چهار درس تاریخی کسب و کار

4درس تاریخی کسب وکار

ای. جی. ژاکوبز، نویسنده و محقق آمریکایی، با تحقیق و بررسی بزرگ‌ترین و جامع‌ترین دانشنامه‌های علمی جهان، در مقاله‌ای که در ادامه ترجمه‌ای از آن را باهم می‌خوانیم ، چند درس مهم تجاری از رویدادهای تاریخی را ارائه کرده است:

  1. چشمان رصدگر و فرصت‌یابی داشته باشیم

هنری هشتم در سده شانزدهم میلادی و به مدت پنجاه سال بر انگلستان حکومت کرد. او یکی از مرموزترین و ناشناخته‌ترین پادشاهان اروپایی است که در 12 سالگی به تخت نشست و توانست با اعلام استقلال از کلیسای رم، انقلابی تاریخی و هنری را پی‌ریزی کند. رهبری کارآزموده و مدیری توانمند در حکومت‌داری که وجه تمایزش، توانایی بالای او در رصدگری بود. هنری در ابتدا سعی داشت تا با کشورگشایی و فتح فرانسه به عوان رقیبی دیرینه، شرق اروپا را به غرب آن پیوند زند، هرچند که در اجرای این نقشه ناکام ماند و  راه‌حل بهینه را در تعامل با رقیب دید. استراتژی تعامل با رقیب موجب ایجاد پیمانهای استراتژیک هنری هشتم با دیگر ممالک شده و درنهایت موجب تثبیت جایگاه او و حکومت قریب به 50 ساله وی شد.  هنری به‌علاوه پادشاهی هوشمند بود و  فعالیت‌های رقبای خود در پایتخت‌های اروپایی را به‌شدت رصد می‌کرد. او به مدد همین اطلاعات، به‌خوبی نقاط ضعف انگلستان را کشف کرده  و می‌توانست آنها را به نقطه قوت پادشاهی بریتانیا تبدیل کند. مدیران امروز نیز باید به همین ترتیب و  با جامع‌نگری حساب‌شده، کلیه اجزای سازمان و نیز رقبای خود  را در رادار رصدگر خود داشته باشند تا تمهیدات لازم را در وقت مقتضی اندیشیده و مورداجرا قرار دهند. در حال حاضر سطح رقابت،ملي نيست و جهاني می‌باشد لذا بايد به علوم تحليل محيط و علوم حوزه رقابت تسلط داشته باشيم. واقعیت آن است که فضاي کسب‌وکار عوض‌شده و نبايد بر اساس همان ادراك قبل،کارکرد. لذا مدیران سازمان باید از پشت ميزهايشان بلند شوند و بازار را رصد كنند.

  1. یا خود را سازگار کنیم یا از گردونه حذف شویم

در ویکی‌پدیا آمده است که دانشنامه بریتانیکا دانشنامه‌ای است که نخستین بار در سال ۱۷۶۸ در ادینبورگ و بانام جامعه مردان متشخص منتشر شد. این دانشنامه قدیمی‌ترین دانشنامه انگلیسی‌زبان محسوب می‌شود. این دانشنامه در حال حاضر یکی از مهم‌ترین و معتبرترین منابع به زبان انگلیسی به شمار می‌رود که تا به امروز ویرایش و انتشار آن ادامه یافته است. بریتانیکا توسط ۱۰۰ ویراستار تمام‌وقت و بیش از ۴٫۰۰۰ مشارکت‌کننده که خود شامل ۱۱۰ نفر از برندگان جایزه نوبل و ۵ رئیس‌جمهور است، به رشته تحریر درآمده و در بسیاری موارد، علمی‌ترین و آکادمیک‌ترین دانشنامه دنیا شناخته شده است. اما بریتانیکا به عنوان کسب‌وکاری 250 ساله چندی پیش با بن‌بستی بزرگ مواجه شد، اما با تمهیداتی شروعی تازه را تجربه کرد. هرچند تصمیم چندی قبل مدیریت ارشد شرکت بریتانیکا، جرج کاز، برای توقف تولید مجموعه چاپی دایره المعارف‌های قدیمی، تصمیمی جنجالی به حساب می‌آمد و به مذاق بسیاری خوش نیامد. اما بریتانیکا بازار خود را از دست دیده می‌دید و  برای آنکه همچنان پیشتاز باشد، نیازمند تغییرات گسترده و انطباق با شرایط جدید بود. بریتانیکا تصمیمی بسیار جدی گرفته بود، چرا که این دانشنامه به مدت 250 سال به‌صورت صحافی شده و با جلدهای چرمی نفیس منتشر شده بود و حالا باید در قالبی جدید و به‌صورت آنلاین عرضه می‌شد. افزون بر این، مسئولین بریتانیکا دست به تغییراتی گسترده در شیوه فروش و بازاریابی محصولات خود زدند و فروش خانه به خانه را با روش‌های جدیدتر بازاریابی مستقیم جایگزین کردند. آنها محصول خود را به کانال‌های دیگر مصرفی نیز وارد کردند و کوشیدند تا هزینه‌های تولید و قیمت تمام شده خود را به حداقل رسانند. مسئولان بریتانیکا پس از 250 سال به این نتیجه رسیده بودند که تولیداتشان باید فراتر از کتب و سایت‌های مرجع رقیب بوده و می‌بایست یک تجارت آموزشی تمام و کمال و مبتنی بر نیازهای بازارهای جدید باشد. نتیجه‌ای که برند پیر و فرسوده بریتانیکا را جانی دوباره بخشید.

  1. در بازار بیشتر نه می‌شنویم

جیمز کوک در کتاب پیش به‌سوی کارآفرینی می‌نویسد: در کسب‌وکارها و به‌ویژه بنگاه‌های نوپا، شنیدن «نه» بسیار رایج‌تر از «بله» است. مثال‌های بسیاری هست که حتما نمونه‌ای از آن را شنیده‌اید: نمی‌توانید مجوز دریافت کنید. نمی‌توانید این کتاب را چاپ کنید. نمی‌توانید فلان کار را انجام دهید. نمی‌توانیم درخواست شمارا بپذیریم. محصول شمارا نمی‌خواهیم. نمی‌توانیم فروش محصول شمارا عهده‌دار شویم و هزار «نه» و «نمی‌توانیم» دیگر.

زندگی تجاری و حرفه‌ای افراد سرشار از امتناع‌ها و دلایلی است که چرا کاری که شما خواهان آن هستید قابل‌اجرا نیست. پاسخ، نه شاید متداول‌ترین واژه در تجارت باشد، واژه‌ای که بسیاری از ما آمادگی بالایی برای پذیرفتن آن داریم تا از ادامه کار خود بازبمانیم. اما شنیدن پاسخ منفی می‌تواند نقطه‌ی آغازی برای رسیدن به پاسخ  مثبت باشد.
یکی از مثال‌های جالب‌توجه ازاین‌دست، داستان زیراکس است. 70 سال پیش بود که چستر کارلسون اولین دستگاه کپی را اختراع كرد.  او  پس از چندین سالی که صرف تکمیل دستگاه خود کرد، حالا به دنبال یک سرمایه گذار بود تا ماشین خود را به‌صورت مطلوب عرضه و تکمیل کند. اما تا چند سال در کسب حمايت شرکت‌ها در تولید ماشين كپي خود ناموفق بود و از حداقل 20 شرکت پاسخ منفی شنید، تا آنکه 9 سال بعد شركت «هالويد » درنيويورك پروانه اين طرح راصادركرد و دستگاه کارلسون بعدها بانام تجاری زیراکس در سال 1958 به تولید انبوه رسید.

  1. جسارت استراتژیک، خمیرمایه پیشرفت در تجارت

هیچ‌یک از رویدادهای بزرگ تاریخی در اتاق‌خواب و یا پشت میزهای پرزرق‌وبرق رخ نداده‌اند. بلکه این رویدادها درنتیجه جسارت و اندیشه راهبردی مردان وزنان بزرگ به وجود آمده و برگه‌ای تاریخ را به خود اختصاص داده‌اند. لنگ ستون هیوز نمونه‌ای از انسان‌هایی است که با جسارت خود پله‌های ترقی را پیموده‌اند. او نامی‌ترین شاعر سیاه‌پوست آمریکایی است که اعتباری جهانی دارد. در شرح‌حال هنوز می‌خوانیم که او پس از فراغت از تحصیل  به کارهای مختلفی ازجمله کار در کشتی در طول سفرهای طول و دراز خود از اقیانوس اطلس به آفریقا و هلند  پرداخت و چندی را نیز به آشپزی کردن سپری کرد. تا آنکه به موطن خود بازگشت و در یک هتل پیشخدمت شد. کار در این هتل، سرآغاز پیشرفته‌ای هنوز و شکوفایی استعداد واقعی بود. هنوز طبعی شاعرانه داشت که البته چندان موردتوجه قرار نگرفته بود اما او تصمیم گرفت تا خود را در معرض توجه صاحبان قدرت و محبوبیت قرار دهد. روزی ویچل لینشری، شاعر بزرگ امریکایی در این هتل اقامت گزید و در همین حین هیوز از فرصت استفاده کرده و سه شعر خود را در کنار بشقاب شام او قرار داد.  ویچل لینشری ، با خواندن سه شعر او ــ که کنار بشقاب غذایش گذاشته بود ــ چنان به هیجان آمد که هیوز را در سالن نمایش کوچک هتل به تماشاگران معرفی کرد. فردای آن روز روزنامه‌ها  با تیتر، «لینشری، یک استعداد پیش‌خدمت را به جامعه شعرا معرفی کرد»، از این اتفاق استقبال کردند. اتفاقی که هیوز را به نام‌آورترین شاعر رنگین پوستان بدل کرد.

 

با بهره گیری از منبع زیر:

https://www.linkedin.com/today/post/article/20130911124325-4061630-the-six-most-important-business-lessons-from-all-of-history

.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *