منابع بینش‌های کتاب مشتری‌ها چگونه فکر می‌کنند

مشتری‌ها چگونه فکر می‌کنند

ایده‌های مطرح‌شده در این کتاب از پژوهش‌های رهبران رشته‌ها و حوزه‌های مختلف اقتباس ‌شده‌اند. اگر چه به نظر می‌رسد اصل و ریشه این مطالب هیچ ارتباطی به هم نداشته باشند، اما این دانش برای شناخت مدیریت کردن ارتباط با مشتری‌ها امری حیاتی است. اگرچه بینش‌های مطرح‌شده در این کتاب از حوزه‌های مختلفی به ‌غیر از بازاریابی انتخاب‌ شده‌اند، اما اساس این انتخاب بر پایه ارتباط آن‌ها با فعالیت‌های بازاریابی بوده است. چهار منبع به‌ طور خاص بر انتخاب مطالب جمع‌آوری‌شده در این کتاب مؤثر بوده‌اند.
یکی از این منابع آزمایشگاه ضمیر بازار در مدرسه کسب‌وکار هاروارد به همراه اعضای مجمع مشاورین سازمانی آن است. آزمایشگاه ضمیر بازار که ریاست آن به‌طور مشترک به عهده من و استفن کاسلین، یک فرد پیشرو در زمینه علوم عصب‌شناسی، می‌باشد، در واقع زمینه و بستر مناسبی را برای آزمایش کردن بسیاری از این ایده‌ها برایمان فراهم کرد. خود این آزمایشگاه یکی از اطفال غیررسمی طرح ابتکاری ذهن – مغز – رفتار در دانشگاه هاروارد است. این طرح در واقع متشکل از گروهی از افراد از رشته‌های مختلف و از سراسر جهان است که به‌طور منظم با هم دیدار می‌کنند تا در مسائلی مثل اعتیاد، معنی عقلانیت و بی‌عقلی، اثرات دارونماها، اختلالات حافظه، اثرپذیری ذهن و یادگیری و اثرات جامعه بر رشد و توسعه ذهن بحث و تبادل‌نظر نمایند. در طی سال‌ها عضویت در طرح ذهن – مغز – رفتار و آزمایشگاه ضمیر بازار، این فرصت را یافتم تا از محضر بسیاری از محققین و مدیران بااستعداد و فوق‌العاده جهان بهره‌مند شوم. به صورتی مشابه از تعاملاتی که با دانشجویان دکترا در آزمایشگاه رفتارشناسی مشتری داشتم نیز بسیار بهره گرفتم- این درس را اخیراً به همراه پروفسور لوک واتیو در مدرسه کسب‌وکار هاروارد ارائه می‌دهیم. بسیاری از این دانشجویان علاوه بر تجارب اولیه خود و پاسخ‌هایی که به این ایده‌های جدید ارائه می‌دادند، با من در تماس می‌ماندند و تجربه‌های خود را از به‌کارگیری ایده‌های مطرح‌شده در این کتاب در محیط کارشان، با من در میان می‌گذاشتند. آن‌ها مثال‌های بسیاری از اجرای موفقیت‌آمیز این ایده‌ها برایم فراهم کردند. همچنین مثال‌هایی از مشکلاتی ارائه می‌کردند که در صورت غفلت کردن مدیران از این ایده‌ها به وجود می‌آیند.
سومین منبع در واقع عبارت است از همکاری بسیاری از استادان دانشگاه و منتقدان آکادمیک که پیش‌نویس‌های متعدد این کتاب را مطالعه کردند و نظرات خود را به من منتقل کردند (از تک‌تک آن‌ها در جای دیگری سپاس گذاری شده است) از تخصص جمعی آن‌ها برای برسی تمام ایده‌های مطرح‌شده در این کتاب استفاده ‌شده است. این افراد بینش‌های پرارزشی در مورد این‌که کدام ایده‌ها در کتاب گنجانده شوند و کدام مثال‌ها بهتر مطلب را جا می‌اندازند ارائه نمودند.
چهارمین منبع ایده‌ها و مثال‌های مختلف عبارت است از انجمن اولسون زالتمن که هدایت آن بر عهده دکتر جری اولسون، یکی از فرهیختگان عرصه روانشناسی مصرف‌کنندگان در جهان است. او و همکاران دیگرم در این انجمن و مشتری‌های آن‌ها این فرصت را در اختیارم نهادند تا ایده‌های مهمی را در محیط‌ها و موفقیت‌های مختلف بازاریابی بیاموزیم و آن‌ها را توسعه بدهم. همکاری این انجمن و تعدادی از اساتید خوش‌فکر دانشگاهی باعث شکل‌گیری بسیاری از بینش‌هایی شد که در این کتاب مشاهده می‌نمایید. در پایان ذکر این نکته ضروری است که در فصول مختلف این کتاب با واژهای خاصی مواجه می‌شوید که از رشته‌های مختلف قرض گرفته ‌شده‌اند و ممکن است معنای بعضی از آن‌ها با آنچه به‌طور عام برداشت می‌شود تفاوت داشته باشد. واژه‌نامه‌ای که در متن بعدی می‌آید به‌نوعی این واژه‌ها را در قالب تفکرات مشتری‌ها قرار داده و پیش گزارشی از ایده‌های مطرح‌شده در این کتاب را به تصویر می‌کشد.

قسمتی از کتاب مشتری‌ها چگونه فکر می‌کنند، نوشته جرالد زالتمن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *