کشف نیاز نهفته،اساس نوآوری در کسب‌وکار

تفکر استراتژیک چگونه ایجاد می‌شود؟

تفکر استراتژیک چگونه ایجاد می‌شود؟

اگر می‌خواهید بدانید چگونه می‌توان وارد یک بازار شد و با خلق ارزش بیشتر برای مشتری، سهم بازار رقیب پر سابقه را از آن خود کرد، از مدیران شرکت سیمرغ سؤال کنید!
شرکت قطارهای مسافری سیمرغ اواخر سال ۱۳۷۸با خرید و بازسازی ۸ واگن از راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به ارائه خدمات مسافربری در مسیر تهران مشهد پرداخت. سیمرغ با اتخاذ سیاست ارائه « خدمات و امکانات مطلوب» به مشتریان توانست حتی باقیمت دو برابر، سهم خود از مشتریان راه‌آهن دولتی را به دست آورد. امروز تعداد واگن‌های شرکت سیمرغ به سه برابر رسیده است و در مسیر توسعه کسب‌وکار خود حرکت می‌کند. شرکت سیمرغ با شناخت نیاز مشتری و پاسخگویی به آن توانست تا برای آنان ارزش و برای خود مزیت رقابتی بیافریند.
این منطق ساده، اساس فلسفه تفکر استراتژیک را بیان می‌کند.
شاید در بدو امر ارائه خدمات بیشتر در مقابل قیمت بالاتر امر ساده‌ای به نظر برسد ولی اگر سیمرغ هزینه (و قیمت) را برای خدماتی افزایش داده بود که مشتری مایل به پرداخت برای آن‌ها نبود نتیجه کاملاً برعکس می‌شد و هیچ موفقیتی در کار نبود.
خلق ارزش برای مشتری مستلزم افزایش مطلوبیت بیش از هزینه مرتبط است و لازمه این امر شناخت عمیق مطلوبیت از دید مشتری است.
شناخت مطلوبیت‌های مشتری، مستلزم بصیرت نسبت به کسب‌وکار است و این امری است که از روش‌های معمولی تحلیل حاصل نمی‌شود. یان ویلسون در مقاله خود می‌نویسد: «استراتژی‌های نوآورانه از تحلیل‌های شسته‌رفته و محاسبات عددی بیرون نمی‌آید، بلکه از بصیرت و شهودهای جدید حاصل می‌گردد.» این بصیرت کمک می‌کند تا انسان عوامل ارزش‌آفرین در کسب‌وکار را به‌درستی تشخیص دهد و بداند چه چیز در عمل جواب می‌دهد و چه چیز نمی‌دهد. در رویکرد تفکر استراتژیک این بصیرت الگوی ذهنی مدیران را شکل داده و از این طریق سازمان را در راستای چشم‌انداز به حرکت درمی‌آورد. بصیرت از تعامل با بازار حاصل می‌شود و مکانیسم آن چرخه‌ای است که می‌توان آن را چرخه شکل‌گیری تفکر استراتژیک دانست (نمودار۱-۳).

 cycle

نمودار ۱-۳ چرخه شکل گیری تفکر استراتژیک

بر اساس این چرخه، سازمان در حین حرکت، از نتایج حاصل از جهت‌گیری خود می‌آموزد و بر مبنای آن، جهت‌گیری خود را اصلاح می‌کند. این اصلاح جهت‌گیری، بر مبنای درک ابعاد جدید قواعد ارزش‌آفرین برای بازار انجام می‌گیرد و در ایجاد مزیت رقابتی (کارکرد اصلی استراتژی) و اثربخشی استراتژی نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.

حال اجزای این الگو تشریح می‌شود، هرچند باید عمیقاً توجه داشت که عملکرد این چرخه در کارکرد کلی آن نهفته است و اجزا به‌خودی‌خود و یا حتی درمجموع مادامی‌که از منطق حاکم بر کل الگو برخوردار نباشند- قادر به ارائه این کارکرد نیستند. این مساله ای است که برخی از سازمان‌ها در عمل به آن مبتلا هستند.

برگرفته از کتاب ۵ فرمان تفکر استراتژیک، نوشته وفا غفاریان و غلامرضا کیانی

[podcast]http://www.modirha.com/wp-content/uploads/2014/12/NiazeNahofte.mp3[/podcast]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *