5 مهارت رهبری سازمان

5مهارت رهبری سازمان

مشکلات مدیریت همیشه به مشکلات مردم تبدیل می‌شود . ( پیتر دراکر)

برای رسیدن به موفقیت ودستیابی به اهداف علاوه بر کسب مهارت کسب‌وکار باید سازمان‌دهی و حتی رهبری را نیز به‌خوبی فرابگیریم. رهبری نسبت به مدیریت از مفهوم وسیع‌تری برخوردار است و در معنای ساده به معنای راهنمایی زیردستان و توانایی نفوذ در قلب ایشان است. مؤلفین و محققین بسیاری به مطالعه ویژگی‌های  رهبران موفق پرداخته‌اند که همگی آن‌ها در نقاطی دارای فصل مشترک هستند. این افراد، رهبرانی تحول‌گرا هستند که احساس تفاوت داشته، در حین خدمت به توسعه و یادگیری همت می‌کنند، حسی از اشتراک در کاردارند و از کارکردن لذت می‌برند. این افراد از محیط سازمان درس می‌گیرند و آینده‌ای فکورانه و جذاب برای سازمان خود ترسیم می‌کند. منظور ما رهبری واقعی است، نه کپی‌برداری از نسخه‌ای که همه شرکت‌ها از آن استفاده می‌کنند. در اینجا پنج مهارت را که بیش از همه به آن‌ها نیاز دارید را باهم می‌بینیم:

  1. مهارت خودآگاهی

موفقیت از درون آغاز می‌شود. هنگامی‌که درک کنید چه کسی هستید، این شناخت شمارا دعوت می‌کند تا کاری در مورد آن انجام دهید. داشتن خودآگاهی شمارا به موفقیت‌های بیشتر و بهتری می‌رساند. هرچقدر خود را بهتر بشناسید، می‌توانید به بودنِ آنچه می‌خواهید باشید، نزدیک‌تر بشوید.

  1. مهارت فراست در کسب‌و‌کار

موفقیت زمانی آغاز می‌شود که در درک و روبرویی با شرایط کسب‌وکار، تندوتیز و با شتاب عمل کنیم و شیوه‌ای را پیش بگیریم که به‌احتمال‌زیاد منجر به یک نتیجه خوب می‌شود. در محیط رقابتی کسب‌وکار، بهترین بودن در آنچه انجام می‌دهید خوب است، اتخاذ تصمیمات خوب نیز فوق‌العاده است، اما داشتن درک روشن و جامع از محیط کسب‌و‌کاری که در آن کار می‌کنید، بسیار ارزشمندتر است.

  1. مهارت ارتباط‌سازی

ایجاد روابط پایدار، سنگ بنای موفقیت هر کسب‌وکاری است، و احترام در قلب ایجاد روابط کسب‌وکاری است. این روابط چسبی است که عملکرد گروه، مشارکت و روابط مدیریتی را به هم متصل نگه می‌دارد. حتی با داشتن بهترین محصولات و شیوه‌های کسب‌وکار، شما هنوز هم برای موفقیت به روابط قوی نیاز دارید.

  1. توانایی ایجاد یک فرهنگ الهام‌بخش

یک فرهنگ الهام‌بخش و انگیزه‌بخش، دیگران را تحت تأثیر قرار می‌دهد تا بهترین عملکرد خود را داشته باشند. یکی از مهم‌ترین دارایی‌های هر شرکت و هر کسب‌وکاری، کارکنان و فرهنگ آن است. آن‌ها به همراه هم، یک سیستم مشترک از علاقه و تعهد را ایجاد می‌کنند که باعث ایجاد محیطی می‌شود که استعداد، رشد، توسعه و خلاقیت را توسعه و تشویق می‌کند.

  1. مهارت چابکی و سازگاری

سازگاری با تغییر نیازمند آمادگی برای مدیریت تغییر و پذیرای ایده‌های جدید بودن است، به این معنا که با شرایط جدید سازگار باشیم، به خواسته‌ها و تقاضاهایی غیرمنتظره با اعتماد به نفس پاسخ دهیم و در هرلحظه آماده تغییر مسیر باشیم. برای پیش رفتن و ماندگار شدن در تغییرات باید بیاموزیم که سازگار و چابک باشیم.

منبع:
http://www.inc.com

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *