مار خوش خط‌وخال بازار ایران!

مار خوش خط‌وخال بازار ایران!

چک

چک

از وقتی یادم می‌آید کاسب‌ها از بدی بازار و کسادی آن می‌نالیده‌اند و برای اینکه شاهد مثال بیاورند، از تعداد زیاد چک‌های برگشتی که در گاوصندوق دارند مایه می‌گذاشتند. هر چه اوضاع اقتصادی سخت‌تر می‌شود، بیشتر متوجه می‌شویم که روزهایی که سخن به گلایه از نبود رونق در بازار می‌گشودیم، فقط نق می‌زده‌ایم؛ اما نکته‌ای که خیلی سریع از آن می‌گذریم و می‌گوییم «چه کار می‌شود کرد؟»، معضل چک برگشتی است. باور کردن اینکه کاسبی باشد که تابه‌حال چک مشتریانش برگشت نخورده باشد تقریباً محال است.
همه ما می‌دانیم که چک یعنی سندی که بر اساس آن متعهد می‌شویم پولی که الآن برای دریافت کالا یا خدمات نداریم، بعداً و در یک تاریخ مشخص پرداخت نماییم و صدالبته همه ما از معضل چک برگشتی هم باخبر هستیم؛ اما چرا باز هم چک دریافت می‌کنیم؟ اینکه قانون چک مشکل دارید یا ندارد، چرا بانک‌ها برای ارائه چک پشتوانه نمی‌گیرند و … بحثی در حد و اندازه بانک مرکزی و دولت است، اما بحث ما رفتار خود اهالی کسب‌وکار است که بعد از سال‌ها نالیدن از داشت انبوهی از چک‌های برگشتی، باز هم مبادرت به دریافت چک از مشتریان خود می‌کنند.
به اسم ریسک کردن، اعتماد، اعتبار و … از مشتریان قدیمی و جدید چک می‌گیریم و وقتی برگشت خورد تازه فریاد می‌زنیم و تصمیم به داغ کردن پشت دست‌هایمان می‌گیریم. نه فریاد مهم است و نه داغی پشت دست، مهم این است که تصمیم بگیریم که کم‌کم تجارت اعتباری را با کسب‌وکار نقد جایگزین کنیم و نترسیم از ریزش یا رنجش مشتریان. استاد گرامی، مگر همه ما معتقد نیستیم که روزی را خدا می‌رساند؟ پس چرا بترسیم؟ اگر طمع نیست این کار که خود و کسب‌وکارمان را به زحمت بیندازیم تا سود بیشتری ببریم، پس چیست؟
مطمئناً کار بسیار دشواری خواهد بود نقد فروشی، هم برای خودمان که سال‌هاست عادت کرده‌ایم و برای مشتریانمان که دیگر توقع دارند؛ اما از همه این‌ها مهم‌تر تصمیمی است که اگر گرفتیم باید بر آن پابرجا بمانیم و برای رضایت مشتری تلاش کنیم، متقاعدش کنیم، امتیازی برای خرید یا فروش نقدی قائل شویم و هر راهکار دیگری که به در راستای هدفمان باشد.
تجارت الکترونیک، راه نجاتی بسیار کارآمد برای فروش اعتباری و رهایی از چک و چک برگشتی است. البته برای استفاده از تجارت الکترونیک به ابزارهای آن مانند وب‌سایت، کارت‌خوان و … نیازمندیم ولی با تمام این ابزارها مهم تصمیم به فروش نقدی و فراموش کردن چک است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *