7 استراتژی اثربخشی شخصی

7 استراتژی اثربخشی شخصی

بسیاری از ما به دلایل مختلف می‌خواهیم تا با افزایش عملکرد و در ادامه افزایش بهره‌وری میزان اثربخشی خود را در محل کسب‌وکارمان بالا ببریم. شاید یکی از بهترین استراتژی­ها برای افزایش میزان بهره‌وری، «کاستن از همه چیز» باشد! مثلاً کاهش تعداد فعالیت­های یادداشت شده در لیست کارهای روزانه به حداکثر شش عدد!

یک روز پربازده که فرد وظایف تعیین شده توسط خودش را به انجام رسانده است، تأثیر مثبت فوق­العاده­ای بر روی انرژی و روحیه او می‌گذارد. ولی بر خلاف باور عموم، همه چیز تیک زدن کارها و فعالیت­های روزانه نیست. بلکه مهم­تر از آن، کاهش تعداد فعالیت­های روزانه به کمترین تعداد و درعین حال تمرکز بر مهم‌ترین آن می­باشد. در ادامه با ارائه 7 استراتژی تلاش خواهیم کرد تا میزان اثربخشی خود را بالاتر ببریم:

  1. فهرست وظایف روزمره خود را کوچک‌تر کنید

پر کردن کل هشت ساعت کاری از فعالیت­ها و وظایف و انجام فقط تعدادی از آن­ها، تأثیر منفیِ محسوسی بر روی روحیه شما خواهد گذشت. در صورتی که با کاهش موارد لیست وظایف خود (To-Do List) به تعداد حداکثر شش عدد و تمرکز بر فعالیت­های کلیدی و تأثیرگذار، تأثیر به مراتب بیشتری خواهید داشت و در نتیجه از روحیه مطلوب‌تری نیز برخوردار خواهید شد.

 

  1. استراحت کنید.

آیا می­دانستید ساعت­های طولانی کار کردن و در نتیجه سردرد، نشانه مصرف بیش از حد گلوکز توسط مغز و در نتیجه هشدار به شما در جهت استراحت می­باشد؟ برای این‌که بازده کاری خود را افزایش دهید، بهتر است پس از زمان مشخصی (که نظریه­های گوناگونی در مورد این بازه‌های زمانی وجود دارند)، حتماً استراحت نمایید. پیاده­روی، نوشیدن آب، تغذیه مناسب، تنفس عمیق و … به شارژ مجدد انرژی شما کمک شایانی خواهد کرد.

 

  1. از قانون پارتو (20/80) پیروی کنید

این قانون، در مورد فعالیت­های شخصی شما هم صادق است. تقریباً اکثر افراد با این قانون آشنا هستند، ولی با این حال کمتر آن را مورد توجه قرار می­دهند: 20 درصد فعالیت­های شما، 80 درصد نتایج شما را رقم می­زنند.

به بیان دیگر، شما می­بایست کلیدی­ترین و تأثیرگذارترین فعالیت­های خود (که همان 20 درصد می­باشد) را شناسایی کرده و تمرکز اصلی خود را بر انجام آن­ها قرار دهید.

این اقدام، مکمل مورد شماره یک می­باشد. به این ترتیب که شما با تمرکز بر فعالیت­های کلیدی خود، لیست وظایف روزمره خود را نیز کاهش خواهید داد.

  1. از فناوری استفاده نکنید!

شاید بیان این مورد، کمی اغراق­آمیز باشد، ولی منظور آن است که در فناوری و تأثیرات آن غرق نشوید. وسوسه استفاده از شبکه­های اجتماعی، چک کردن ایمیل­ها و پیام­های رسیده، وب­گردی، خواندن پیامک­های تلفن همراه و … از قاتلین بهره­وری شما هستند.

شما می­توانید در صورت اجرای برنامه روزانه خود، به عنوان تشویق، زمان خاصی را به این نوع فعالیت­ها اختصاص دهید. هم چنین شاید بهتر باشد که زمان و ساعت خاصی را برای به‌کارگیری این نوع فناوری‌ها در نظر بگیرید تا از وسوسه بررسی مداوم ابزارهای ارتباطی خود جلوگیری به عمل آورید.

 

  1. از فناوری استفاده بکنید!

حتماً می‌گویید این‌که با مورد قبل تناقض دارد؟! درست است، ولی منظور این است که از فناوری و ابزارهای خودکارسازی (اتوماسیون) بهترین استفاده را ببرید.

برای مثال، آیا از بمباران ایمیلی و انباشته شدن صندوق پست الکترونیکی خود کلافه شده­اید؟ می­توانید در تنظیمات پست الکترونیک خود، ابزار فیلترینگ را فعال کرده تا ایمیل­های شما به شکل خودکار وارد فولدرهای مربوطه گردند.

 

  1. از تکنیک و نرم­افزار پومودرو استفاده کنید.

این تکنیک، می­گوید شما (برای مثال) 25 دقیقه کاملاً متمرکز بر روی فقط یک فعالیت بوده، سپس 5 دقیقه استراحت نمایید. به بیان دیگر، این تکنیک تأکید بر تمرکز بر روی فقط یک فعالیت در زمان مشخص و تعیین‌شده‌ و سپس استراحت پس از آن دارد. هم چنین مخالف نگرش انجام همزمان چند کار در کنار یکدیگر (Multitasking) می­باشد.

برای تکنیک فوق، نرم­افزارهای رایگان زیادی وجود دارد. تقریباً در اکثر این نرم­افزارها، امکان تغییر ساعت پیش­فرض آن و زمان استراحت وجود دارد. برای مثال زمان کار که معمولاً در نرم­افزار بر روی 25 دقیقه تنظیم شده است را می­توان بر روی 45 یا 90 دقیقه تنظیم نمود.

 

  1. اقدام کنید.

مقاله­های بسیار زیادی درباره افزایش بهره­وری، مدیریت زمان و … وجود دارد، ولی مهم­تر از آن، مطالعه یک مقاله و برنامه­ریزی در جهت اجرای تکنیک­ها و استراتژی­های آن می­باشد. به بیان دیگر، شما نه تنها نباید خود را در معرض بمباران اطلاعات قرار دهید، بلکه می­بایست یک مقاله را یا تکنیک را پس از انتخاب، بارها مطالعه و تمرین نمایید.

در هنرهای رزمی، یک ایده‌ی پایه­ وجود دارد: شما لازم نیست هزاران تکنیک را آموزش ببینید، شما کافی است دوازده تکنیک را آموزش دیده، ولی هزاران بار آن را تمرین و اجرا نمایید.

پس به منظور مبارزه کردن با عادت­های قدیم خود، همین امروز یکی از تکنیک­های بالا را انتخاب و بارها و بارها آن را اجرا کرده تا تبدیل به یکی از عادت­های اساسی شما شود.

 

برگرفته از نوشته‌ای از سید امیرحسین اخوت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *