ماهیگیری از رود خشک، کسب سود هنگام رکود

[facebook][starlist][/starlist]ماهیگیری از رود خشک

چگونه در رکود بازار سود ببریم؟

KasbeSoodDarRokood– مسئله‌ای که در هر صورت وجود دارد، مسئله هزینه‌هاست. بازار پررونق یا بازار راکد فرقی ندارد. وقتی سرحال و سلامت هستید یا وقتی‌که کسل یا ناخوش هستید، چیزی که همواره وجود داشته و دارد و خواهد داشت، هزینه است. بااین‌حال وجود و تأثیر هزینه وقتی بازار راکد است یا هر شرایط منفی دیگر، بیشتر دیده و احساس می‌شود. وقتی رکود وجود دارد، درآمد پایین می‌آید و با ثابت ماندن هزینه‌ها و درنتیجه به حداقل رسیدن سود یا حتی ضرر، همه‌چیز از چشم هزینه‌ها دیده می‌شود. هزینه‌ها را نمی‌توان به‌صورت کلی حذف کرد و چه‌بسا اگر بتوان هزینه‌ای را حذف کرد، وجود چنین هزینه‌ای از ابتدا اشتباه بوده است. تنها کاری که می‌توان با هزینه‌ها کرد، مدیریت و درنهایت کاهش آن‌ها می‌باشد.

در دوران رکود باید به هر هزینه موجود بیشتر دقت کنیم و مواردی که قبلاً به نظر نمی‌آمدند را کشف کنیم. مثلاً برای رفت‌وآمد از وسایل عمومی استفاده کنیم. برای تأمین نور ویترین از تعداد لامپ‌ها کم کنیم و حتماً از لامپ‌های کم‌مصرف استفاده کنیم. اگر این صرفه‌جویی را همواره در نظر داشته باشیم، تبدیل به یک عادت کاهنده هزینه‌ها و درنتیجه سودآور تبدیل می‌شود.

نکته : بهترین برداشتی که می‌توانیم از عادت صرفه‌جویی در دوران رکود داشته باشیم، ادامه این عادت در زمان رونق بازار خواهد بود. می‌توانیم رکود را معلمی بدانیم که سخت می‌گیرد تا به ما درس صرفه‌جویی و مصرف بهینه را می‌دهد تا پاداش آن را در زمان رونق دریافت کنیم.

–         فروختن به مشتریان قبلی چه در زمان رونق و چه در دوران رکود بسیار آسان‌تر از فروش به مشتریان جدید است. مشتریان قدیمی ما را می‌شناسند و تجربه خرید از ما را دارند. چه‌بسا می‌توانیم قسمتی از هزینه‌ای را که برای جذب مشتریان جدید محاسبه کرده‌ایم را به مشتریان قدیمی تخفیف دهیم. با این کار می‌توانیم بفروشیم و در دوران سخت و نفس‌گیر رکود زنده بمانیم.

نکته : برای جذب مشتری جدید نیاز به پرداخت هزینه جدید هست درحالی‌که در صورت تخفیف به مشتریان قدیمی، فقط از سودمان کم می‌کنیم و درواقع پرداختنی جدیدی وجود ندارد. با در نظر گرفتن قانون احتمالات، در صورت تلاش برای کسب مشتری جدید، پرداخت هزینه آن حتمی است. به عبارتی مبلغی از دارایی یا صندوق کسب‌وکار ما کسر می‌شود.

–         هیچ معلمی نیست که فقط یک درس بدهد و برود. معلمی چون رکود بازار که معمولاً بیش از چند روز باید شاگردی‌اش را کنیم هم از این قاعده مستثنا نیست. یعنی آموزش صرفه‌جویی یا مصرف بهینه تنها درسی نیست که معلم رکود به ما می‌دهد. رکود برای خیلی از کسب‌وکارهای باهوش می‌تواند فرصت باشد و نه هرگز تهدید. در دوران رکود بسیاری از کسب‌وکارها که می‌بینند دیگر خبری از رونق و تکاپوی بازار خبری نیست، حداقل به کارهایی که در زمان رونق و شلوغی بازار فرصت انجامشان را نداشتند می‌پردازند. در سطوح پایین می‌توان به تعمیرات و رفع مشکلات محل کسب‌وکار یا مغازه و دفتر اشاره کرد. یا برطرف کردن مشکلات نرم‌افزاری کامپیوتر و …. در سطوح بالاتر مطالعه فرصت‌های بالقوه بازار هست. وقتی سخت مشغول فعالیت هستیم فرصت خیلی کمی برای دقت و تمرکز بر نقاط بکر و جدید بازار یا مطالعه محصول جدید داریم. از طرفی تمرکز نیازمند آرامش و شاید به تعبیری وقت زیاد هست که دوران رکود یکی از بهترین این زمان‌هاست. این یعنی فرصت.

نکته : برای بهره‌برداری از این فرصت‌های طلایی به‌جای هم‌نوا شدن با اغلب افراد بازار در نق خرابی و رکودی بازار، با کسب‌وکارهایی نشست و بر خواست کنید که هوشمندانه مترصد و در کمین فرصت‌های جدید هستند. هم‌صحبتی با کسب‌وکارهای فرصت یاب یا فرصت ساز ما را به شکل آن‌ها درمی‌آورد و کم‌کم ما هم فرصت یاب و بعد فرصت ساز می‌شویم. شاید روزی منتظر رکود بازار بشویم چراکه خیلی‌ها می‌نشینند و فقط غر می‌زنند که بازار خراب است و …. و هم فرصت داریم تا به دور از چشم آن‌ها بهترین‌ها را کشف (یافتن فرصت‌ها) یا اختراع (ساختن فرصت‌ها) کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *