5 راز موفقیت برای تازه‌کارها

5 راز موفقیت برای تازه‌کارها

ریچارد برانسون، رئیس گروه ویرجین (Virgin Group) در سال ۱۹۷۰، در ابتدای کارش فروشگاه کوچکی به نام(virgin Record)به راه انداخت. این در حالی بود که چند سال قبل از دبیرستان اخراج شده بود و تنها تجربه کسب‌وکارش راه‌اندازی یک مجله شخصی بود.

امروز سرمایه ریچارد برانسون، رئیس گروه ویرجین متشکل از ۴۰۰ شرکت در سراسر جهان، بیش از 5.1میلیارد دلار است. تنها هشت فقره از این شرکت‌ها بیش از یک میلیارد دلار در سال درآمد دارند.

در طول ۴۰ سال گذشته، برانسون تنها از طریق آزمون‌وخطا رموز کسب‌وکار را یاد گرفته است تا دریابد چگونه به ساخت یک امپراتوری از شرکت‌های نوآورانه باید ادامه دهد.

وی در کتاب ۲۰۱۲ خود «مانند یک تازه‌کار: اسراری که در دانشکده کسب‌وکار به شما آموزش نمی‌دهند» پنج رمز موفقیت خود را برای شروع یک کسب‌وکار چنین معرفی می‌کند.

likeAVirgin_RichardBranson

 

  1. اگر از کاری که انجام می‌دهید لذت نمی‌برید آن را رها کنید

زمانی که من شرکت خود را در زیرزمینی در غرب لندن به راه انداختم، هیچ طرح بزرگ و یا استراتژی‌ای نداشتم. شاید فکر ساختن یک امپراتوری کسب‌وکار حتی به ذهنم هم خطور نمی‌کرد. فقط به دنبال چیزی بودم که مردم با استفاده از آن لذت ببرند و در پایان روز از اینکه سودی در حد پرداختن قبوض داشته باشم شکرگزار بودم.

 

  1. خلاق باشید، چیزی متفاوت ایجاد کنید

ریچارد برانسون از لحظه‌ای که تصمیم گرفت تا شرکت خود را ثبت کند،  همواره درصدد آن بوده که یک گام از همه جلوتر باشد. او می‌نویسد که ویرجین آتلانتیک را در سال ۱۹۸۴به‌عنوان یک شرکت هواپیمایی ثبت کرد با این ایده خلاق که سرویس بسیار متفاوتی به مشتری بدهد. ایده‌ای که در آن زمان انقلابی بود. هم‌اکنون نیز وی به دنبال تأسیس ویرجین کهکشانی به‌عنوان اولین شرکت ارائه‌دهنده امکان سفر به فضا است.

 

  1. غرور سازمانی اثر شگفت‌انگیزی دارد

وی می‌نویسد:‌ «برای من هیچ‌چیز غمناک‌تر از شنیدن این نیست که کسی از محیطی که در آن کار می‌کند شرمنده باشد.»

صاحبان کسب‌وکار موفق باید تشخیص دهند که کارکنان آن‌ها باارزش‌ترین دارایی آن‌ها هستند و مدیران باید قدردان آن‌ها باشند به‌گونه‌ای که کارمندان این موضوع را حس کنند. کارکنان در این شرایط نه‌تنها سخت‌تر کار می‌کنند، بلکه با جلوگیری از استخدام کارکنان بیشتر به شرکت کمک می‌‌کنند.

 

  1. رهبری با گوش دادن

برانسون می‌گوید: مدیران بزرگ تشخیص می‌دهند که آن‌ها تمام پاسخ‌ها را ندارند  و به ایجاد تیم‌هایی برای کمک به رشد شرکت مبادرت می‌کنند. «مطمئناً، شما باید موضع خود را لحاظ کنید، اما هیچ‌گاه نمی‌توانید دیدگاه‌های خود را بدون بحث و درجه‌ای از اجماع به دیگران تحمیل کنید.» او همچنین می‌گوید که بهترین رهبران، سریع به ستایش کار خوب می‌پردازند که ترغیب‌کننده کارکنان برای طرح بهترین ایده‌ها است.

  1. در دسترس باشید

بنیان‌گذاران شرکت‌ها نباید خود را از آشنایی با کارکنان خود محروم کنند، چه آن‌ها که در حال اجرا و راه‌اندازی یک کسب‌وکار هستند و یا آن‌ها که صاحب یک امپراتوری چند میلیارد دلاری شرکت‌های بزرگ هستند. آن‌ها باید کانال‌های ارتباطی خود با مدیران پایین‌دستی و همچنین کارکنان سطح پایین را باز نگهدارند.

برانسون می‌گوید او همواره یک نوت‌بوک کوچک را با خود حمل می‌کند و هر زمان که در تعامل با کارکنان ویرجین است یادداشت برمی‌دارد؛ همچنین هنگامی‌که در حال پرواز با هواپیمایی ویرجین است؛ دوست دارد از مسافران درخواست کند تا در مورد تجربه خود از خطوط هوایی وی بگویند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *