کلمات اصلی و معانی دقیق آن‌ها

کلمات اصلی و معانی دقیق آن‌ها

گاو بنفش

چیز چشم‌گیر چیزی است که ارزش دارد در مورد آن حرف زده شود، شایسته توجه است، چیزی است استثنایی، جدید و جالب. یک گاو بنفش است. کالاهای کسالت‌آور به چشم نمی‌آیند و گاوهای قهوه‌ای هستند.
بازاریابی چشم‌گیر هنری است که از طریق آن بتوانیم چیزهایی را در ارتباط با محصولات و خدمات، شایسته‌ی توجه سازیم. این عبارت به این معنا نیست که به بازاریابی به عنوان گزینه‌ی آخر تأکید کنیم؛ یعنی درک این نکته که اگر محصول و خدمت شما چشم‌گیر نباشد، به چشم نمی‌آید.
عرصه صنعت تلویزیون موجب ارتباطاتی همزیست گونه میان تقاضای مصرف‌کنندگان، آگهی تلویزیونی و شرکت‌هایی بود که به خاطر سرمایه‌گذاری در این عرصه‌ی هزینه‌بر، شکل گرفته بودند.
مصرف‌کننده‌ی پسامصرف (Post-consumption Consumer، منظور مصرف‌کننده‌ای است که هم‌اکنون کالا و نام تجاری موردنظر خود را انتخاب و خریداری کرده است) خارج از فرایند خرید است. ما چیزهایی که لازم داریم را در اختیارداریم، نیازهای محدودی داریم و بسیار مشغول‌تر از آن هستیم که زمان زیادی را صرف جستجوی آنچه شما برای تولید آن به سختی تلاش نموده‌اید، نماییم.
واحد بازاریابی یک کالا یا خدمت را در اختیار می‌گیرد و پول صرف می‌کند تا مزایای خاص آن را به اطلاع مخاطبین هدف برساند. این روش دیگر کارایی ندارد.
من معتقدم که ما به جایی رسیده‌ایم که دیگر نمی‌توانیم به صورتی مستقیم با انبوه مردم طرف شویم. ما دنیایی خلق کرده‌ایم که اکثر محصولات، دیده نمی‌شوند. در طول دو دهه‌ی قبل، نویسندگان تیزهوش کسب‌وکار خاطرنشان کرده‌اند که بازاریابی در حال تغییر است. بازاریاب‌ها در مورد اندیشه‌های مطرح شده، مطالعه‌ها و بحث‌ها کرده و حتی برخی از آن‌ها را مورد استفاده قرار داده‌اند، اما جوهره‌ی استراتژی‌های گذشته‌ی بازاریابی را رها ننموده‌اند. روش‌های سنتی دیگر منسوخ شده‌اند. صدها سال اندیشه‌های بازاریابی ارزش خود را از دست داده است. راه‌های پیشنهاد شده کارساز نیستند، همه آن‌ها را باید به فراموشی سپرد.
این کتاب در مورد این است که چرا باید گاو بنفش را در هر چه که می‌سازیم، به کار گیریم. چرا تلویزیون و رسانه‌های عمومی دیگر کلید موفقیت شما نیستند و چرا حرفه‌ی بازاریابی به صورت کامل دگرگون شده است.
تبلیغات را متوقف کنید و دست به ابتکاری جدید بزنید.

 

برگرفته از کتاب گاو بنفش، نوشته ست گادین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *