پیشگفتار کتاب پیشنهاد ردنشدنی

پیشگفتار کتاب پیشنهاد ردنشدنی

پیشنهاد رد نشدنی

می‌توان مجموعه‌ای از اسناد و مدارک محکم و قانع‌کننده جمع‌آوری کرد که نشان دهد بازاریابی در حال ویران کردن این سیاره است.
با گذر زمان، بازاریاب‌ها به این نکته پی برده‌اند که ساده‌ترین راه برای فروش هر چیزی این است که آن چیز این است که آن جیز به برآورده سازی پایه‌ای نیازهایمان بپردازد و از ضعف‌های ذاتی موجود در سیستم روانی ما بهره بگیرد. برای مثال، به جای آنکه مشتری‌های خود را به سمت اتخاذ یک تصمیم خرید مناسب هدایت کنیم و به آن‌ها چیزی را بفروشیم که واقعاً به درد کارشان می‌خورد، معمولاً به آن‌ها چنین تلقین می‌کنیم که این محصولات می‌توانند به آن‌ها شادی فراوانی ارزانی دارند و یا کاری کنند که آن‌ها در نظر افرادی از جنس مخالف بسیار جذاب و دلربا به نظر برسند. این یکی از ترفندهای فراوانی است که بازاریاب‌ها در آستین دارند و از آن‌ها برای دام انداختن مشتری‌ها برای اتخاذ تصمیم‌های خرید غیرمنطقی استفاده می‌کنند.
مشتری‌های طبقات عادی جامعه در بسیاری از اوقات به شدت زیر بار قرض می‌روند تا چیزهای احمقانه (و حتی گاهی مضر و آسیب‌رسان) را تهیه کنند که هیچ نیازی به آن‌ها ندارند. این فرایند صرفاً این افراد را به سمت بدهکاری سوق نمی‌دهد، بلکه ارزش و شأن آن‌ها را نیز پایین می‌آورد.
وقتی هر روز توسط پیام‌هایی بمباران می‌شوید که جهان را جایی معرفی می‌کنند که در آن غرور، سبک‌مغزی و حسادت، ایده‌آل‌هایی بلندمرتبه تلقی می‌روند، تصور نکردن چنین جهانی در ذهن، کاری بس دشوار می‌نماید و ناخودآگاه انسان تحت تأثیر این پیام‌ها قرار می‌گیرد.
این کتاب یک جانشین جدید برای بازاریابی قدیمی ارائه می‌دهد. معتقدم یک کسب‌وکار می‌تواند کاملاً سودآور باشد و در عین حال با سطح بالایی از تشخص و اصالت رفتار و عمل نماید. انگیزه من از نگارش این کتاب دو چیز بود: اول آنکه افکار عمومی را از عذاب روحی که هر روز از طرف جامعه بازاریابی بر آن‌ها وارد می‌شود تا حدودی رهایی بخشم و دوم آنکه به کسب‌وکارها کمک کنم تا از سقوط و هلاک خودشان جلوگیری نمایند.
پیش‌بینی می‌کنیم اگر سطح اگر سطح بدهکاری‌های مردم بالاتر رود و همچنین مصرف‌کننده‌ها اطلاعات بیشتری از طریق اینترنت و سایر روش‌های کسب اطلاعات به دست آورند، تحمل آن‌ها برای مواجه شدن با شیوه‌های سنتی بازاریابی به طرز قابل‌توجهی کاهش یابد.
یک مصرف‌کننده‌ی خشمگین و دارای اطلاعات کافی، دشمن خطرناکی برای یک بازاریاب به حساب می‌آید. به زودی کسب‌وکارها به دنبال گزینه‌های دیگری برای بازاریابی خواهند بود.
این کتاب نه یک گزینه‌ی دیگر، بلکه اصولاً راه و روش درست انجام دادن این کار را نشان می‌دهد. این شیوه از بازاریابی بارها و بارها مورد آزمایش قرار گرفته و سربلند از بوته آزمایش بیرون آمده است، اما کسی از آن نامی نبرده است. با استفاده از این روش می‌توانید قرارداد خرید را ظرف مدت سه ثانیه پس از برخورد با مشتری با بخش بازاریابی یا فروشتان، در ذهن وی منعقد سازید.
نام این روش را «پیشنهاد رد نشدنی» گذارده‌ام و این کتاب آن را طوری تجزیه‌وتحلیل و حلاجی می‌کند که بتواند بلافاصله آن را به کار گرفته و از اثرات خارق‌العاده آن بهره‌مند شوید. این کتاب راهنمای جان سالم به در بردن از عرصه‌ی مبارزه‌ی کسب‌وکاری در قرن بیست و یکم است. اگر به این درس‌ها و بینش‌ها بی‌اعتنایی کنید، خودتان را به مخاطره افکنده‌اید.
چه افراد عادی و چه کسانی که کارشان بازاریابی و فروش است به یک اندازه می‌توانند از این کتاب بهره بگیرند. در بخش ضمیمه این کتاب شرح داده‌ام که چگونه می‌توان از این تکنولوژی در تمام جنبه‌های مختلف زندگی بهره گرفت. همچنین به فروشندگان نشان داده‌ام که چگونه می‌توانند در هنگام فروش کاملاً به اصول اخلاقی پایبند باشند و در عین حال میزان فروش خود را هم به شدت افزایش و آن را به حدی برسانند که بسیار فراتر از چیزی باشد که اکنون در حال تجربه کردن آن‌ها هستند.

برگرفته از کتاب پیشنهاد ردنشدنی، نوشته مارک جوینر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *