کارم را عوض کنم؟

کارم را عوض کنم؟

کارم را عوض کنم؟

کارم را عوض کنم؟

آیا لازم است کارم را عوض کنم؟
اگر این پرسش را از من می‌پرسید، جواب می‌دهم: احتمالاً ناچارید. اگر فکر ترک کار فعلی به سرتان زده، یکی از موارد زیر درست است:

  • به شرکتتان ایمان ندارید
  • کامل بودن محصولی را که در شرکت تولید می‌شوند، باور ندارید
  • اعتقاد دارید محصول تولیدی شرکت رقیب بهتر از محصول شماست
  • دل‌خوشی از همکارانتان ندارید
  • رابطه خوبی با رئیستان ندارید
  • فروشتان در حد قابل‌قبول نیست
  • از هیچ‌کس و هیچ‌چیز خوشتان نمی‌آید، عصبانی هستید

درست است که این مطلب را در مورد شغل فروشندگی می‌نویسم ولی در مورد هر کار دیگری هم صدق می‌کند. اگر فکر تغییر شغل به فکرتان خطور کرده، دارید تصمیمی را که گرفته‌اید توجیه می‌کنید. درست مثل وقتی‌که به خودتان می‌گویید: دیگر از عشقی که نسبت به کسی احساس می‌کرده‌اید، خبری نیست. ممکن است از نظر فیزیکی در این مقطع باشید، ولی ذهنتان از پیش این مسئله را درک و هضم کرده است.
خیلی‌ها شغلشان را عوض می‌کنند. اشکالی هم ندارد، به شرط آنکه با دقت برسی کنید و ببینید کار جدید چه طور کاری است و چه باعث شد تا چنین تصمیمی بگیرید.

بهترین پاسخ به این پرسش که آیا لازم است کارم را عوض کنم، این است:
در کاری که به انجام دادن آن مشغول هستی؛ بهترین شو. آن‌وقت به رفتن فکر کن!

اگر با اوقات‌تلخی محل کار فعلی خود را ترک کنید، به احتمال زیاد در محل کار جدید هم وضعیت مشابهی را تجربه خواهید کرد. اگر سربلند و پیروز از کار فعلی خود دست بکشید، هر جای دیگر هم باشید، شکست نمی‌خورید.
هر چقدر وقت لازم است صرف کنید تا بفهمید که چرا خواهان تغییر هستید. یک فهرست از همه‌ی دلایل ریز و درشت تهیه کنید. یکی از دلایل می‌تواند این باشد که شرایط محل کار آرمانی نیست یا شاید احساس می‌کنید که شرکت پشتیبان شما نیست.
تجربه به من نشان داده است که همیشه بیش از یک دلیل وجود دارد. به طور مثال: شرکت خیلی معتبر نیست، کیفیت محصول مشتری‌ها را راضی نمی‌کند، رئیسم بویی از انسانیت نبرده است، هیچ‌کس قدر مرا نمی‌داند یا تلاشی که می‌کنم با درآمدم متناسب نیست.

یک پیشنهاد دیگر: هر چقدر لازم است وقت صرف کنید تا به کاری مشغول شوید که به آن عشق می‌ورزید. دلیل اصلی تغییر شغل بیشتر مردم این است که عاشق کارشان نیستند. به این موضوع خوب فکر کنید. چرا باید هر روز 8 یا9 ساعت از وقت خود را صرف کاری کنید که به آن علاقه ندارید؟ مگر عقل از سرتان پریده است؟

به طور حتم، بعضی از شما می‌گویید: نه جفری، تو متوجه نیستی. قسط وامم را چه کنم؟ این شغل درآمد خوبی دارد. چرا خوب می فهم، باشد به کارت ادامه بده تا بِبُری!
اگر دوست دارید یا لازم می‌بینید که تغییری صورت دهید، محل کار فعلی خود را با یک کارنامه پربار و با یک نقشه حساب‌شده ترک کنید و عازم جایی شوید که برایتان جذاب و دوست‌داشتنی است.

برگرفته از کتاب قرمز کوچک پاسخ‌های فروش (کیمیای فروش)، نوشته جفری گیتومر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *