه‌ی سنگینی را در شرکت خود انجام دهید، برای پایان آن تاریخ مشخص کنید و به خودتان بگویید اگر پروژه را تا تاریخی که مشخص کرده‌اید، تمام کنید به‌عنوان پاداش به همراه خانواده برای یک شام مفصل به رستوران موردعلاقه‌تان می‌روید. بعضی مواقع هم می‌توانید برای خودتان جریمه‌هایی در نظر بگیرید. مثلاً با خودتان قرار بگذارید که اگر نتوانستید 70 درصد از کارهایی را که این هفته برنامه‌ریزی کرده‌اید انجام دهید، در تعطیلات آخر هفته اجازه‌ی تماشای مسابقه‌ی فوتبال یا فیلم موردعلاقه‌تان را نخواهید داشت.
6)    عالم عامل عاشق باشید

اگر به کاری که انجام می‌دهیم مسلط باشیم و دانش بالایی درباره‌ی آن داشته باشیم و آن دانش را با تلاش و کوشش به عمل تبدیل کنیم و در کنار آن با قلب خود به محل کارمان برویم، مطمئناً انگیزه‌ی انجام دادن هر کار سختی را خواهیم داشت.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *