چطور شوخ‌طبع‌تر شوم؟

چطور شوخ‌طبع‌تر شوم؟

چطور شوخ‌طبع‌تر شوم؟

چطور شوخ‌طبع‌تر شوم؟

برای شروع کار می‌توانید در این زمینه به مطالعه بپردازید. کتاب‌های فراوانی با موضوع طنز و ظرایف کلامی در بازار پیدا می‌شوند. کتابی را که به روحیه‌ی شما نزدیک‌تر است انتخاب کنید. در عین حال سری به جاهایی که برنامه‌های طنز دارند بزنید و فیلم‌های کمدی تماشا کنید. به هر شکل ممکن زمینه را برای مطالعه و درک طنز آماده کنید.

نکته: با این هدف به تماشای برنامه‌های طنز نروید که فقط بخندید، بلکه به قصد یادگیری بروید و فقط به دیدن بسنده نکنید. یادداشت بردارید و تمرین کنید.

یک نکته‌ی دیگر: شوخ‌طبعی ذاتی است. شنیده‌اید که می‌گویند فلانی شوخ‌طبع است. برای اینکه بامزه‌تر شوید و کلام شیرین‌تری داشته باشید، باید درک قوی‌تری از طنز پیدا کنید. هوشیار باشید تا بتوانید در تشخیص موقعیت مناسب برای به‌کارگیری طنز به حستان اعتماد کنید.

با آدم‌های شوخ‌طبع حشرونشر داشته باشید. ببینید چه چیزی باعث شده است که دیگران آنان را افراد بامزه‌ای بدانند. آیا مجموعه‌ای از شخصیت، کلام و روش بیانشان نیست که آنان را از بقیه متمایز کند؟ از آنان تقلید نکنید؛ فقط با بررسی ویژگی‌هایشان، آنچه را که به منش خودتان نزدیک‌تر می‌بینید به کار گیرید. رفتار طبیعی داشته باشید تا شوخی شما به دل شنونده بنشیند.

احتیاط: هرگز به قیمت دلخوری دیگران شیرین‌زبانی نکنید، اگر می‌خواهید درباره‌ی خصوصیات فرد خاصی شوخی کنید، آن‌ها را به خودتان نسبت دهید. مطلب خنده‌داری را که از دیگران می‌شنوید، بازگو نکنید. اگر در جمعی باشید که آن را شنیده‌اید، وضعیت مسخره‌ای پیدا می‌کنید، به خصوص اگر بیان خوبی هم نداشته باشید.

وقتی اتفاق خنده‌داری می‌افتد، چه واکنشی از خود نشان می‌دهید؟ می‌خندید یا فقط لبخند می‌زنید؟ معمولاً واکنش هر فرد نسبت به یک موضوع خنده‌دار نشان‌دهنده‌ی میزان شوخ‌طبعی اوست. من کسانی را سراغ دارم که هیچ‌چیز به نظرشان جالب و خنده‌دار نمی‌آید. البته به دلیل عدم شناخت آنان دلیلش را نمی‌دانم، چون همیشه از چنین افرادی پرهیز می‌کنم.

پاسخ نهایی: آسان‌ترین راه برای شوخ‌طبع‌تر شدن این است که به افکارتان چاشنی طنز اضافه کنید، توجه داشته باشید گفتم طنز نه تمسخر! اگر طنز جای خاصی در افکار شما پیدا کند، شوخی کردن به صورت عادت درمی‌آید و لبخند را بر لب اطرافیانتان می‌نشاند و از آن جا که خنده مسری است، محیط اطرافتان شادتر می‌شود. خلاصه همه‌چیز به نوع نگاه شما بستگی دارد.

باید تلاش کنید

تا جایگاه خاصی از زندگی روزمره‌ی خود را

به طنز اختصاص دهید.

برگرفته از کتاب قرمز کوچک پاسخهای فروش (کیمیای فروش)، نوشته جفری گیتومر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *