5 رفتار مدیران موفق در زمان بحران

5 رفتار مدیران موفق در زمان بحران

راه انداختن یک کسب‌وکار، کار راحتی نیست و ممکن است دیر یا زود هر کسی را با مسائل متعددی روبرو نماید. در اینجا صفاتی را که در زمان بحران‌ها یا همان زمان‌های به چالش کشیده شدن لازم داریم تا یک رهبر موفق باقی بمانیم باهم مرور می‌کنیم.

بسیاری از افراد بر این باورند که ظرفیت واقعی افراد برای رهبری در زمان بحران مشخص می‌شود. عملکرد فرد تحت استرس می‌تواند نشان دهد که افراد چقدر زیرک و باهوش و یا برعکس، چقدر ضعیف و سست هستند. به عنوان یک صاحب کسب‌و‌کار یا یک کارآفرین، مهم است که همیشه و بخصوص در شرایط دشوار، هوشمندانه و عاقلانه عمل کنید و خونسرد باشید. اینجا پنج کاری را که هر رهبر موفق کسب‌وکار باید در زمان بحران انجام دهد و صفاتی را که صاحبان کسب‌وکار باید در خود پرورش دهند را مطالعه می‌کنیم.

مدیران موفق اجازه نمی‌دهند که احساساتشان در کارشان اختلال ایجاد کند. مهم‌ترین چیز در زمان بحران این است که با حفظ خونسردی و آرامش خود، برای کارکنانمان یک الگو باشیم، این کار به ما اجازه خواهد داد که بتوانیم موانع و سنگ‌هایی را که بر سر راهمان قرار گرفته است را شناسایی کنید و از سر راه بردارید.

–         مدیران موفق شجاع هستند.

بسیاری از افراد با استرس بسیار زیاد شرایط بحران مواجه می‌شوند. درست است که در زمان بحران تمام زندگی و کسب کارمان در خطر است و ممکن است به راحتی وحشت‌زده شویم، اما اگر شجاع و قوی باشیم، کارکنانمان نیز مثل ما رفتار خواهند کرد و یک تیم قوی همراه با هم قادر به تغییر هر چیزی خواهند بود.

–         مدیران موفق خود را مسئول پیروزی و  به‌ویژه شکست‌های خود می‌دانند.

رهبران شایسته کسب‌وکار،  اشتباهات خود را می‌پذیرند. همه ما انسان هستیم و اشتباه می‌کنیم اما کسی که حاضر به اعتراف به اشتباهش نباشد، کسی نیست که افراد بخواهند او را رهبر سازمان خود بدانند و از او پیروی کنند. پذیرفتن مسئولیت هرگونه اقدامی که ممکن بود به بحران منجر شود، راهی خوب برای تحریک کارکنان برای این است که از صمیم قلب به ما در آن کار کمک کنند، به جای اینکه فقط به خاطر اینکه مجبور هستند این کار را انجام دهند.

–         مدیران موفق شکست را شخصی تلقی نمی‌کنند.

با جدا کردن احساسات شخصی خود از کارهای در دست انجام، قادر خواهیم بود تا بهتر بروی آنچه در حال اتفاق افتادن است تمرکز کنیم و به شیوه‌ای با آن برخورد کنیم که بیشترین موفقیت را برای ما، کارکنانمان و کسب‌وکارمان به همراه دارد. همچنین بحران می‌تواند قدرت را در سازمان‌ها پویا سازد که البته یک رهبر موفق اجازه نمی‌دهد که فرصت‌طلبان بر سر راه سازمان قرار بگیرند و کسب‌وکار را در دست بگیرند.

–         مدیران موفق نگرش مثبت خود را از آغاز تا پایان حفظ می‌کنند

پایان بحران فقط زمانی نیست که ما خود را از باتلاقی که در آن بوده‌ایم، بیرون بکشیم. پایان بحران وقتی است که تیم شروع به بهبود می‌کند که ممکن است کمی طول بکشد. حفظ نگرش مثبت و تشویق تیم به آن‌ها روحیه خواهد داد که به سرعت همه چیز را به درستی در مسیر برگشت قرار خواهد داد و همچنین اعتماد و احترام از سوی کارکنان را برای ما به همراه خواهد داشت.
منبع:
http://www.inc.com/murray-newlands/5-things-successful-leaders-do-in-a-crisis.htm

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *