8 عادت غولها قبل از صبحانه!

8 عادت غولها قبل از صبحانه!

درباره آدم‌های موفق داستان‌ها و روایت‌ها بسیارند. یکی از مواردی که خیلی از ما دوست داریم درباره افراد موفق بدانیم رفتار و کارهایی است که در طی روز انجام می‌دهند. خیلی از ما روز را با صبحانه خوردن آغاز می‌کنیم. آیا افراد موفق، مدیران برجسته و رهبران سازمان‌ها و کسب‌وکارها هم روز خود را با صبحانه خوردن آغاز می‌کنند یا کارهایی دیگری دارند که قبل از خوردن صبحانه طبق برنامه انجام می‌دهند؟ در ادامه 9 کاری که افراد موفق پیش از خوردن صبحانه انجام می‌دهند را با هم می‌خوانیم:

breakfast

1-     انسان‌های موفق زود از خواب بلند می‌شوند!

این جمله ساده اما مهم است. به هر حال اگر می‌خواهیم قبل از صبحانه کار خاصی انجام دهیم یا از افراد موفق در کارهای قبل از صبحانه الگوبرداری کنیم، باید قبل از صبحانه فرصتی داشته باشیم! ضمن اینکه در تمام روز (به عبارتی ساعات بعد از صبحانه…) زنگ موبایل و صدای پیام و پیامک‌ها، فرصت تمرکز و فکر کردن و «لحظات کیفی» را از ما می‌گیرند. بنابراین زود بیدار شدن می‌تواند «فرصت‌های باکیفیتی» را برای ما ایجاد کند. در حالت عادی،‌ چند دقیقه قبل از خوابیدن و چند دقیقه قبل از بلند شدن از بستر، تنها لحظات کیفی زندگی روزمره ماست. بنابراین اشتباه نکنید. اگر یک ساعت زودتر از خواب بیدار شویم و از این یک ساعت قبل از صبحانه درست استفاده کنیم، ساعات کاری روزانه خود را ۱۰٪ افزایش نداده‌ایم. زمان کیفی روزانه خود را شاید ۵۰۰ تا ۱۰۰۰درصد افزایش داده‌ایم! لورا وندرکام در کتاب خودتوضیح می‌دهد۹۰درصد مدیرانی که مورد مطالعه قرار داده است قبل از ساعت ۶ صبح از خواب بیدار می‌شوند. باب ایگر، مدیرعامل دیزنیمطالعه روزانه خود را ساعت 4:30 صبح شروع می‌کند.

2-     نخستین برنامه بعد از بیداری، تمرین‌های فیزیکی است.

این تمرین‌ها ممکن است نرمش، پیاده‌روی یا هر چیز دیگری باشند که جدای از کمک به سلامتی، سطح هوشیاری را بالا می‌برند. با توجه به مشغله جدی انسان‌های بزرگ و موفق، می‌توان حدس زد که نرمش صبحگاهی به معنای پر کردن اوقات فراغت نیست. بلکه ابزاری برای افزایش کارایی روزانه است.

3-     برنامه‌ریزی و فکر کردن به مهم‌ترین کارهای روز، هفته و زندگی، کاری است که فقط صبح هنگام و قبل از شروع برنامه روتین روزمره امکان‌پذیر است.

زمانی که هنوز همکار و همسر و والدین و فرزند و مدیر و کارمند، فرصت تمرکز و برنامه‌ریزی را از ما نگرفته‌اند. نویسندگانی که عادت نکرده‌اند شب‌هنگام بنویسند (چون عادت بسیاری از نویسندگان نوشتن‌های شبانه است) عموماً صبح زود را برای نوشتن انتخاب می‌کنند.

4-     اختصاص زمان کیفی به اعضای خانواده و شریک عاطفی در برنامه صبحگاهی بسیاری از افراد موفق جا دارد.

ما معمولاً شب‌هنگام و زمان پس از پایان کار و زندگی روزانه را، برای اعضای خانواده و شریک عاطفی خود صرف می‌کنیم. دو مشکل در این الگوی رفتاری وجود دارد. اول اینکه در آن زمان خسته‌ایم و گاهی تمرکز و حوصله ما کم است. دوم اینکه این «حال خوب»، تنها برای ما باعث «خواب خوب» می‌شود. شاید صبح زمان کمتری در اختیار داشته باشیم، اما ذهن شاد و پرانرژی داریم و هنوز فرسوده نشده‌ایم. صرف صبحانه با خانواده، ارسال پیامک برای یک دوست و هر کار دیگری از این جنس، می‌تواند جدای از احساس خوبی که در آن لحظه ایجاد می‌کند، انرژی خوبی برای زندگی و کار روزانه نیز همراه ما روانه کند.

5-     از فرصت چای و قهوهصبحگاهی، برای ایجاد و توسعه شبکه کاری و دوستی استفاده می‌کنند.

مدت‌هاست که شام‌های کاری، در رقابت با اثربخشی شدید صبحانه‌های دوستانه رنگ باخته‌اند. خستگی، فرسودگی، ترشحات هورمونی شبانه، همه و همه، فضا را برای شکل‌گیری یک شبکه ارتباطی دوستانه یا شکل‌گیری یک رابطه کاری مولد تنگ می‌کنند. به همین دلیل، بررسی‌ها نشان می‌دهد که انسان‌های موفق ترجیح می‌دهند زمان صبحانه یا چای و قهوه صبحگاهی خود را به این کار اختصاص دهند. ذهن ما صبح‌ هنگام، هنوز آزاد و رها است. اما شب‌هنگام، خسته و فرسوده و آلوده به تنش‌های روزانه، بر سر میز چای و قهوه و شام می‌نشیند.

6-      مرور رویدادها و فرصت‌های خوب و تداعی‌های لذت‌بخش.

برای برخی از ما، ممکن است گلدانی که گوشه اتاق قرار گرفته یادآور لحظات و خاطراتی شیرین باشد. برای دیگری، کارت‌پستال تبریک تولد یک دوست خوب. برای دیگری، مرور مکالمه پیامکی دوستانه یا عاشقانه‌ای که شب قبل با دوست خود داشته است. برای یکی خاطرات مسافرت عید سال گذشته. انسان‌های موفق، همیشه عمداً یا ناخودآگاه بخشی از وقت صبحگاهی خود را به مرور این تداعی‌های شیرین می‌گذرانند. این حس خوب،‌ می‌تواند به سادگی، روزی کاملاً متفاوت را برای ما بسازد. اگر یادگارهایی از این نوع خاطرات دارید، آن‌ها را در اطراف بستر یا میز کار یا میز صبحانه خود نگه دارید.

7-     بررسی ایمیل‌ها و پیامک‌ها

خدایان مدیریت زمان (آن‌ها که همه‌جا از این مهارت سخن می‌گویند) یکی از ترفندهای طلایی خود را مدیریت ایمیل‌ها و خواندن آن‌ها و منتقل کردن این زمان به زمان‌های خستگی و فرسودگی و بی‌حوصلگی می‌دانند. چون معتقد هستند که پاسخگویی به ایمیل‌ها و خواندن ایمیل‌ها، کاری بسیار زمان‌بر و کم اثر است. اما اکثر انسان‌های موفق، در زمان صبحگاهی خود، وقتی را به مطالعه و پاسخگویی ایمیل‌ها اختصاص می‌دهند. ممکن است بگویید آن‌ها ایمیل‌های مهم دارند و من همه ایمیل‌هایم، ایمیل‌های فوروارد شده تفریحی است! اتفاقاً همین عادت صبحگاهی می‌تواند نجات‌بخش شما باشد. ما شب‌هنگام یا لابه‌لای کار روزمره، گاهی ساعت‌ها درگیر ایمیل‌ها و پیام‌ها و … می‌شویم. فکر می‌کنیم در حال استراحت هستیم. اما همین ایمیل‌ها هم از ما انرژی زیادی می‌گیرند. ممکن است اگر برنامه بررسی ایمیل‌ها را به صبح منتقل کنیم، متوجه شویم که بسیاری از ایمیل‌هایی که در میل باکس ما وجود دارند و هر روز وقت و انرژی ما را برای اخبار زرد بی‌خاصیت می‌گیرند، اساساً بهتر است در فهرست اسپم‌ها باشند!

8-     مطالعه اخبار روزانه در قالب روزنامه‌های کاغذی یا وب‌سایت‌های خبری

شاید بیشتر از ۱۵ دقیقه وقت نخواهد. اما با این کار، روز من با آگاهی کامل از شرایط کشور و جهان آغاز می‌شود. معمولاً انسان‌های موفق، رسانه‌هایی از دو انتهای طیف‌های سیاسی و اقتصادی را بررسی می‌کنند تا همیشه برآوردی نزدیک‌تر به واقعیت جاری داشته باشند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *