معطل نکن! موفق شو!

معطل نکن! موفق شو!

توانایی ما در غلبه بر معطل کردن و انجام کارها مطابق زمان‌بندی و برنامه‌ریزی، یکی از عوامل تعیین‌کننده شکست یا موفقیت ما در کسب‌وکارمان است.

بااین‌حال،‌ حقیقت تلخ این است که همه آدم‌ها کارشان را به تعویق می‌اندازند. همه کارهای بسیار زیاد و زمان بسیار کمی دارند. اما اگر همه کارشان را به تعویق اندازند، تفاوت بین شخصی با بهره‌وری بالاتر و فردی با بهره‌وری ضعیف چیست؟

پاسخ بسیار ساده است. فرد بهره‌ور، وظایف و کارهای کم‌ارزش یا بی‌ارزش را به تعویق می‌اندازد و شخص با بهره‌وری پایین کارهایی را به تعویق می‌اندازد که ارزش ویژه‌ای برای شرکت و خود فرد دارند.

برای اینکه حداکثر کارایی ممکن را داشته باشید،‌ باید تصمیم‌ بگیرید که از امروز «تعلل خلاق» داشته باشید.

آگاهانه و عمداً تصمیم بگیرید که برخی از وظایف را به تعویق اندازید. به فهرست کارهای روزانه خود نگاه کنید و مواردی که تا اتمام سایر موارد مهم‌تر سراغ آن‌ها نخواهید رفت را انتخاب کنید. به جای به تعویق انداختن اتفاقی و خودبه‌خود کارها، آن‌ها را آگاهانه و عمداً به تعویق بیندازید.

ما همیشه تمایل داریم که بزرگ‌ترین کارها را به تعویق اندازیم،‌ که معمولاً همان ارزشمندترین کارها هستند. برای غلبه بر این عادت یعنی تعویق‌ها و یا حداقل مدیریت آن‌ها، می‌توانید از مجموعه‌ای از تکنیک‌ها استفاده کنید. در حقیقت، کتابخانه‌‌ها مملو از کتاب‌هایی هستند که یک یا دو ردیف آن‌ها درباره غلبه بر تعلل و به تعویق انداختن کارها است. اکنون به ایده‌های خوبی بپردازیم که باید فوراً استفاده از آن‌ها را آغاز کنید.

 

برنامه‌ریزی ذهنی

«همین الآن انجامش بده!»

شاید این‌ جمله قدرتمندترین عبارتی باشد که می‌توانید برای افزایش بهره‌وری از آن‌ استفاده کنید. هرگاه می‌بینید که دارید کارهای مهم را به تعویق می‌اندازید، با اشتیاق و انرژی به خود بگویید «همین الآن انجامش بده! همین الآن انجامش بده! همین الآن انجامش بده!»

کشف فوق‌العاده این است که بعد از اینکه این واژه‌‌ها را 10، 20 یا حتی 100 بار تکرار کردید، می‌بینید که به شکل ناخودآگاه متقاعد شده‌اید تا مهم‌ترین کارتان را بدون وقفه انجام دهید و قبل از انجام هر کار دیگری آن را تمام کنید.

 

اتمام کارهای بزرگ‌تر

به گفته هنری فورد «اگر هر هدفی را به بخش‌های به اندازه کافی کوچک تقسیم کنید، قابل‌دستیابی خواهد بود.»

بنابراین می‌توانید هر کار بزرگی که باید انجام شود را با تقسیم کردن آن به بخش‌های به اندازه کافی کوچک به پایان برسانید و انجام دهید. یکی از بهترین تکنیک‌ها این است که کار خود را به «لقمه‌های کوچک» تقسیم کنید. کاغذی بردارید و همه بخش‌های کوچک کار، به ترتیب از اولین بخش کوچک تا آخرین بخش تکمیل‌کننده را روی آن بنویسید.

سپس خود را به انجام کار «شماره یک» در فهرست موظف کنید. گاهی تصمیم برای انجام اولین گام یک کار بزرگ، انجام گام‌های بعدی و بعدی را ساده‌تر می‌کند. گاهی مجبور کردن خودتان به انجام یک کار مهم کمک می‌کند که نیرو و انرژی لازم برای انجام آن تا آخر را پیدا کنید.

 

روش ورقه‌های کالباس

نوع دیگری از تکنیک «لقمه‌های کوچک» برای غلبه بر تعویق کارها «روش ورقه‌های کالباس» نام دارد. همان‌طور که نمی‌توانید یک تکه کالباس بزرگ را یک‌باره بخورید، نباید تلاش کنید که هیچ کار بزرگی را نیز یک‌باره و در یک بازه زمانی انجام دهید. در عوض، باید کار را مثل یک کالباس بزرگ ورقه ورقه کنید و با انجام هر مورد در هر بازه زمانی، از اندازه کار بکاهید. سپس تصمیم‌ بگیرید که قبل از رفتن سراغ کاری دیگر، آن بخش کوچک را کامل کنید. هر بار که به کار مهم خود می‌پردازید، به خصوص وقتی‌که مسئولیت‌های پرفشار دیگری نیز بر عهده دارید، تصمیم بگیرید که هر بار یک بخش از کار را انجام دهید. اغلب این استراتژی باعث می‌شود که کار بر روی پروژه را شروع کنید و تکمیل بخش‌های دوم، سوم، ‌چهارم و بعدی هم ساده‌تر خواهد شد.

 

حس فوریت ایجاد کنید

یکی از نادرترین و ارزشمندترین قابلیت‌های انسان در دنیای کار حس فوریت است. تخمین زده می‌شود که فقط 2 درصد افراد به سرعت به انجام کار می‌پردازند. وقتی به «عمل‌محوری» و انجام سریع کار معروف باشید، در سریع‌ترین و مستقیم‌ترین مسیر دستیابی به موفقیت قرار می‌گیرید.

وقتی از 300 مدیر ارشد اجرایی پرسیدند که کارمندان باید چه کنند که در سریع‌ترین مسیر دستیابی به موفقیت قرار گیرند، 85 درصد آن‌ها پاسخ یکسانی داشتند. مهم‌ترین ویژگی‌های مدنظر آن‌ها عبارت بود از:

1-     توانایی تعیین اولویت‌ها

2-     توانایی آغاز کردن مهم‌ترین کار و انجام سریع و درست آن.

وقتی به این معروف شدید که مهم‌ترین کارها را به سرعت آغاز کرده و آن‌ها را سریع و درست انجام می‌دهید، از همه فرصت‌های فوق‌العاده‌ای که پیش روی‌تان قرار می‌گیرد، شگفت‌زده خواهید شد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *