استراتژی چیست؟

استراتژی چیست؟

5 فرمان برای تفکر استراتژیک

۵ فرمان برای تفکر استراتژیک ۴ – استراتژی چیست؟

آیا شرکت گداختار را می‌شناسید؟ بنیان‌گذار و مؤسس آن را چطور؟

کمتر کسی است که شرکت گداختار و بنیان‌گذار آن را بشناسد ولی کارشناسان و تحلیلگران استراتژی، جهت‌گیری و حرکت‌های این شرکت طی دو دهه گذشته را نمونه‌ای از مدیریت استراتژیک اثربخش ارزیابی می‌کنند. مدیریتی که با شناخت صحیح فرصت‌ها و بهره‌برداری از آن‌ها، یک کسب‌وکار کارگاهی در یک گاراژ کوچک را به یک تولیدکننده شیرآلات نفت و گاز با استاندارد جهانی API تبدیل کرده است. شرکت گداختار امروز با تسلط بر ۷۰% از بازار شیرآلات صنعت نفت و گاز، برای چهارمین سال متوالی رشد جهشی را تجربه و زنجیره‌ای از تأییدیه‌ها، جوایز و افتخارات ملی و بین‌المللی را در کارنامه خود ثبت کرده است.

استراتژی، تشخیص فرصت‌های اصلی و تمرکز منابع سازمان در جهت تحقق منافع نهفته در آن است. فرصت‌ها درون‌مایه اصلی حرکت‌های استراتژیک هستند و بدون آن‌ها استراتژی امری بی‌معناست. فرصت چیست؟ فرصت در محیط کسب‌وکار از نیاز پاسخگویی نشده بازار شکل می‌گیرد. فرصت‌ها منفعت بالقوه‌ای را در درون دارند، هر قدر این منفعت بیشتر باشد، ارزش فرصت بیشتر خواهد بود. استراتژی با کشف این فرصت و به‌کارگیری قابلیت‌های سازمانی، منفعت بالقوه نهفته در فرصت را به فعلیت می‌رساند و سازمان را از آن بهره‌مند می‌سازد.

استراتژی اثربخش برای مشتری ارزش و برای سازمان مزیت رقابتی می‌آفریند و این دو همواره با یکدیگر متناظر هستند. ارزش از دیدگاه مشتری عبارت است از مجموع منفعت‌هایی که از یک کالا یا خدمات نصیب او می‌شود منهای کلیه هزینه‌هایی که از این بابت متوجه او می‌گردد. این منفعت ابعاد گسترده‌ای مانند ویژگی‌ها و کیفیت محصول، خدمات پس از فروش و سایر عوامل ملموس و غیرملموس را شامل شده و هزینه نیز کلیه ابعاد موضوع شامل بهای مستقیم و غیرمستقیم کالا یا خدمات و هزینه‌های غیرمالی را در برمی‌گیرد. استراتژی سازمان را قادر می‌سازد تا با افزایش منفعت و یا کاهش هزینه، برای مشتری ارزش بیشتری آفریده و بدین‌وسیله او را از سمت رقیب به سوی خود متمایل سازد. بدین گونه استراتژی برای مشتری ارزش و برای سازمان مزیت رقابتی می‌آفریند. مزیت رقابتی شامل عواملی است که سبب ترجیح سازمان بر رقیب توسط مشتری می‌شود. در محیط کسب‌وکار یک استراتژی از طریق کشف فرصت‌های حامل ارزش (برای مشتری) و پاسخگویی (بهتر از رقیب) به آن برای سازمان مزیت رقابتی می‌آفریند و این کارکرد اصلی استراتژی است.

چگونه فرصت‌های حامل ارزش شکل می‌گیرند؟ فرصت‌ها بر مبنای قواعد پارادایم حاکم قرار دارند. «پارادایم مجموعه‌ای از قواعد است که محدوده‌ای را مشخص کرده و به شما نشان می‌دهد که برای موفقیت در داخل این محدوده چگونه باید رفتار کنید. پارادایم الگویی برای چگونگی حل مسائل ارائه می‌کند.» برای درک و تفسیر صحیح فرصت‌های کسب‌وکار باید قواعد حاکم را شناخت و این کار مهم و در عین حال دشواری است که به توجه و تعامل سازمان با محیط بازمی‌گردد. فرصت‌ها مستمراً در محیط به وجود می‌آیند و از بین می‌روند و درک و تفسیر آن‌ها نیازمند بررسی و فهم محیط سازمان و قواعد حاکم بر آن است. سازمان‌ها باید در بستر برنامه‌های جاری خود، سازوکارهایی هم برای بررسی و ارزیابی محیط و کشف فرصت‌های استراتژیک داشته باشند. این اولین گام در انجام یک حرکت استراتژیک است. حرکت‌های استراتژیک در بستر محیط کسب‌وکار انجام می‌گیرد و این امر پیوند جدایی‌ناپذیری را بین اثربخشی استراتژی و شرایط محیط کسب‌وکار برقرار می‌سازد. رفتار موفق مدیران استراتژیک سرشار از توجه به محیط، تشخیص به موقع فرصت‌ها و جهت‌گیری در راستای بهره‌گیری از آن‌هاست.

برگرفته از کتاب پنج فرمان برای تفکر استراتژیک، نوشته وفا غفاریان و غلامرضا کیانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *