مشتری چه برداشتی از ما دارد؟ 13 ایده…

مشتری چه برداشتی از ما دارد؟ 13 ایده…

بسیاری از ما  علاقه‌مند هستیم که اطرافیانمان برداشت مطلوبی از برند شخصی‌مان داشته باشند. این مهم به‌ویژه در تعاملات و مناسبات سازمانی از جلوه بیشتری برخوردار است. به عبارتی تصور و قضاوت سایرین برای ما انسان‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است و تلاش بسیاری از ما در جهت ایجاد تصویری مطلوب از خود در ذهن دیگران است. هنر مدیریت برداشت (impression management)،  ازجمله مهارت‌های اساسی افراد در برقراری ارتباطات و تعاملات است. مدیریت برداشت بر اهمیت ارتقای شایستگی‌های باطنی و ظاهری تأکید دارد و درواقع بر دو محور اساسی صورت و سیرت زیبا متکی است.

مدیریت برداشت فرآیند مدیریت ادراکات دیگران از خود و تحت تأثیر قرار دادن ارزیابی‌ها و قضاوت‌های آنان است. در مدیریت برداشت فرد تلاش می‌کند تصویری برجسته و شاخص از خود  ارائه دهد. سیرت نیکو و روی گشاده و آراسته ازجمله ویژگی‌های یک برند شخصی موفق و عاملی متمایزکننده است.

فن‌های مدیریت برداشت و مهارت‌های خود ارتقایی موجب می‌شوند تا افراد بتوانند به‌گونه‌ای شایسته‌تر عملکرد خود و دیگران را ارزیابی و تصویری مثبت از خود ارائه کنند. حتی در هنر متقاعدسازی بهتر ظاهر شوند. وفای به عهد، فروتنی، عالم بی‌عمل نبودن، روی گشاده، پندار، گفتار و کردار نیک و برقراری توازن میان گفتار و کردار ازجمله شاخصه‌ها و مهارت‌های مدیریت برداشت هستند.

بهتر است قبل از اینکه به جلسه ملاقات و یا رویداد بعدی بروید، رویکردی اندیشمندانه‌تر را برای صحبت با یک غریبه همفکر در پیش بگیرید؛ زیرا ممکن است آن‌ها درنهایت یک شریک، مشتری، سرمایه‌گذار و یا دوست جدید کسب‌وکار شما شوند. در اینجا 13 ایده را که می‌توانید برای این کار استفاده کنید، مطرح می‌کنیم:

 

1-     یک سؤال متفکرانه بپرسیم

سؤالی بپرسیم که باعث آغاز یک مکالمه منحصر‌به‌فرد شود. مثلاً به‌جای «کار شما چیست؟» سؤالمان را این‌گونه مطرح کنیم: «هدف شما از شرکت در این رویداد چیست؟» و یا «انتظار دارید که این رویداد چه نتیجه‌ای برای شما دربرداشته باشد؟»، از آن‌ها بپرسیم که در مورد ایده جدید ما چه فکر می‌کنند. افراد همیشه یک مکالمه جالب را به یاد خواهند داشت.

 

2-     گوش دهیم

اگر اجازه دهیم که طرف مقابل اول صحبت کند و یا پس از مطرح کردن سؤال یا شروع بحث، با دقت به پاسخ او گوش دهیم، تأثیری به‌مراتب بيشتر، مثبت و به‌یادماندنی‌تر خواهیم داشت. اینکه ما دو گوش و یک دهان داریم، دلیلی دارد. پس باید از آن‌ها بر همین اساس نیز استفاده کنیم.

 

3-     بپرسیم که چه کمکی می‌توانیم انجام دهیم

هنگام ملاقات با یک فرد جدید، یک استراتژی خوب این است که به‌سرعت بفهمیم که کار طرف مقابل چیست و بلافاصله به دنبال راه‌هایی برای کمک به او باشیم. از او بپرسیم: «اگر شما را به آقای ایکس مرتبط کنم، کمکی به شما خواهد کرد؟» و یا «آیا می‌توانم شما را به آقای ایکس معرفی کنم؟»

 

4-     آن‌ها به دلیلی نیاز دارند تا ما را به خاطر بسپارند

یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانیم در پنج دقیقه اول ملاقات با افراد جدید انجام دهیم، این است که به آن‌ها دلیلی بدهیم تا ما را به خاطر بسپارند. در یک رویداد مرتبط با کسب‌وکار، ممکن است که آن‌ها افراد مختلفی را ملاقات کنند، اما زمانی که شما در اولین برخورد تأثیری قوی و به‌یادماندنی از خود به‌جای بگذارید، دفعات بعد آن‌ها شما را در یاد خواهند داشت.

 

5-    بر کیفیت تمرکز  کنیم، نه کمیت

در  حين مکالمه، از خود شور و علاقه واقعی نشان دهیم و  بر روی کیفیت ارتباطاتی که پیدا می‌کنید تمرکز کنید، نه بر  تعداد کارت ویزیت‌هایی که جمع می‌کنید. کارت‌های ویزیت برای شما تبدیل به مشتری نخواهند شد، اما ارتباطات و روابط قوی خواهند شد.

 

6-    از رويدادها غافل نشويم و نبض بازار را به دست گيريم

شركت در رویدادهای کسب‌وکار و مجامع صنفي و تخصصي نظير سمينارها و همايش‌ها، یک راه عالی برای گسترش شبکه‌های حرفه‌ای خود از طریق ملاقات با سایر افراد این حرفه است. ما هیچ‌وقت نمی‌دانیم که چه کسانی را ملاقات خواهیم کرد و به چه روابط کاری در آینده دست خواهیم یافت.

 

7-    به‌طور شفاف و واضح بگوییم که در انجام چه کاری بهترین هستیم

سعی کنیم که مکالمه خود را با افراد جالب سازیم و آن را با شور و علاقه ادامه دهیم. در مورد کار خود باافتخار و با هیجان صحبت کنیم تا پیام خود را شفاف‌تر و دل‌چسب‌تر ارائه کنیم.

 

8-    یک داستان بگوییم

گفتن داستان بهترین راه برای ایجاد یک استعاره است و به دیگر افراد اجازه می‌دهد نوع تفکر ما را بشناسند.

 

9-    لبخند بزنیم و مديريت توجه را جدي بگيريم

افراد در هفت ثانیه اول پس از ملاقات، ما را قضاوت می‌کنند. لبخند زدن به روی آن‌ها و ایجاد تماس چشمی، به آن‌ها نشان می‌دهد که ما خونگرم و به صحبت کردن با آن‌ها علاقه‌مند هستیم. این حرکات کوچک زمینه را برای شروع یک مکالمه معنادار آماده می‌کند.

 

10-  نام آن‌ها را تکرار کنیم

همه افراد دوست دارند که صدا زدن نام خود را بشنوند. این کار کمک زیادی به ایجاد ارتباطات می‌کند. این کار همراه با ارتباط چشمی و دست دادن به روش اصولي، تصور مثبتی از ما را در ذهن آن‌ها ایجاد خواهد کرد.

 

11-  سر بزنگاه بر كيفيت ارتباطات خود بيفزاييم

تکنولوژی آن‌قدر پیشرفت کرده است که شاید روش‌های قديمي‌تر مثل کارت‌های ويزيت كمي تحت‌الشعاع قرار گيرند (البته نبايد اثرات كارت ويزيت و ضرورت آن را دست‌کم گرفت)، بنابراین می‌توانید در پایان هر ملاقات و ردوبدل کردن کارت، از آن‌ها بخواهید تا آدرس ایمیل و دیگر اطلاعات خود را در تلفن همراه شما وارد کنند. پس از آن، می‌توانید در همان لحظه‌ ایمیل يا پيامي را از طرق مختلف ازجمله پيامك، وايبر و… را برای آن‌ها ارسال کنید و اینجاست که در همان لحظه با آن‌ها مرتبط می‌شوید. ممکن است کمی عجیب به نظر برسید و انجام آن سخت باشد، اما تعداد پیگیری‌های افراد بعد از ملاقات‌ها را بسیار افزایش خواهد داد. اين همان مفهوم بازاریابی سر بزنگاه است!

 

12-در مورد علایق خود صحبت کنیم

در مورد علایق خود با آن‌ها صحبت کنیم و از آن‌ها نیز در مورد علایقشان بپرسیم. این کار از گارد گرفتن افراد جلوگیری می‌کند و به ایجاد رابطه کمک زیادی می‌کند.

 

13-آن‌ها را تحسین کنیم

اطمینان حاصل کنید که ظاهر و رفتار شما منعکس‌کننده سلامت و انرژی‌مان است. به افرادی که ملاقات می‌کنیم، علاقه واقعی نشان دهیم. از آن‌ها سؤالاتی در مورد خودشان بپرسیم و سعی کنیم چیزی در آن‌ها بیابیم تا آن را تعریف و تحسین کنیم.
منبع:
http://www.inc.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *