مدیرهای فراموش‌نشدنی

مدیرهای فراموش‌نشدنی

بزرگان علم مدیریت به ما آموخته‌اند آنچه موجب عقب‌ماندگی کشورها می‌شود، ضعف در مدیریت است و به عبارتی کشور توسعه‌نیافته معنا ندارد. با این وصف غنی‌ترین کشورها آن‌هایی هستند که یک نظام مدیریتی کارآمد و بهره‌ور داشته باشند. در اين ميان، افراد ممکن است در طول زندگی حرفه‌اي خود با کارفرمایان متعددی کار کنند، برخی از آن‌ها خوب و برخی ضعيف هستند و فقط تعداد بسیار کمی وجود دارند که بعد از سالیان نیز فراموش‌نشدنی هستند. و همين ماندگاران عرصه کسب‌وکار هستند كه موجبات توسعه‌يافتگي كشورها را فراهم مي‌سازند. ماندگاراني چون جك ولش، والت ديزني، استيو جابز و…

کارفرمایان فراموش‌نشدنی ویژگی‌هایی دارند که ممکن است نتوان آن‌ها بروی کاغذ نوشت اما  اين ويژگي‌ها و خصوصيات، در جایی که اهمیت دارد، یعنی در ذهن و دل کارکنان ثبت می‌شوند.

Manager001

یکی از پرسش‌هایی که همواره در ذهن‌ها می‌گذرد این است که چگونه می‌توان مدیری ماندگار و در عین حال توانمند بود؟ در اینجا برخی از نكات پيرامون تبديل‌شدن  به مديري ماندگار را مرور می‌کنیم:

 

1-     آن‌ها ناممکن را باور دارند

بیشتر افراد برای رسیدن به دست یافتنی‌ها تلاش می‌کنند، اما مدیران به‌یادماندنی از خود و از دیگران انتظارات بیشتری دارند و  به شما کمک می‌کنند و نشان می‌دهند که چگونه می‌توان به آن دست‌یافت و شما را در جریان انجام کار و موفقیتی قرار خواهند داد که هرگز فکر نمی‌کردید ممکن باشد.

 

2-     آن‌ها در بی‌ثباتی و عدم اطمینان‌ها به دنبال فرصت‌ها می‌گردند

مشکلات غیرمترقبه، موانع پیش‌بینی‌نشده، بحران‌های بزرگ و … . اکثر مدیران در این‌گونه مواقع بادبان‌ها را پایین می‌آورند و منتظر می‌مانند و امیدوارند که به سلامت از طوفان عبور کنند.

برخی نیز به بحران به عنوان یک فرصت نگاه می‌کنند.

کارفرمایان به‌یادماندنی، بی‌ثباتی و عدم اطمینان را یک مانع نمی‌دانند، بلکه این شرایط را توانمند ساز تلقی می‌کنند. آن‌ها بنگاه اقتصادی را سازمان‌دهی مجدد می‌کنند، تغییر شکل می‌دهند و دوباره می‌سازند تا اطمینان دهند، انگیزه ایجاد کنند و الهام‌بخش باشند و در این فرآیند، سازمان را قدرتمندتر سازند.

 

3-     احساسات خود را همراه خود دارند

مدیران خوب حرفه‌ای هستند. آن‌ها در کار خود بسیار حرفه‌ای و جدی و درعین‌حال دوست‌داشتنی هستند. آن‌ها وقتی همه‌چیز خوب پیش می‌رود، شور و هیجان صادقانه و واقعی از خود بروز می‌دهند. برای کار و تلاش زیاد، از صمیم قلب قدردانی می‌کنند. جشن می‌گیرند، همدردی می‌کنند و نگران می‌شوند. گاهی اوقات ممکن است دل‌شکسته و یا عصبانی هم بشوند. اما سریع روح و روان خویش را بازسازی می‌کنند.

حرفه‌ای بودن، قابل‌تحسین است و حرفه‌ای بودن با ترکیب سالمی از انسانیت، الهام‌بخش است.
4- آن‌ها کارهایی را که انجام می‌دادند همچنان انجام می‌دهند

موفقیت‌های این مدیران تغییر نامطلوبی در آن‌ها ایجاد نمی‌کند، آن‌ها هرگز نمی‌گویند که این کار در شأن من نیست، آن‌ها آستین‌های خود را بالا می‌زنند، کثیف و خاکی می‌شوند و کار را انجام می‌دهند. هیچ کاری برای آنان پست نیست و هیچ کاری برایشان خسته‌کننده نیست.

آن‌ها هرگز تحت تأثیر عناوین خود قرار می‌گیرند بلکه تنها چیزی که آن‌ها به آن افتخار می‌کنند، ثمرات کار و تلاش‌هایشان است.
5- آن‌ها سبب می‌شوند کارکنان با او کار کنند نه برای او

هر رئیسی یک عنوان دارد و این عنوان حق دستور دادن به دیگران، تصمیم‌گیری، سازمان‌دهی و آموزش و برقراری نظم و انضباط را به آن‌ها می‌دهد.

کارفرمایان به‌یادماندنی افراد را مدیریت و هدایت می‌کنند چون کارکنان خود این را می‌خواهند. شخصیت آن‌ها الهام‌بخش افراد و کارکنان است، نه عنوان شغلي و سمت آن‌ها.

آن‌ها از طریق کلمات و اعمال خود باعث می‌شوند که کارکنان احساس کنند که آن‌ها با او کار می‌کنند نه برای او به عنوان یک رئیس. بسیاری از کارفرمایان حتی قادر به درک تفاوت این دو نیستند.
6- آن‌ها یک هدف بزرگ‌تر را مدنظر دارند

یک رئیس خوب برای دستیابی به اهداف شرکت تلاش می‌کند.

رئیس‌های به‌یادماندنی برای رسیدن به اهداف شرکت تلاش می‌کنند، همچنین برای دستیابی به یک هدف بزرگ‌تر یعنی پیشرفت شغلی کارکنان، نجات کارکنان در حال تلاش و القای حس غرور و ارزشمند بودن در دیگران آن‌ها فقط برای دستاوردهای سازمانی در یادها نمی‌مانند، بلکه کمک‌های آن‌ها به دیگران در سطح شخصی و فردی نیز آن‌ها را به‌یادماندنی می‌کند.
7- آن‌ها واقعاً ریسک می‌کنند اما هوشمندانه

بسیاری از کارفرمایان، مانند بسیاری از افراد، سعی می‌کنند خود را به روش‌هایی برجسته سازند. شاید از طریق لباس‌ها، عقاید و یا یک نمایش عمومی حمایت از یک خیریه.

کارفرمایان به‌یادماندنی می‌شوند زیرا از یک موضع ناشناخته و جدید حمایت می‌کنند، یك گام جدید برمی‌دارند و درد و ناراحتی ناشی از نادیده گرفتن وضع موجود و خطرات سکان‌داری كشتي کسب‌وکار در آب‌های ناشناخته را می‌پذیرند.

آن‌ها ریسک می‌کنند نه به این خاطر که ریسک کرده باشند، بلکه برای اینکه به نتایجی که ممکن است در پی داشته باشد، برسند و با این کار به دیگران الهام می‌بخشند تا به منظور رسیدن به آنچه باور دارند امکان‌پذیر است، ریسک کنند.

به طور خلاصه، کارفرمایان به‌یادماندنی با گفتار، کردار و مهم‌تر از همه با نمونه قرار دادن خود، به دیگران برای رسیدن به رؤیاهایشان الهان می‌بخشند.

 

منبع:
https://www.linkedin.com/today/post/article/20140826123205-20017018-8-qualities-that-make-great-bosses-unforgettable?trk=tod-home-art-list-large_0

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *