۶ سؤال برای موفق شدن

۶ سؤال برای موفق شدن

6 سؤال برای موفق شدن

۶ سؤال برای موفق شدن

برای حل یک مسئله اولین قدم، شناخت مسئله است. در مرحله شناخت سؤال بایستی همه مجهول های مسئله را بررسی کنیم. برای رسیدن به موفقیت، بزرگترین چیزی که باید شناسایی شود، خود ما هستیم. هر چه بیشتر و بهتر خودمان را بشناسیم، در مسیر درست تری به سوی موفقیت گام می گذاریم.

یکی از راه های خوب و متعارف برای شناخت و کسب اطلاعات درباره هر موضوعی، پرسش است. در این نوشته ۷ سؤال مطرح شده است که درباره خصوصیات خاصی از شما هستند. با تفکر درباره پاسخ این ۷ پرسش، به شناختی اجمالی و کلی از خودتان می رسید.

  1. آیا اهل کمک کردن به دیگران هستید؟

غیر از تحلیل های روانشناسی و پرداختن به تیپ های شخصیتی حمایت گر و پشتیبان و …، کمک به دیگران در راستای رسیدن به موفقیت دارای دو جنبه جالب هست. اول اینکه برای کمک به دیگران باید آرامش و رضایت خاطری درونی داشته باشید که خود از واجبات حرکت در مسیر موفقیت هست.  دوم اینکه کمک به دیگران باعث احساس رضایت، آرامش و تجربه ای در بالاترین سطح انسانی درون انسان می شود. شاید نوعی تجربه کوتاه موفقیت. نکته اصلی اینکه کمک به دیگران و آرامش درونی خاصیت هم افزایی دارند. به بیان دیگری با داشتن و پرداختن به یکی، دیگری نیز ایجاد می شود و رشد می کند.

  1. به دنبال افتخار هستید یا می خواهید فرد باارزشی باشید؟

افتخار یکی از نتیجه های تولید ارزش است. به بیان بهتر تا زمانی که ارزشی ایجاد نشده باشد، به چه چیز می شود افتخار کرد؟ افتخار معمولاً باعث جلب توجه دیگران می شود. هر چه تعداد افرادی که از ارزش ایجاد شده بهره مند شده باشند، بیشتر باشند، میزان افتخار هم بزرگتر و بیشتر می شود. افتخار ملی، افتخار جامعه جهانی و تاریخ. کسی که موفقیت را هدف قرار داده است، خواه ناخواه باید ارزش بیافریند. برای شما چقدر مهم است که برای دیگران مهم و در زندگی آنها مفید باشید؟ در راه رسیدن به هدفچه کاری می کنید تا دنیا جای بهتری برای انسان ها شود؟ انسانهای کره زمین، کشور، شهر، محله، محل کار و یا حتی خانواده تان.

  1. آیا مغرور هستید؟

مقدمه هر تلاشی یک نیاز بوده و هست. نیاز هم از نداشتن یک خواستنی نتیجه شده است. وقتی چند قدمی در مسیر موفقیت پشت سر گذاشتید، ممکن است نیاز اولیه تان را فراموش کنید و گرفتار غرور شوید. غروری که از یک موفقیت ناقص و خیالی برآمده است باعث توقف شما در مسیر می شود. چون ناخودآگاه شما باور می کند که نیازتان برآوده شده و دیگر لازم نیست تلاش کند. عدم تلاش یعنی عدم حرکت و در نهایت یعنی توقف و نرسیدن به موفقیت. عدم موفقیت هم یعنی شکست. اگر نگاهی به شخصیت های موفقیت جهان بیندازید، تواضع و تلاش همیشگی حتی پس از موفقیت هایی در سطح جهانی را از اکثر آنها یاد خواهید گرفت.

  1. آیا به تلاش سخت اعتقاد دارید؟

هر نتیجه ای نیازمند رویه و فرایند است. هدف که نوعی نتیجه است از این قاعده مستثنا نیست. برای رسیدن به هر هدفی، چه بزرگ و چه کوچک، طی کردن مسیر اجتناب ناپذیر است. برای حرکت در مسیر باید تلاش کرد. افراد موفق به دلیل اشتیاق بی اندازه ای که برای رسیدن به هدفشان دارند، با تلاش بیشتر سعی می کنند تا هر چه سریعتر به هدف و نتیجه مورد نظرشان برسند. علاوه بر سعی و کوششی که باید برای رسیدن به نتیجه بکنید، موانعی هم در مسیر رسیدن به هدف وجود دارند که باید با صبر و استقامت از آنها عبور کنید. شاید عده ای شعار دهند که با فلان تکنیک و با کمترین زحمت به موفقیت می رسید. از آنها نمونه واقعی از یک موفقیت بزرگ بخواهید. اگر مدتهاست که سخت تلاش کرده اید ولی هنوز موفقیتی کسب نکرده اید، به تلاش خود ادامه دهید. داستان «طلا در ۹۰ سانتیمتری شماست» دیل کارنگی را در کتاب تاریخی «بیندیشید و ثروتمند شوید» را دوباره بخوانید.

  1. آیا قبول دارید که بخشش، بزرگترین هدیه شما به دنیاست؟

هر چیزی متوقف شود، محکوم به نابودی است. بهترین کار برای عدم توقف، در جریان بودن است. برای موفقیت، باید در جریان و مسیر رسیدن به موفقیت باقی بمانید. یکی از راه های بسیار عالی برای حضور دائمی در مسیر موفقیت، بخشیدن است. بخشیدن فقط اعطای پول نیست. گاهی لبخند به یک بیمار، نوازش یک عزیز، شنیدن صحبت همکار، دادن جای نشستن در مترو به یک سالمند و …. اانواع و اقسام بخشش است. فراموش نکنید کسی می تواند ببخشید که از چیزی زیاد دارد و بزرگترین بخشنده، خدای مهربان است که صاحب تمام آفرینش است. وقتی شروع به بخشش می کنید در جریان بخشش الهی قرار می گیرید. با این کار ماندن در مسیر موفقیت خود را تضمین می کنید.

  1. آیا به وجودی بزرگتر و مؤثرتر از همه در جهان ایمان دارید؟

و سؤال آخر و مهمترین پرسش. سرانجام موفقیتی که برای آن تلاش می کنید کجاست؟ آیا هدفی که برای خود انتخاب کرده اید فقط مربوط به خودتان و بدون کوچکترین نأثیر دیگران است؟ در هر مسیر و هر جایگاهی باشید، قطعاً بارها و بارها تجربه کرده اید که بسیاری از پیشامدها از کنترل شما خارج هستند. این که شما جهان را با چه اعتقادی نگاه می کنید، واکنش های شما را در برابر پیشامدهای غیرقابل کنترل تعیین می کند. اگر باور داشته باشید که وجودی فراتر از کل آفرینش امور دنیا را مقدر می کند، امور خارج از کنترل را به نیروی برتر خواهید سپرد و تمام انرژی و تلاش خود را بر روی انجام وظیفه ای دارید متمرکز خواهید کرد.

پاسخ شما به سؤالهایی که خواندید چه بود؟ توضیحات و تجربه های خودتان را برای ما و دیگران در ادامه بنویسد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *